Jaką elektroniczną nianię wybrać?

Niania elektroniczna jest jednym z najlepszych wynalazków XX wieku, ułatwiających opiekę nad dzieckiem. Dzięki niej możemy usłyszeć, a także zobaczyć, co dzieje się z naszą pociechą, nawet jeśli przebywamy w pomieszczeniu znacznie oddalonym od pokoiku maluszka. Jeszcze do niedawna elektroniczne nianie pozwalały jedynie usłyszeć płacz dziecka w chwili, kiedy się ono obudziło. Współcześnie jednak sytuacja zmieniła się diametralnie.

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń pozwalających nie tylko na słyszenie głosu dziecka, lecz także obserwowanie go za pomocą wbudowanej kamery. Istnieją też aparaty umożliwiające mówienie do naszej pociechy za ich pośrednictwem, a także monitorowanie jej oddechu.

Wśród tak wielu urządzeń dostępnych na rynku trudno jest dokonać odpowiedniego wyboru. Może nam w tym pomóc ranking elektronicznych niań stworzony przez specjalistów w tej dziedzinie.

Pamiętajmy o tym podczas zakupu urządzenia, jakim jest elektroniczna niania.

Ranking aparatów tego typu pozwoli nam porównać wady i zalety wielu urządzeń i na tej podstawie wybrać taki, który zaspokoi wszystkie nasze potrzeby i tym samym będzie dla nas najbardziej optymalny.

Jeśli właśnie poszukujesz najlepszej elektronicznej niani dla siebie i swojego dziecka, nasz poradnik pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru.

Możesz także zapoznać się z naszym artykułem Elektroniczna niania – ranking, w którym przedstawiliśmy trzy najlepsze naszym zdaniem modele elektronicznych niań.

Jak działa niania elektroniczna?

Każde urządzenie tego typu złożone jest z dwóch części głównych. Pierwszą z nich jest nadajnik, nazywany inaczej stacją dziecka, druga to odbiornik, czyli stacja rodzica.

Najmniej skomplikowana niania elektroniczna, niemająca żadnych dodatkowych funkcji działa na zasadzie przekazywania dźwięków. Odgłosy płaczu dziecka, za pośrednictwem fal radiowych, trafiają z nadajnika do odbiornika, czyli stacji rodzica.

Większość modeli jest łudząco podobna do tradycyjnych krótkofalówek, jednak obecnie producenci niań elektronicznych starają się uatrakcyjnić swoje produkty, wprowadzając wiele różnego rodzaju nowinek. W rezultacie możemy znaleźć też urządzenia, w których nadajnik przypomina ramkę na zdjęcie.

Istnieją także takie egzemplarze, które umożliwiają przesyłanie sygnału bezpośrednio na smartfon rodzica i odbieranie go za pomocą specjalnej aplikacji. Poszukując najbardziej praktycznej elektronicznej niani, warto również przyjrzeć się modelom wyposażonym w kamerę oraz dodatkowe funkcje, takie jak termometr, higrometr czy specjalny projektor.

Urządzenie, jakim jest niania elektroniczna, możemy rozpatrywać pod kątem dwóch rodzajów sygnału, który nadaje. Wyróżniamy nianie analogowe i cyfrowe.

Nianie analogowe są tańsze od cyfrowych, jednak oferują o wiele gorszą jakość przesyłanego sygnału. Bardzo często ściągają różnego rodzaju zakłócenia. Możemy na przykład usłyszeć w nich płacz dziecka sąsiada bądź też rozmowy z CB radia.

Jeśli więc zależy nam na jak najlepszej jakości odbioru dźwięku, powinniśmy raczej wybrać nianię cyfrową. Niania elektroniczna emitująca sygnał analogowy zawsze wyposażona jest w specjalną antenkę i właśnie po tym najłatwiej ją rozpoznać.

Jak rozumieć parametry zamieszczone na opakowaniach?

Na opakowaniach niań elektronicznych najczęściej zamieszczone są informacje o zasięgu, w jakim działa dane urządzenie, oraz o częstotliwościach, na których może ono odbierać i przesyłać sygnały.

Jeśli mamy duży dom, najlepsza okaże się niania elektroniczna, której zasięg wynosi ponad 500 metrów w przestrzeni otwartej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że za pomocą takiego urządzenia usłyszymy płacz dziecka z odległości ponad 100 metrów.

Kiedy szukamy aparatu, który zapewni nam możliwie maksymalny zasięg, warto skorzystać z rankingu elektronicznych niań. Dzięki temu w prosty i szybki sposób znajdziemy odpowiednie modele, a także będziemy mogli zapoznać się z opiniami na temat elektronicznych niań.

Innymi parametrami, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej elektronicznej niani, są zakresy i częstotliwości, na jakich może ona nadawać.

Najbardziej funkcjonalne są modele oferujące możliwość odbierania dźwięków na co najmniej kilku kanałach i częstotliwościach. Pozwolą nam one w łatwiejszy sposób znaleźć kanał, na którym będziemy odbierali jak najczystszy sygnał.

Według badań najlepszą jakość dźwięku oferują dwa zakresy fal radiowych. Pierwszym z nich jest częstotliwość DECT 1,88 GHz. To właśnie na niej działają telefony komórkowe. Kolejny zakres fal, który umożliwi nam względnie czystą transmisję, to długość 2,4 GHz. Na tej częstotliwości występuje bardzo mała liczba zakłóceń.

