Jak wybrać stylowe meble ogrodowe?

Każdy, kto dysponuje ogrodem — małym czy dużym — chciałby, żeby ten kawałek przydomowej zieleni był funkcjonalny i estetyczny. A jedno i drugie zależy w dużej mierze od tego, jakie meble ogrodowe wybierzemy. Ale oczywiście nie tylko. Inne kluczowe elementy to ogrodowe domki, kwiaty do ogrodu czy oczko wodne.

Żeby dokonać trafnego wyboru, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Zacznijmy może od tego, gdzie właściwie chcemy postawić meble. Pierwsza sprawa — ile mamy miejsca. 

W małym ogródku nie zaszalejemy. Miejsce może zajmować nam już domek ogrodowy albo oczko wodne. Jeśli wstawimy duży stół, nie wystarczy przestrzeni na leżaki czy huśtawkę. Musimy więc zdecydować, co jest dla nas priorytetem. 

Zadajmy sobie też inne pytania. Czy ustawiamy meble na trawie, czy na tarasie albo na kamiennych płytach? Czy meble będą stać pod zadaszeniem, czy pod gołym niebem?

Powyższe rozważania trudno oderwać od kolejnej kwestii, czyli od tego, czemu mają służyć nasze meble ogrodowe. Jeśli mamy liczne grono znajomych, z którymi lubimy grillować i pić piwo, to już wiemy, że najważniejszy będzie długi (może rozkładany?) stół. 

Nawet jeśli będzie to oznaczało rezygnację z huśtawki i hamaka. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy ogród ma być przede wszystkim naszą cichą samotnią, do której wychodzimy z książką i filiżanką kawy. 

Oczywiście w naprawdę dużym ogrodzie znajdzie się miejsce zarówno na huczne imprezy, jak i na kącik książkowy, ale nie każdy ma do dyspozycji taką przestrzeń.

Drewno czy aluminium?

Kiedy wiemy już, jakie funkcje spełniać mają meble, zastanówmy się nad tym, z czego mają być zrobione. Omówmy wady i zalety różnych materiałów.

Meble drewniane. Tradycyjne i popularne, pasują zarówno do klasycznych aranżacji, jak i do nieco bardziej nowoczesnych ogrodów. Dobrze się prezentują i mogą pozostać z nami na długie lata — o ile będziemy o nie dbać. 

To, że przynajmniej raz w roku należałoby poświęcić im trochę czasu i potraktować bejcą, dla niektórych może być wadą. Trzeba też brać pod uwagę, że drewniane meble sporo kosztują, zajmują dużo miejsca i są dosyć ciężkie. 

Dodajmy jeszcze, że możemy się zdecydować na meble ogrodowe wykonane z polskiego drewna (np. buk, sosna), jak również z drewna egzotycznego. Taki surowiec jest droższy, lecz trwalszy (bardziej odporny na warunki atmosferyczne i gnicie), a prezentuje się bardziej oryginalnie. Przykłady warte uwagi to: teak, ballau, eukaliptus, meranti czy kapur.

Meble rattanowe i technorattanowe. Mają wiele cech wspólnych z meblami drewnianymi. Też cieszą się popularnością, są estetyczne — i także wymagają ochrony. Ale jeśli o nie dbamy, posłużą nam przez lata. 

Ich dużą zaletą jest lekkość, dzięki której w każdej chwili można je z łatwością przestawić. Alternatywą dla mebli z prawdziwych witek rattanowych są meble wykonane z technorattanu (zwanego także ekorattanem lub rattanem sztucznym). 

Oczywiście dla wielu osób sztuczność ta może być nie do przyjęcia. Jednocześnie jednak technorattanowe meble wyglądają niemal identycznie jak naturalne, a do tego są całkowicie odporne na deszcz, promienie słoneczne czy pleśnie, a umyć je można wodą z ogrodowego węża. Coś za coś — kwestia indywidualnego wyboru.

Meble metalowe. Żeliwne i aluminiowe meble słońca i deszczu się nie boją, a do ochrony przed śniegiem wystarczy im pokrowiec. Co jeszcze warto o nich powiedzieć? 

Meble żeliwne są bardzo ciężkie, jeśli zaś chodzi o wygląd, to można ująć to tak: mają swój charakter. W ich przypadku funkcja dekoracyjna jest bardzo ważna, ale pod uwagę trzeba brać to, że nie wszędzie będą pasować. 

Bardziej uniwersalne (choć już nie tak atrakcyjne wizualnie) są meble aluminiowe. Inną ich zaletą jest lekkość.

Meble plastikowe. Ich atut stanowi niska cena. I najczęściej jest to jedyna zaleta. Większość dostępnych mebli ogrodowych z plastiku jest nieestetyczna, a do tego meble te są niskiej jakości i błyskawicznie ulegają uszkodzeniom. 

