Data publikacji:

Jak wyczyścić głośnik w telefonie?

Wielu z nas nie rozstaje się na krok ze smartfonem. Urządzenie nieustannie używane i przekładane z miejsca na miejsce bardzo szybko się brudzi. Dotyczy to także sprzętu zabezpieczonego w różnego rodzaju etui lub obudowach. Odkładający się brud jest szkodliwy zwłaszcza dla delikatnych elementów, w artykule radzimy więc, jak w bezpieczny sposób wyczyścić głośnik w telefonie.
jak wyczyścić głośnik w telefonie
Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, gdzie w ich telefonie znajduje się głośnik lub głośniki stereo, które w ostatnich latach zastąpiły w wielu modelach pojedynczy komponent, pozwalając na oglądanie wideo, granie oraz słuchanie z lepszą jakością dźwięku. Głośniki najczęściej montowane są z przodu lub z krawędzi telefonu. Przyjmują one formę wąskich szpar zabezpieczonych drobną kratką z tworzywa lub metalu. Z czasem zbierają się w nich trudne do usunięcia zabrudzenia. Składają się na nie przede wszystkim kurz i pył oraz inne drobne zanieczyszczenia.
Nagromadzony brud wpływa negatywnie na jakość i głośność odtwarzanego dźwięku. Uprzykrzy nam to życie, nie tylko podczas korzystania z multimediów, ale również wpłynie na słyszalność wykonywanych rozmów.
Przeczytaj, co zrobić ze zbitym ekranem

Jak wyczyścić głośnik w telefonie – najpopularniejsze sposoby

Poniżej przedstawiliśmy najczęściej wykorzystywane metody na czyszczenie głośnika. To jaką z nich wybierzemy zależy w dużej mierze od konstrukcji telefonu, inaczej usuwamy brud z najnowszego iPhone’a, a inaczej z głośnika w smartfonie Xiaomi.

Czyszczenie głośnika telefonu za pomocą szczoteczki do zębów

Wykorzystanie szczoteczki do zębów może być bardzo skutecznym patentem na wyczyszczenie smartfonowego głośnika. Do tego celu wybieramy model z gęstym i bardzo miękkim włosiem, który oczywiście nigdy nie był używany, w przeciwnym wypadku drobne resztki pasty i innych zanieczyszczeń jeszcze bardziej zapychają komponent. Aby nasze działania były skuteczne, musimy lekkimi okrężnymi ruchami szorować przestrzeń wokół głośnikowych portów.

Czyszczenie głośnika telefonu za pomocą alkoholu

Na bardziej tłuste i uparte osady specjaliści polecają skorzystanie z alkoholu izopropylowego, który nie zaszkodzi tworzywom sztucznym oraz wyświetlaczowi. Jego odrobina na ściereczce lub patyczku do uszu (materiał powinien być tylko lekko wilgotny), wystarczyć do usunięcia nawet upartego brudu po kilkukrotnym przetarciu powierzchni głośnika.

Czyszczenie głośnika telefonu sprężonym powietrzem

Kolejna sprawdzona metoda, używana także do czyszczenia wielu innych urządzeń elektronicznych. Sprężone powietrze w puszce to idealny sposób na dotarcie do trudno dostępnych miejsc w obudowie telefonu. Wystarczy tylko zbliżyć dołączony aplikator do powierzchni głośnika i kilka razy w niego dmuchnąć, by pozbyć się pyłu i kurzu.

Czyszczenie głośnika telefonu taśmą malarską

Ostatnim sprawdzonym sposobem na czyszczenie głośnika w telefonie jest użycie do tego celu taśmy malarskiej. Wystarczy tylko odciąć jej drobny kawałek, a potem przycisnąć i przykleić sprzętu, by po chwili oderwać. Jeżeli na kleju zauważamy widoczny kurz i brud, czynność należy powtórzyć z nowym kawałkiem taśmy, aż będzie ona całkowicie czysta. Pamiętajmy, by unikać korzystania z innych typów taśmy, które mają znacznie mocniejszy klej. Będą one bowiem zostawiały widoczne ślady, a w najgorszym przypadku jeszcze bardziej brudzą głośnik.
Zdjęcie: Envato Elements