Jak wybrać smycz i obrożę dla silnego psa

Wybierając akcesoria dla psów o dużej sile, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób ich wykonania oraz wytrzymałość, a dopiero potem na cenę. Szeroka obroża oraz wzmocniona smycz to niezbędne minimum w przypadku spacerów z rosłym psem.

Jeśli jesteśmy właścicielami masywnego zwierzęcia, to najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jemu, jak i tym, których spotka na swojej drodze. Silny pies może łatwo zerwać się ze zbyt cienkiej smyczy lub nieodpowiednio dobranej obroży, dlatego tak ważne jest dokonanie właściwego wyboru podczas zakupów.
Obroża dla dużego psa prócz tego, że jest o wiele szersza niż te dla małych psów, powinna być zrobiona z mocnego, wytrzymałego materiału. Najkorzystniej jest wybierać solidny i sprawdzony sprzęt. Oszczędzanie na obroży czy smyczy dla masywnego zwierzęcia może źle się skończyć.

Przypadkowe wyswobodzenie się lub ucieczka tak dużego psa może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje — jeśli pies kogoś ugryzie lub nawet przypadkiem potrąci dziecko i zrobi mu krzywdę, to odpowiedzialność za to ponosi właściciel. Kiedy kupujemy 
akcesoria dla psów, które mogą nawet nieświadomie stanowić niebezpieczeństwo dla innych, trzeba zwracać uwagę najpierw na jakość i dopasowanie sprzętu do zwierzęcia, a potem na cenę.

Jeśli tani produkt wydaje się niesolidny, to nie warto go kupować. Materiał, z którego zrobiona jest obroża dla psa, powinien być mocny, najlepiej kilkuwarstwowy i wielokrotnie zszywany, a obroża zapinana na mocną sprzączkę, klipsy lub klamrę zaciskową.

Dobrze też jeśli można ją łatwo wyczyścić lub wyprać i szybko potem wysycha, a producent zapewnia, że metalowe części nie zardzewieją. Warto też rozważyć kupno masywnej skórzanej obroży. Należy także dobrać odpowiednią długość obroży w zależności od obwodu szyi zwierzaka.

Jeśli jest to możliwe, najlepiej obrożę przymierzyć w sklepie na psie. Jeśli pod obrożę możemy włożyć dwa palce i mocno ona do nich przylega, oznacza to, że rozmiar jest odpowiedni.
Inne popularne akcesoria dla psów to szelki. Sprawdzą się podczas spokojnych spacerów lub uprawiania sportów z psem. Jednak podczas ich używania połączenie między psem a przewodnikiem jest bardzo osłabione, więc mogą nie sprawdzić się dla psów, które trzeba korygować w trakcie spacerów lub treningu posłuszeństwa.

Szelki warto też zakładać, jeśli chcemy z psem biegać przy rowerze, obroża się do tego nie nadaje.

Kiedy obroża dla psa jest już wybrana, trzeba dobrać do niej smycz. Wybierając smycz dla silnego psa, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wytrzymałość taśmy i okuć, rodzaj łączeń oraz wytrzymałość karabinka.

Ważna jest także ocena naszego pupila — zrównoważony i nieciągnący pies dużej rasy może chodzić na spacery ze smyczą nitowaną z karabinkiem średniej wielkości, jednak dla podobnej wielkości psa z dużym temperamentem i ciągnącego na spacerach lepsza będzie smycz szyta z dużym karabinkiem.

Zbyt słaba smycz mogłaby się zerwać w przypadku tak ruchliwego i silnego psa.
Bardzo wytrzymałe są smycze z taśm polipropylenowych. Im grubsza i szersza taśma, tym wzrasta ich wytrzymałość. Dla wyjątkowo silnych i ciągnących psów przeznaczone są smycze linowe z rdzeniem, dzięki któremu nie zmieniają swojej średnicy nawet przy silnym naciągnięciu.

Najbardziej wytrzymałe z nich w połączeniu z karabinkiem typu bull mogą służyć nawet za linkę holowniczą dla auta o masie około dwóch ton. Są to smycze, które nadają się nawet dla największych i najsilniejszych psów.
Obroża elektryczna dla psa sprawia zwierzęciu lekki ból, przez co jest ono zdenerwowane podczas jej noszenia lub nawet przy zakładaniu (wie, z czym ta obroża się wiąże). Pobudzony i rozproszony pies nie jest w stanie niczego się nauczyć.

Taka obroża w rękach niedoświadczonej osoby może służyć jako narzędzie do korygowania zachowań, których nie jest ona w stanie skorygować — na przykład nadmiernego szczekania.

Wysyłanie impulsów do szczekającego zwierzęcia pobudza je jeszcze bardziej, co może ponownie przejawić się w nadmiernym szczekaniu. Potem zwierzę zostaje za to ukarane i znów nadmiernie się pobudza.

Tworzy to samonakręcającą się mieszankę strachu i kary, która na pewno nie pomaga w budowaniu bliskiej więzi między psem a właścicielem. Takie problemy z psem, jak nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy czy nauka podstawowych komend powinny zostać z nim przepracowane podczas treningu pozytywnego.
Obroża elektryczna to ostateczność, w przypadku kiedy pies ma poważne problemy behawioralne, na które nie pomogła tresura pozytywna ani praca z psim behawiorystą. Takie urządzenia, jak obroża elektryczna dla psa powinny być zalecane przez doświadczonego trenera, który również objaśni właścicielom, jak jej poprawnie używać.

Ostatnio dodane artykuły