Wiele modeli niań elektronicznych oferuje możliwość automatycznego przełączania na inny kanał, w przypadku gdy na używanej częstotliwości występują zbyt duże zniekształcenia i zakłócenia. Takie rozwiązanie znacznie upraszcza użytkowanie urządzenia.

Aktualny ranking pokazuje, że elektroniczna niania tego typu cieszy się dużym powodzeniem wśród użytkowników.

Elektroniczna niania do zadań specjalnych

Na początku poradnika wskazaliśmy, że elektroniczne nianie mogą zostać wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Teraz przyjrzymy się im bliżej.

Jednym z takich użytecznych rozwiązań jest możliwość nagrania głosu rodzica, który zostanie odtworzony w chwili, gdy nadajnik wyłapie płacz dziecka w pokoju wyposażonym w elektroniczną nianię. Opinie na temat tej funkcji są różne.

Wielu rodziców podkreśla, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż bardzo często pozwala uspokoić zapłakanego malucha, jeszcze zanim zdążą oni do niego dotrzeć. Natomiast inni opiekunowie uważają tę opcję za zbędny gadżet.

Obecnie wiele niań elektronicznych dostępnych na rynku ma także możliwość odtwarzania nagranych kołysanek w chwili, kiedy dziecko budzi się i płacze. Miękki, delikatny śpiew odtwarzany z głośnika niani sprawia, że nasz maluch może o wiele szybciej się uspokoić i przestać płakać.

Warto również rozważyć zakup urządzenia umożliwiającego komunikację zwrotną. Funkcja ta sprawia, że dziecko może usłyszeć głos rodziców. Dzięki niej w chwili, kiedy usłyszymy płacz dziecka, możemy zacząć do niego mówić. Pokażemy mu w ten sposób, że mimo iż nas nie widać, jesteśmy blisko i niedługo pojawimy się w jego pokoju, by zobaczyć, dlaczego płacze.

Bardzo często już sama barwa głosu rodzica działa na malucha kojąco. Wiele osób twierdzi, że taka elektroniczna niania może stanowić doskonałą pomoc w opiece nad dzieckiem. Ranking pokazuje, że urządzenia tego typu cieszą się dość dużą popularnością i są bardzo użyteczne.

Wiele elektronicznych niań wyposażonych jest także w kamerę, a niektóre z nich umożliwiają nawet nagrywanie dziecka i zapisywanie tych filmików w pamięci karty SD. Urządzenie wyposażone w kamerę jest doskonałym rozwiązaniem dla tych rodziców, którzy chcą przez cały czas widzieć, co dzieje się z ich pociechą.

Jak widać, modeli elektronicznych niań i możliwości, jakie one oferują, na rynku akcesoriów dziecięcych jest tak wiele, że proste podjęcie decyzji o tym, jaki typ urządzenia wybrać, może wydawać się zadaniem wręcz karkołomnym. Właśnie dlatego przed zakupem powinniśmy sprawdzić, jakie opinie ma elektroniczna niania, którą chcemy kupić.

Podobne artykuły

ranking pampersów

Ranking najlepszych pampersów

2021-10-23
Pieluchy jednorazowe to ogromna wygoda, odpowiedni poziom higieny i komfortu zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Obecnie na rynku jest tak wiele rodzajów produktów dla dzieci, że zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice ciągle zastanawiają się, jakie pampersy wybrać. Żeby nieco ułatwić tę trudną decyzję, od której zależy dobre samopoczucie dziecka, stworzyliśmy ranking pampersów. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem najlepszych pampersów dostępnych na rynku.
Lego Kevin sam w domu

Lego na święta, czyli Kevin sam w domu jako klocki Lego

2021-10-22
Grupa LEGO wprowadziła nowy zestaw LEGO® Ideas Kevin sam w domu. Jak wygląda ten zestaw? Z jakich elementów się składa? Sprawdź!
czytanie

Czytanie metodą sylabową? Jak nauczyć dziecko czytać?

2021-10-22
Każdy rodzic w pewnym momencie musi zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie - jak nauczyć dziecko czytać. Czy w istocie jest to bardzo trudne? Uspakajamy - oczywiście, że nie! Wiele zależy nie tylko od naszego podejścia, ale również od metod, po które sięgniemy. Na początku zadbajmy, by nauka poznawania liter była dla pociechy fenomenalną zabawą. Nie powinniśmy utożsamiać jej z ślęczeniem nad podręcznikami i dotyczy to przede wszystkim przedszkolaków, którzy przyswoją najwięcej wiedzy podczas interesujących ich aktywności. W poniższym artykule przedstawiamy więc zalety czytania metodą sylabową. Podpowiadamy także, jak bawić się z dzieckiem, by wprowadzić je bezboleśnie w świat literek. Zachęcamy do lektury!
prezent na 5 urodziny dla dziewczynki

Co kupić 5-letniej dziewczynce na urodziny?

2021-10-21
Dla kilkuletniego dziecka urodziny należą do najważniejszych i najbardziej oczekiwanych dni w roku, a prezentów zwykle nie może się doczekać. Zaproszeni goście często mają kłopot, co kupić, aby dziecku się podobało, sprawiło radość i nie wylądowało na długi czas w kącie zaraz po przyjęciu.

Ostatnio dodane artykuły