Data modyfikacji:

Jaką lodówkę kupić do domu? Omawiamy najważniejsze parametry

Zastanawiasz się nad tym, jaką lodówkę kupić do domu? Wybór nie jest prosty, ponieważ w sklepach znajdziemy różne rodzaje lodówek od tych najbardziej kompaktowych po ogromne modele dedykowane dla dużych rodzin. Zobacz na co zwracać uwagę, a także jaką lodówkę kupić.

jaką lodówkę kupić

Jak wybrać lodówkę? Rodzaje lodówek dostępne na rynku

Lodówka jest nieodłącznym elementem każdej kuchni, gdzie przechowywana jest żywność. Wybór lodówki do domu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wybór jest naprawdę szeroki i tak naprawdę każdy, nawet najbardziej wymagający użytkownik będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Lodówki do domu różnią się od siebie nie tylko pojemnością, ale również zastosowanymi technologiami, które wpływają na świeżość produktów, a także wydłużają ich termin ważności.

Kupując lodówkę musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, ile osób będzie z niej korzystać, a także ile wolnego miejsca masz w kuchni. To pozwoli dokonać wstępnej selekcji i ograniczyć się tylko do tych lodówek, które spełniają twoje kryteria. W dalszej części artykułu skupimy się na konkretnych technologiach i rozwiązaniach stosowanych przez producentów. Sprawdźmy, jaka lodówka będzie najlepsza.

Zobacz ranking popularnych modeli lodówek. Znajdziesz w nim lodówki LG, Beko, Samsung czy Amica.

Jaka lodówka jednodrzwiowa?

Otwierając lodówkę jednodrzwiową, mamy w tym samym momencie dostęp zarówno do chłodziarki, jak i zamrażalnika. Warto jednak dodać, że zdecydowana większość urządzeń jest pozbawiona strefy mrożenia. Zdarzają się modele, zawierające niewielką zamrażarkę. Takie modele są dedykowane dla osób, które głównie chcą przechowywać żywność, a do mrożenia wykorzystują drugie urządzenie.

Jednodrzwiowe lodówki charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami. Jeśli szukasz małej lodówki do kawalerki, to wybór jest naprawdę ogromny. Oczywiście na rynku nie zabrakło modeli o standardowych rozmiarach i dużo większej pojemności.

Lodówki dwudrzwiowe

Jaką lodówkę kupić? Modele dwudrzwiowe są najchętniej wybierane w sklepach. Lodówka dwudrzwiowa stanowi pewien kompromis, ponieważ otrzymujemy całkiem sporą powierzchnię chłodzącą i zamrażalnik, który umożliwi magazynowanie trochę większej ilości jedzenia. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu.

W odróżnieniu od lodówek jednodrzwiowych dostęp do strefy mrożenia i chłodzenia jest niezależny. W ten sposób możemy korzystać z wybranej części lodówki bez konieczności otwierania kolejnej. Jeśli szukasz dobrej lodówki w przystępnej cenie, to nie będziesz rozczarowany.

Jaką lodówkę wybrać dla dużej rodziny? French Door!

Do tej grupy należą lodówki o ogromnych rozmiarach. French Door oznacza, że w górnej części mamy do dyspozycji ogromną powierzchnię chłodzącą. Zastosowanie podwójnych drzwi ułatwia codzienne korzystanie. W dolnej części znajdziemy zamrażarkę podzieloną na jedną dużą lub dwie szuflady.

Jej pojemność jest zdecydowanie większa niż w lodówkach dwudrzwiowych, dlatego zakup dodatkowego zamrażalnika nie ma większego sensu. Takie rozwiązanie jest doskonałe dla dużych rodzin. Na pewno największym minusem jest cena. Za lodówki typu French Door trzeba zapłacić co najmniej 3 tys. Złotych.

Side by Side

Lodówki Side by Side często są mylone z French Door głównie ze względu na podobny wygląd. Różnice są zauważalne na pierwszy rzut oka tuż po otwarciu. Po jednej stronie lodówki znajdziemy chłodziarkę, natomiast po drugiej zamrażalnik. Ogromna liczba przegródek i szuflad powoduje, że żywność można poukładać zgodnie z własnymi preferencjami.

Dostęp do zamrożonych rzeczy również jest dużo łatwiejszy. Takie lodówki również charakteryzują się dużymi rozmiarami i wyższą ceną. Korzyści z posiadania takiego urządzenia są ogromne, dlatego do dużego domu warto pomyśleć o takim urządzeniu.

