Data publikacji:

Jak zrobić podświetlaną klawiaturę w laptopie?

Podświetlane komputerowe klawiatury poprawiają widoczność klawiszy, a tym samym komfort pracy, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach, pozwalając robić notatki w trakcie wykładu i prezentacji lub w domu po zmroku, dzięki czemu nie przeszkadzamy innym domownikom włączając lampy. W przypadku laptopów, przez długi czas podświetlenie było zarezerwowane jedynie dla najbardziej premierowych modeli. Dziś jednak spora część komputerów przenośnych posiada fabrycznie wbudowane diody LED pod wszystkimi klawiszami. Jak je jednak włączyć i co zrobić, gdy urządzenie jest pozbawione takiej funkcjonalności?
Closeup of laptop keyboard

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w laptopie?

Laptopy z wbudowanym podświetleniem oferują prawie zawsze sposobność regulacji jego intensywności. Jest to ważne nie tylko z przyczyn estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na moc baterii, diody LED pochłaniają pewien procent mocy, który jest na wagę złota, gdy laptop jest bliski rozładowaniu. Podświetlenie jest też najczęściej kompletnie zbędne w jasnych pomieszczeniach lub na zewnątrz.
Jak w takim razie szybko włączyć lub wyłączyć funkcję? Wiele zależy tutaj oczywiście od posiadanego modelu oraz jego marki. Większość producentów stosuje jednak standardowe rozwiązania, które oparte są o skróty klawiaturowe.
Najczęściej wymagają wciśnięcia jednego z dwóch przeznaczonych do tego celu przycisków funkcyjnych, w towarzystwie klawisza Fn. Rozpoznamy je po dodatkowych ikonach, ze strzałką skierowaną w dół (zmniejszenie natężenia światła, wyłączenie funkcji) lub w górę (zwiększenie natężenia światła, włączenie funkcji).
Jeżeli układ lub oznaczenia klawiszy są inne powinniśmy odwołać się do instrukcji obsługi laptopa lub dokumentacji znajdującej się w sieci. W laptopach gamingowych podświetlenie klawiatury często można zmieniać także z poziomu specjalnego oprogramowania dołączonego przez producenta. Z jego poziomu wybierzmy kolor diod, często wyłącznie dla pojedynczych klawiszy, a także ustawimy animacje świetlne, wybierając je z listy lub samodzielnie konfigurując zgodnie z własnym gustem.

Czy można samodzielnie zrobić podświetlenie klawiatury?

Gdy laptop nie ma fabrycznie zamontowanego podświetlenia, w głowach jego właściciela pojawić może się pytanie, czy może on wykonać je samodzielnie. Krótka odpowiedź jest tutaj niestety przecząca. Komputery przenośne nie słyną ze swojej modułowości lub możliwości wymiany komponentów.
Podświetlenie wymaga zasilania czerpanego bezpośrednio ze złącza na płycie głównej, jeżeli urządzenie jest pozbawione takowego elementu, fizycznie nie jest możliwe podłączenie dodatkowych diod LED. Klawisze i podświetlenie możemy jednak wymień i naprawić, w raz ich awarii.

Podświetlenie klawiatury laptopa – alternatywne rozwiązania

Właściciele laptopów bez dedykowanego podświetlenia klawiszy bardzo często decydują się na zakup niewielkich lampek zasilanych ze złącza USB komputera. Można je przypiąć lub przykleić do obudowy, a niewielki reflektor zamontowany na elastycznym pałąku skierować bezpośrednio na klawiaturę. Bardziej stabilnym rozwiązaniem może być też lampka USB przyczepiana do górnej krawędzi wyświetlacza. Ustawimy w niej bez problemu kąt padania światła a nawet jego natężenie.
Zdjęcie: Envato Elements