Trzeba jednak przyznać, że coraz częściej pojawiają się meble plastikowe z wyższej półki. Stylowy kształt, staranne wykonanie, elegancka kolorystyka. Ci, którym plastik nie przeszkadza, mogą rozważyć tę opcję.

A może domki ogrodowe?

Skoro omawiamy przedmioty wykonane z różnych materiałów, poświęćmy chwilę czemuś, co nie jest meblem, ale także może być wykonane z drewna, metalu lub plastiku. I co również ma duży wpływ na wygląd ogrodu. 

O ile w ogrodzie starczy miejsca na domki ogrodowe, bo o nich chcemy wspomnieć. Sytuacja jest tutaj podobna jak w przypadku mebli. Domki ogrodowe z drewna dobrze się prezentują, ale trzeba o nie dbać. 

Najważniejsza kwestia to impregnacja, chroniąca przed wilgocią, grzybem i szkodnikami. Taki domek możemy kupić gotowy albo złożyć go samodzielnie, jeśli lubimy majsterkować.

Domek ogrodowy może być też metalowy, choć w naszym kraju nie jest to tak popularne rozwiązanie jak np. w Wielkiej Brytanii. Należy podkreślić jego stylowy wygląd, a także odporność. 

Pamiętajmy tylko, że metalowy domek łatwo się nagrzewa, dobrze więc byłoby, aby coś rzucało na niego cień. Trzecia opcja to domek z plastiku. 

Jeśli będzie oparty na metalowej konstrukcji i wykonany z tworzywa wysokiej jakości, zniesie najgorszą pogodę i wytrzyma lata. Ale na pewno nie jest tak estetyczny jak domki ogrodowe z drewna czy metalu.

Natura czy nowoczesność?

Opowiedzieliśmy o materiałach, zajmijmy się teraz innymi elementami, które decydują o stylu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ogród musi stanowić spójną całość. 

Przykładowo w ogrodzie o nieregularnym kształcie i obok architektury z łukami i załamaniami, dobrze prezentować się będą delikatne i zaokrąglone meble. 

Gdy zaś wszystko wokół jest kwadratowe i prostopadłe, lepiej wkomponują się kanciaste meble o ostrych krawędziach.

Zastanówmy się, w jakim stylu chcemy urządzić nasz ogród. Ma być nowoczesny? Pasować więc będą aluminiowe meble i inne metalowe (choć niekoniecznie żeliwne) elementy, jak również szkło, a nawet tworzywa sztuczne. 

A może w naszym miejskim ogródku chcemy poczuć się jak na wsi? Wówczas wybierzmy meble o prostych kształtach, wykonane z drewna, ewentualnie rattanu, a za wszelką cenę unikajmy plastiku. 

Po meble z tych samych materiałów sięgną ci, którym odpowiada styl angielski — ich kształty będą jednak wyszukane i bardzo ozdobne, wręcz barokowe, z wygięciami i owalami. Eleganckie meble żeliwne to w tym wypadku także idealna opcja.

Jakie rośliny ogrodowe i kwiaty do ogrodu?

Meble powinny pasować do podstawowego elementu, który znajduje się w ogrodzie. Jakiego? Skoro mowa o ogrodzie — to kwiaty do ogrodu i inne rośliny ogrodowe. 

Zarówno wielosezonowe drzewa i krzewy, jak i rośliny ogrodowe sadzone co roku nie powinny burzyć naszej wizji. Ogród angielski albo wiejski powinien wyglądać bardziej dziko i nieregularnie, podczas gdy nowoczesny styl wymaga wzięcia natury w karby: przycięcia roślin i ustawienia dokładnie tam, gdzie ich miejsce. 

Niezależnie od tego, czy dobieramy meble do istniejącej roślinności, czy rośliny ogrodowe do mebli, jedno musi pasować do drugiego.

A jakie kwiaty do ogrodu powinniśmy wybrać? Cóż, jeśli nie jesteśmy specjalistami w zakresie ogrodnictwa, to najlepiej takie, które są łatwe w uprawie, na przykład: aksamitki, godecje, maciejki, petunie, bratki czy niezapominajki.

Na koniec jeszcze wisienka na ogrodowym torcie: oczko wodne. Jeśli mamy na nie miejsce, naprawdę warto rozważyć ten ozdobnik. I tu także należy wziąć pod uwagę resztę ogrodowej kompozycji. 

Bo najczęściej lepiej prezentuje się oczko wodne o nieregularnym kształcie. Warto więc dobrze przemyśleć ten element. Jak i wszystkie inne.

Podobne artykuły

Zobacz na allegro

Ostatnio dodane artykuły