Data modyfikacji:

Jaka karma dla owczarka niemieckiego?

Owczarki niemieckie są psami o dużym temperamencie. Jednakże potrafią być jednocześnie zrównoważone, stateczne i łagodne. Są niesamowicie oddane swoim właścicielom i lojalne wobec wszystkich członków rodziny. Z natury wesołe i tolerancyjne, cierpliwe w stosunku do dzieci. Pod kątem sposobu bycia są to psy wręcz idealne. Niestety, podobnie jak wszystkie psy rasowe, również owczarki niemieckie posiadają tendencje chorobowe. Mogą one istotnie wpływać na stan ich zdrowia, a nawet życia. Na szczęście wiele problemów zdrowotnych można wyeliminować, stosując prawidłową dietę. Podpowiadamy, jaka karma dla owczarka niemieckiego jest najlepsza.

karma owczarek

Jaka karma dla owczarka niemieckiego? Potrzeby żywieniowe szczeniaka

Przy opiece nad owczarkiem istotne jest, jaka będzie najlepsza karma dla psa. Potrzeby żywieniowe owczarka niemieckiego są różne w poszczególnych okresach jego życia. Ponieważ szczeniaki tej rasy rosną w szybkim tempie, wymagają intensywnego żywienia. Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego powinna zatem przede wszystkim zawierać wysoki procent białka pochodzącego od zwierząt roślinożernych. Odpowiada ono bowiem za prawidłowy rozwój mięśni i szkieletu szczeniaka. O jego wystarczającą ilość w diecie, należy zadbać zwłaszcza między 3. a 9. miesiącem życia psa. Głównie z uwagi na fakt, iż jest to okres najintensywniejszego wzrostu „psiego dziecka”.

Z kolei drugim ważnym składnikiem, którego nie może zbraknąć w diecie młodego psa, są mannooligosacharydy. Pełnią one rolę przeciwutleniacza i przede wszystkim wspomagają procesy trawienia i utrzymują równowagę flory bakteryjnej jelit. Chronią błonę śluzową.

Wysokiej jakości, sucha karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego powinna być także:

  • zbilansowana pod kątem stosunku zawartości białka do wapnia oraz fosforu,
  • bogata w witaminy C i E, taurynę oraz luteinę.

Jaka karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego jest najlepsza? Przykładem jednej z najlepszych karm dla szczeniaka owczarka niemieckiego jest Taste Of The Wild High Prairie Puppy. Jest to karma bez zawartości zbóż oraz bogata w białka pochodzące z mięs: bizona, jelenia lub jagnięciny, które minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Zawarty w karmie olej z łososia zapewnia odpowiednią ilość kwasów DHA i omega-3. Są to składniki niezbędne dla prawidłowej pracy i rozwoju mózgu, wzroku i stawów.

Do wysokiej jakości suchych karm dla szczeniąt rasy owczarek niemiecki należą karmy bez zawartości zbóż i o wysokiej zawartość mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.

Mokra karma dla szczeniaka

Również pośród karm mokrych do wysokiej jakości karm zaliczamy te, które nie zawierają zbóż. Są o wysokiej zawartości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, z niewielkim dodatkiem ziół lub warzyw.

Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego nie należy wprawdzie do najtańszych. Jednakże bezsprzecznie zawsze należy pamiętać, iż poprzez wysokiej jakości dietę, chronimy zdrowy rozwój pupila. Z pewnością zaprocentuje to dobrą kondycją i doskonałym zdrowiem w życiu dorosłym.

Jaka sucha karma dla dorosłego owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki osiąga pełną dojrzałość fizyczną w wieku 1,5 roku w przypadku suk i do 2,5 roku w przypadku samców. Jest to zatem okres zmiany karmy na tę dla psów dorosłych.

Ponieważ rasa ta ma tendencje do nadwrażliwości pokarmowej, proces zmiany karmy powinien być etapowy, ze stopniowym zwiększaniem dawki nowej karmy. Bezsprzecznie i pod żadnym względem nie można drastycznie wprowadzać nowej karmy. Ich wyjątkowo krótki przewód pokarmowy, ze względu na swoją budowę, nie radzi sobie z nagłą zmianą diety. Wynikiem drastycznych zmian mogą być wymioty lub biegunki.

Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Karma dla owczarka niemieckiego powinna posiadać spore ilości błonnika, ponieważ wspomaga on proces trawienia i przyswajania wartościowych substancji odżywczych z pożywienia.

Ponieważ psy tej rasy często borykają się z alergią pokarmową, należy unikać karm z najbardziej alergennym mięsem. Należą do nich przede wszystkim powszechnie stosowane kurczak i wołowina. Dobrym wyborem w przypadku „psich alergików” są karmy hipoalergiczne, dedykowane owczarkom niemieckim.

