Data publikacji:

Jak zmienić kanał WiFi? 

Prędkość internetu nie jest wystarczająca i zastanawiasz się, jak zmienić kanał Wi-Fi? Wykonanie kilku prostych czynności umożliwi znaczne przyspieszenie łącza, co pozwoli na komfortowe granie po sieci, oglądanie filmów czy przeglądanie stron internetowych. Sprawdź, jaki kanał Wi-Fi wybrać w swoim routerze.

Jak zmienić kanał WiFi?

Czym jest kanał Wi-Fi?

Każdy router pracuje na dwóch częstotliwościach 2,4 GHz (sieć 802.11n) oraz 5 GHz (802.11ac, 802.11n). Mimo że nasza domowa sieć jest zabezpieczona hasłem, a także ma swoją unikalną nazwę, to pracuje ona na jednym z 14 dostępnych kanałów.

Router domyślnie pracuje na wybranym kanale. Jeżeli w twoi sąsiedzi również korzystają z internetu na podobnych kanałach, to może powodować problemy z prędkością internetu. Niektóre modele mają możliwość samodzielnej zmiany kanału Wi-Fi tak, aby zapewnić najlepszą wydajność. Jednak czasami warto zajrzeć do ustawień i wybrać najlepszy dla siebie kanał. Podpowiadamy, jak zmienić kanał Wi-Fi.

Przeczytaj także: Router wi-fi. Ranking polecanych modeli

Czy zmiana kanału Wi-Fi ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. Kanały Wi-Fi można przyrównać do drogi na autostradzie. Jeżeli wiele samochodów będzie poruszało się po tym samym pasie jezdni, wówczas ruch będzie wolniejszy, a osiągnięcie wysokiej prędkości praktycznie niemożliwe. Warto wspomnieć, że dla każdego użytkownika odpowiedni będzie inna szerokość kanału Wi-Fi.

Jak sprawdzić kanał Wi-Fi? Aby dowiedzieć się, na którym kanale Wi-Fi nie ma ruchu, należy ściągnąć odpowiednią aplikację. Na telefonach z systemem iOS, Android, a także komputerach z Mac i Windows znajduje się wiele dedykowanych aplikacji służących do analizowania lokalnej sieci. Przykładowo może to być:

  • Wi-Fi Analyzer 
  • Wi-Fi Signal Strenght Meter 
  • Wi-Fi Monitor 
  • Wi-Fi Explorer Lite 
  • Wi-Fi Strenght Indicator 
  • iAnalyzeWifi 
  • Wi-Fi Scanner 

Jak zmienić kanał Wi-Fi krok po kroku?

Jak szybko zmienić kanał Wi-Fi w routerze? Po przeskanowaniu sieci dowiesz się, który kanał Wi-Fi jest wolny. Teraz należy przejść do ustawień routera. Aby to zrobić, trzeba wpisać odpowiedni adres IP w oknie przeglądarki. Zazwyczaj znajdziesz go na odwrocie routera.

Powinny tam również znaleźć się informacje o loginie i haśle dostępu do urządzenia. Jeżeli adres nie widnieje na naklejce, to można go sprawdzić z łatwością, wpisując w wierszu poleceń „ipconfig” (system Windows). Na komputerach Mac otwierany preferencje sieci Wi-Fi, gdzie przy nazwie będzie wyświetlany adres. Jeszcze łatwiejszym sposobem jest przytrzymanie klawisza alt i kliknięcie na ikonę Wi-Fi. Tam powinien rozsunąć się pasek z niezbędnymi informacjami o sieci.

W menu głównym musimy przejść do zakładki ustawień Wi-Fi. U niektórych producentów pasek ten widnieje jako ustawienia sieci bezprzewodowej. Następnie klikamy w sekcję „kanał”. Wystarczy wybrać interesujący nas kanał lub zaznaczyć opcję automatycznego wybierania. Po zatwierdzeniu router powinien uruchomić się ponownie.

Gotowe! To szybki i bardzo prosty sposób na zmianę kanału Wi-Fi. Po wykonaniu takiej czynności prędkość sieci powinna wzrosnąć. Jeżeli w dalszym ciągu masz problemy z połączeniem, to dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z dostawcą usług. Zdarza się również, że wina leży po stronie samego routera. Być może jest on uszkodzony lub ze względu na przestarzałą technologię nie jest w stanie osiągnąć pełnej prędkości. To, jaki router do domu wybierzesz, ma ogromne znaczenie.

Autor: Bartłomiej Mazurek