Data modyfikacji:

Jaka myjka ciśnieniowa będzie najlepsza?

Myjka ciśnieniowa to jedno z najpraktyczniejszych urządzeń, jakie mogą pojawić się w twoim domu. Dzięki niemu bez trudu usunie się wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni tarasu, kostki brukowej i samochodu. Jak wybrać sprzęt, który będzie funkcjonalny i w pełni odpowie na potrzeby użytkownika? Sprawdź, jaka myjka ciśnieniowa jest najlepsza do domowego użytku.

myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa do domu czy użytku profesjonalnego?

Sposób użytkowania to najważniejsze kryterium przy ocenie, jaka myjka ciśnieniowa jest najlepsza. Urządzenia przeznaczone dla profesjonalistów i użytku domowego różnią się od siebie mocą, ciśnieniem wody, a nawet wagą.

Myjka ciśnieniowa do domu jest wykorzystywana przede wszystkim do czyszczenia tarasów, kostek brukowych, motocykli, rowerów, samochodów, kosiarek lub elewacji. Profesjonaliści używają myjek ciśnieniowych w podobny sposób, lecz zależy im na dokładniejszym czyszczeniu oraz możliwości korzystania ze sprzętu w sposób ciągły. Myjka do domowego użytku pracuje krócej, dlatego ten parametr jest nieistotny.

Producenci ułatwiają użytkownikom wybór sprzętu. Zastanawiając się, jaka myjka ciśnieniowa jest odpowiednia do domu, nie trzeba sprawdzać kolejno wszystkich jej parametrów. Wystarczy przyjrzeć się, czy producent umieścił na niej oznaczenie, że sprzęt jest odpowiedni do użytku nieprofesjonalnego.

Sprawdź nasz ranking kosiarek spalinowych

Jaka myjka ciśnieniowa? Jaką wybrać i dlaczego warto ją kupić?

Myjka ciśnieniowa w ogromnej mierze ułatwia sprzątanie silnie zabrudzonych miejsc. Dzięki niej bez trudu wyczyści się taras, altanę lub motocykl po zimie. Urządzenie ogranicza jednocześnie zużycie wody i detergentów.

Dlaczego warto kupić myjkę ciśnieniową? Oto jej najważniejsze atuty:

  • Myjka ciśnieniowa usuwa z mebli i akcesoriów ogrodowych zaschnięte błoto, resztki roślin, kurz i inne zanieczyszczenia. Silny strumień wody czyści wyposażenie ogrodowe bez potrzeby używania detergentów, które mogłyby zniszczyć drewno lub rattan.
  • Z pomocą myjki ciśnieniowej dokładnie czyści się wszystkie elementy roweru. Ich czystość zapewnia długie i precyzyjne działanie jednośladu.
  • Myjka ciśnieniowa szybko i dokładnie czyści karoserię samochodu lub motocyklu nawet z trudnych do usunięcia resztek roślinnych i owadów.
  • Altana ogrodowa czyszczona za pomocą myjki ciśnieniowej zachowuje piękny wygląd przez lata. Sprzęt umożliwia usunięcie brudu nawet z daszku, górnej zabudowy oraz podłogi. Lanca do myjki daje możliwość czyszczenia górnej części altany bez użycia drabiny.
  • Czyszczenie metalowych narzędzi z użyciem myjki ciśnieniowej zajmuje o wiele mniej czasu. Podczas remontu bądź prac ogrodowych myjka pozwala domyć wszystkie metalowe elementy. Dzięki niej wyczyści się również metalowe ogrodzenie.
  • Zabrudzona elewacja nie stanowi dla myjki ciśnieniowej żadnego problemu. Sprzęt usunie z białych lub jasnych ścian ślady po deszczu, plamy z błota oraz inne zabrudzenia.
  • Po zimie kostka brukowa wymaga solidnego czyszczenia. Mycie ręczne jest czasochłonne i daje słabe efekty, gdyż w szczelinach gromadzi się sporo brudu. Myjka wymywa zanieczyszczenia z wszelkich zakamarków w ciągu kilku sekund.

Jaka myjka ciśnieniowa jest odpowiednia do domu? Ważne parametry

Parametry techniczne myjki ciśnieniowej do domu różnią się od tych, które spotyka się w urządzeniach do użytku profesjonalnego. Jaka myjka ciśnieniowa w pełni wystarcza na potrzeby użytkownika, który od czasu do czasu chce wyczyścić ogrodową altanę lub umyć samochód?

Pierwszą kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę, jest rodzaj zasilania. Myjka ciśnieniowa spalinowa może pracować nawet na działce bez prądu. Sprzęt elektryczny wymaga natomiast podłączenia do prądu, co wymusza konieczność posiadania przedłużaczy i wolnych gniazdek. Jednocześnie zasilanie z sieci obniża cenę zakupu sprzętu.

Do domowego użytku wystarczające są urządzenia wytwarzające ciśnienie o wysokości 120-130 bar. Dzięki nim usunie się nawet zaschnięty brud i zanieczyszczenia zgromadzone w szczelinach. Jednocześnie strumień wody będzie bezpieczny dla karoserii samochodu lub motocyklu i delikatniejszego drewna. Warto wybrać urządzenie, które jest wyposażone w pojemnik na detergenty. Dzięki nim można dokładniej wyczyścić powierzchnie, które wymagają stosowania środków do usuwania tłuszczu itp.

Przy wyborze myjki ciśnieniowej kolejnym istotnym parametrem jest maksymalna temperatura dopływającej wody. Im cieplejsza woda, tym łatwiej usuwa się brud. Jeśli urządzenie umożliwia korzystanie z wody o temperaturze 60 stopni lub wyższej, z pewnością będzie praktycznym wyborem.

W przypadku wagi sprzętu dobrze jest kierować się zasadą, że im lżejsza myjka, tym lepiej. Niska masa ułatwia jej użytkowanie i przenoszenie z miejsca na miejsce. Jednocześnie zbyt lekki sprzęt może być wykonany ze słabej jakości materiałów, dlatego warto zachować dozę rozsądku przy kierowaniu się wagą myjki.

Przeczytaj, jaki grill gazowy kupić

Jaką myjkę ciśnieniową kupić do gospodarstwa?

Do gospodarstwa, w którym znajdują się zwierzęta, przydaje się silniejsza myjka. Ciśnienie powyżej 130 bar umożliwia usunięcie zabrudzeń nawet z pomieszczeń gospodarczych, np. obory lub chlewu. Wysoka temperatura maksymalna dopływającej wody umożliwi również dezynfekcję budynków i innych powierzchni.

Do usuwania starego brudu i zaschniętych resztek organicznych warto wybrać myjkę ze szczotkami z twardym włosiem. Szczotki tego typu wyszorują dokładnie wytrzymałe powierzchnie nawet po wielu tygodniach bez korzystania z myjki ciśnieniowej. Dzięki temu sprawdzą się dobrze w gospodarstwach rolnych, gdzie utrzymanie czystości jest ważne dla dobrostanu zwierząt.

Autorka: Monika Kocher