Innym problemem zdrowotnym często dotykającym tę rasę jest dysplazja stawów. Dla psów dotkniętych tym problemem najlepsze są karmy o wysokiej zawartości glukozaminy i chondroityny. Zatem jaka karma dla owczarka niemieckiego z dysplazją jest najlepsza?

Najlepsza karma specjalistyczna dla owczarka niemieckiego

Wśród karm specjalistycznych, jedną z najlepszych dla psów ze schorzeniami stawów jest Eukanuba Veterinary Diets Joint Mobility. Niskokaloryczna, o dużej zawartości l-karnityny, siarczanu chondroityny i glukozaminy. Poprawia ruchomość stawów u psów dorosłych, wzmacnia układ odpornościowy i wykazuje działanie przeciwzapalne. Glukozamina i chondroityna stanowią budulec chrząstki stawowej. Z kolei l-karnityna przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczów, zapobiegając tym samym groźnej przy problemach ze stawami nadwadze.

Innym aspektem, który bezsprzecznie należy wziąć pod uwagę, wybierając pożywienie dla owczarka niemieckiego, jest stopień jego aktywności. Dla psów mniej aktywnych należy wybierać karmy typu light, mając zawsze w pamięci, iż ewentualna nadwaga stanowi zagrożenie dla podatnych na schorzenia stawów.

Karma sucha kontra karma mokra dla owczarka niemieckiego?

Karma sucha dla owczarka niemieckiego jest wskazana dla psów, które nie mają trudności z wchłanianiem pokarmu twardego i wymagającego rozgryzania. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne w żywieniu psa. Głównie z uwagi na fakt, iż stan uzębienia może po prostu uniemożliwiać psu prawidłowe rozdrabnianie pokarmu. Przykrą konsekwencją takiej sytuacji mogą być problemy żołądkowe związane z wymiotowaniem zbyt dużych kęsów.

Reasumując, w przypadku psów starszych bądź pozbawionych w pełni wykształconego zgryzu bardziej wskazana jest mokra karma dla owczarka niemieckiego.

Żywienie naprzemienne

Można również stosować żywienie naprzemienne. Bezwzględnie należy wtedy pamiętać o zachowaniu minimum ośmiogodzinnej przerwy pomiędzy podaniem karmy mokrej a suchej. Wynika to z wyjątkowo wrażliwych układów pokarmowych tej rasy.

Bowiem karma sucha pęcznieje w psim żołądku po spożyciu wody i dopiero po napęcznieniu jest trawiona. Zatem jelita ulegają rozleniwieniu i pracują z opóźnieniem. Karma mokra natomiast ulega natychmiastowemu trawieniu. Przy zalegających, nie napęczniałych do końca resztkach suchego pożywienia, podanie mokrej karmy może wywołać „rewolucję układu pokarmowego” zakończoną wymiotami, kolką lub biegunką.

Jak wybrać karmę dla owczarka niemieckiego?

Najlepsza karma dla dorosłego owczarka niemieckiego to taka, która zawiera odpowiednią ilość wysokiej jakości błonnika. Jest to niezmiernie ważny składnik „owczarkowej” diety, ponieważ uczestniczy on w procesie pobierania wartościowych składników odżywczych.

Z kolei, dokonując wyboru psiej karmy, zawsze należy pamiętać, iż psy tej rasy są w dużym stopniu narażone na skręt żołądka. Zatem bezsprzecznie karma dla owczarka niemieckiego powinna być dobierana w sposób, który spełnia specyficzne potrzeby tej rasy.

Ponadto, mając na uwadze specyfikę ich układu pokarmowego, dzienną porcję powinno się podawać w dwóch mniejszych porcjach. Z kolei po posiłku należy zapewnić psu czas na odpoczynek.

Kierując się miłością do „psiego przyjaciela”, należy mu zapewnić wartościowe pożywienie. Niedopuszczalnym jest kierowanie się ceną. Zatem jak wybrać mokrą i suchą karmę dla owczarka?

Bezsprzecznie należy kierować się wiedzą o specyficznych potrzebach żywieniowych tej pięknej rasy. Dzięki zawartości w pożywieniu konkretnych składników odżywczych, karma pozytywnie wpływa na wrażliwy układ pokarmowy i chroni stawy. Ponadto pozwala uniknąć problemów związanych z alergią pokarmową. Dlatego przy wyborze karmy dla owczarka niemieckiego podstawowym kryterium powinna być dokładna analiza składu karmy, a nie jej cena.

Sentencja

Stając się opiekunem psa, przejmujemy za niego całą odpowiedzialność. To opiekun decyduje o psiej diecie i jego stylu życia. Kierując się miłością do „najwierniejszego przyjaciela”, należy zadbać o odpowiednią dawkę codziennego ruchu i prawidłową dietę. Przestrzegając tych zasad, z pewnością będziemy się cieszyć jego długim i zdrowym życiem.

Autorka: Jadwiga Kucharczyk