Data modyfikacji:

Jakie wybrać i jak rozmieścić głośniki kina domowego?

Głośniki kina domowego mają ogromny wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku. W artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model, a także jak odpowiednio rozmieścić go w domu.
głośniki z telewizorem

Dobre głośniki kina domowego - czym powinny się charakteryzować?

Zanim zdecydujesz się na zakup głośników, zastanów się, w jakim systemie chcesz stworzyć kino domowe. Najpopularniejsze są systemy 5.1 zawierające dwa przednie głośniki, jeden głośnik centralny, a także dwa głośniki boczne.

W ten sposób po odpowiednim rozmieszczeniu można uzyskać efekt dźwięku przestrzennego. Zainteresowaniem cieszą się również głośniki w systemie 2.1 oraz 7.1.

Podczas zakupu głośnika kina domowego warto spojrzeć na kilka istotnych parametrów. Jednym z nich jest moc, która określa, jak głośno będzie w stanie grać dany model. Przeciętne modele oferują moc około 100 W, jednak w tych lepszych wartość może wynosić nawet 200 W.

Drugim istotnym parametrem jest czułość. Im wyższa, tym mniej mocy potrzebuje dany głośnik do pracy. Uwagę warto zwrócić również na pasmo przenoszenia. Zakres częstotliwości zazwyczaj powinien wynosić 20-20000 Hz lub więcej. Im wyższe pasmo przenoszenia, tym lepszy dźwięk będzie generowany.

Jeśli ilość miejsca w domu jest ograniczona, to dobrym pomysłem jest sprawdzenie ile miejsca zajmują dane głośniki. W ten sposób można określić, jaki system będzie pasował najlepiej do danego pomieszczenia.

Czasami nie ma sensu kupowania głośników 7.1 czy 5.1, ponieważ w danym pokoju nie będzie można wykorzystać pełnego potencjału.

Pamiętaj, że zakup głośników jest tak naprawdę pierwszym krokiem do stworzenia domowego centrum multimedialnego. W generowaniu dobrego dźwięku dużą rolę odgrywa amplituner, będący sercem całego zestawu.

Może okazać się, że słabej jakości amplituner nie będzie w stanie wyciągnąć z głośników pełnego potencjału.

Dowiedz się także jakie głośniki do komputera wybrać.

Jak rozmieścić głośniki kina domowego?

Podczas rozmieszczania głośników kina domowego, warto kierować się zaleceniami producenta. W pierwszej kolejności należy umieścić przednie głośniki po lewej i prawej stronie pod kątem 45 stopni. Ważne, aby były one skierowane w stronę osoby siedzącej na wprost ekranu.

Głośnik centralny należy umieścić pod ekranem telewizora. W ten sposób idealnie dopełni on dźwięk generowany przez kolumny.

Głośniki boczne należy rozmieścić w skrajnych miejscach pokoju. Najlepiej, aby było one zamontowane powyżej głowy użytkownika. W ten sposób wrażenie dźwięku przestrzennego będzie jeszcze lepsze.

Soundbar to dobra alternatywa dla zestawów kina domowego

Mniej wymagający użytkownicy, którzy nie chcą kompletować całego zestawu kina domowego powinni zastanowić się nad zakupem soundbara. Podłużny głośnik centralny umieszczany jest pod telewizorem. W połączeniu z subwooferem jest on w stanie zapewnić bardzo dobry dźwięk. Tego typu głośniki pracują w systemie 2.1 lub 5.1.

Dużym plusem jest to, że do takiego zestawu nie jest potrzebny już amplituner. Soundbar łączy się z telewizorem bezprzewodowo lub za pomocą kabla HDMI.

W przypadku najlepszych modeli, moc całego zestawu może wynosić nawet 400 W, co jest świetnym wynikiem. Jeśli szukasz oszczędności, a zakup głośników kina domowego wydaje się dla ciebie zadaniem trudnym, to warto rozważyć wybór soundbara.

Polecane głośniki kina domowego: