Data publikacji:

Jak wychować psa? Rady dla właścicieli pupilów

Planujesz wziąć w opiekę psa? A może w twoim domu zamieszkał już słodki szczeniak i chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat jego wychowania? Świetnie się składa, bo poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, jak wychować psa. Polecimy ci też kilka naprawdę sensownych książek związanych z tym tematem.
jak wychowac psa

Jak wychować psa? Garść przydatnych wskazówek

Jeśli w twoim domu jest już szczeniak albo chcesz go nabyć, z pewnością zastanawiasz się, jak dobrze wychować psa. Najbardziej pomogą ci w tym książki, których opisy znajdziesz poniżej. Zanim jednak zagłębisz się w lekturze, zapoznaj się chociaż z trzema podstawowymi zasadami.

Socjalizacja

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrze wychować psa, to przede wszystkim musisz zapamiętać słowo: socjalizacja. Zabieraj swojego szczeniaka w różne miejsca: do parku, do miasta, do autobusu, do samochodu, na psi wybieg itd. Dzięki temu stopniowo będzie się przyzwyczajał do nowych bodźców, dzięki czemu później nie będzie reagował na nie strachem (co może objawiać się np. agresją). Zwracaj także uwagę na to, jak bawić się z psem poza domem.

Wprowadzanie reguł

Podstawowy błąd początkujących psiarzy to wyjście z założenia, że szczeniak jest malutki i przesłodki, więc wszystko mu wolno. Należy pamiętać, że wszystko, na co pozwalasz szczeniakowi, koduje on w swojej małej główce. Jego późniejsze zachowanie – już jako dorosłego psa, jest efektem zbudowania reguł właśnie w taki sposób.

Dbanie o zaspokojenie potrzeb psa

Zabawa, możliwość poznania terenu, możliwość wyładowania energii – tego wszystkiego potrzebuje szczeniak, aby stać się szczęśliwym, posłusznym i spokojnym dorosłym psem. Jeśli będziesz pamiętać o tych zasadach (oraz o dwóch wcześniejszych punktach), obcowanie z czworonogiem będzie dla ciebie ogromną przyjemnością.

Zobacz, jak przygotować wyprawkę dla psa

Jak wychować psa? Książka, po którą warto sięgnąć

Jeśli potrzebujesz zdecydowanie więcej podpowiedzi, jak wychować psa, to z pewnością znajdziesz je w poniżej wymienionych książkach.

Tajemnice psiego umysłu”, S. Coren

Właściwie nie jest to pozycja o tym, jak wychować psa. Książka traktuje raczej o traktowaniu zwierzaka jak członka rodziny. Lektura umożliwia dokładne poznanie czworonoga – nie tylko jego zmysłów, ale również osobowości czy umiejętności. Autor często mówi o własnych podopiecznych i są to bardzo miłe wstawki.

„Pies, który kochał zbyt mocno”, D. Nicholas

To książka, której poszukuje wielu właścicieli czworonogów. Traktuje o tym, jak pokonywać najczęstsze problemy związane z psami – między innymi pomaga zrozumieć, dlaczego pies bywa agresywny i pomaga temu zaradzić. Świetna pozycja, która mówi o istniejących już problemach, ale także pozwala im zapobiec.

„Jak rozmawiać z psem”, S. Coren

Stanley Coren udowadnia, że istnieje coś więcej niż zwykłe wychowanie psa – książka mówi o tym, jak zacząć się z nim naprawdę porozumiewać. Autor jest zdania, że pies jest w stanie zrozumieć mowę ludzką dokładnie tak, jak dwulatek, co stwarza prawdziwe pole do komunikacji. To świetna pozycja o komunikatach wysyłanych przez psy i o informacjach, jakie my wysyłamy psom – często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

„Okiem psa”, J. Fisher

Bardzo zabawna pozycja, z której szybko i konkretnie dowiesz się, jak wychować psa. Książka jest pełna opisów najczęściej popełnianych przez właścicieli czworonogów błędów wychowawczych i wyjaśnień, jak tych błędów unikać. Efekt? Świetna więź z psem, wzajemny szacunek i zrozumienie.

„Szczenię doskonałe”, G. Bailey

To idealna dla ciebie pozycja, jeżeli dopiero podejmujesz się tak wielkiego wyzwania, jak wychowanie psa. Książka pomaga zrozumieć, dlaczego pies bywa agresywny, gryzie buty czy uparcie ciągnie smycz podczas spaceru. Jeśli naprawdę chcesz uniknąć takich problemów, zerknij do internetowej księgarni – tam znajdziesz tę pozycję najszybciej.

Autor: Robert Wojtaś