Lodówki retro

Lodówki retro występują w wersjach jednodrzwiowych oraz dwudrzwiowych. Na tle wcześniej prezentowanych modeli wyróżnia je nietypowy wygląd nawiązujący do urządzeń z dawnych lat. Lodówka retro może stanowić ciekawy element wystroju kuchni. Do wyboru są różne wersje kolorystyczne.

Jaka lodówka? Wolnostojąca czy do zabudowy?

Chcesz zachować idealną harmonię i spójność wystroju swojej kuchni? W takim razie warto rozważyć zakup lodówki do zabudowy. Największą zaletą jest możliwość jej całkowitego ukrycia w meblach kuchennych.

Lodówki do zabudowy mają mniejszą pojemność niż standardowe modele. Ponadto ceny takich modeli są dużo wyższe od standardowych. W przypadku tańszych lodówek do zabudowy musimy liczyć się z brakiem takich funkcji jak No Frost. Jeżeli masz ograniczony budżet, to warto przemyśleć zakup lodówki wolnostojących. Wybór jest zdecydowanie większy.

Jaką lodówkę wybrać? Czy klasa energetyczna ma znaczenie?

W 2021 roku dobrze znane klasy energetyczne A+++, A++, A+ zostały zastąpione nowymi oznaczeniami. Wynika to z nowych regulacji jakie będą obowiązywały na terenie Unii Europejskiej. Klasyfikacja uwzględnia oceny od A do G. Większość urządzeń dostępnych na rynku otrzymało klasę energetyczną  C, D lub E.

Na ten moment klasa A i B są zarezerwowane dla sprzętów, które będą wyróżniały się najwyższym poziomem energooszczędności. Możemy spodziewać się, że takie sprzęty trafią do sprzedaży w kolejnych latach.

Klasy energetyczne w lodówkach:

  • klasa A+++ - obecnie C
  • klasa A++ - obecnie D
  • klasa A+ - obecnie E
  • klasa A - obecnie F
  • klasa B - obecnie G

Czym jeszcze powinna charakteryzować się dobra lodówka?

Podczas zakupu lodówki do domu warto spojrzeć na to, jakim silnikiem dysponuje. W droższych modelach znajdziemy silnik inwerterowy, który od standardowego różni się cichą pracą, niezawodnością oraz niższym zużyciem energii. Producenci są tak pewni tego rozwiązania, dlatego oferują aż 10 lat gwarancji.

Nieodłącznym elementem nowoczesnej lodówki jest technologia No Frost. Dodatkowy obieg powietrza generowany jest przez wbudowane wentylatory znajdujące się wewnątrz. To zapobiega osadzaniu się szronu, dlatego nie ma potrzeby rozmrażania lodówki. Minusem systemu No Frost jest nadmierne wysuszanie żywności. Rozwiązaniem tego problemu jest tzw. podwójny No Frost. Podwójny obieg działa niezależnie, co przekłada się na stałe utrzymywanie temperatury, a także optymalnej wilgotności powietrza.

W lodówkach do domu stosowane są specjalne komory na owoce i warzywa. Niższa temperatura powoduje, że produkty zachowują świeżość przez dłuższy czas. W niektórych modelach możemy samodzielnie ustawić jaka temperatura ma panować w dedykowanej komorze. Bardzo przydatne są również dedykowane przegrody na butelki, kartony z sokami, czy słoiki z przetworami. Lodówki z wyższej półki mają takie rozwiązania jak oświetlenie LED, kostkarka do lodu, czy zewnętrzny dystrybutor do wody.

Przydatny może okazać się również zewnętrzny wyświetlacz. Z jego poziomu można zazwyczaj sterować temperaturą w lodówce. W najlepszych modelach wyświetlacz ma większe rozmiary, co otwiera nowe możliwości. Tworzenie listy zakupowej, wyświetlanie przepisów, czy połączenie ze smartfonem to tylko kilka z dostępnych funkcji.

Ile kosztuje dobra lodówka do domu?

Ceny lodówek są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele mogą kosztować już 300-400 złotych. Średni koszt lodówki dwudrzwiowej wynosi około 1000-1500 złotych. Przy lodówkach French Door, Side by Side lub Retro musimy liczyć się z wydatkami nieco większymi. Oczywiście okazji nie brakuje i warto polować na przeceny w sklepach.

Autor: Bartłomiej Mazurek