Data publikacji:

Jaka woda do akwarium będzie najlepsza?

Czy wiesz, że wodę przed wlaniem do akwarium należy odpowiednio przygotować? Sprawdź, jaką temperaturę i jaki odczyn powinna mieć woda w akwarium. Dowiedz się, jak wlewać wodę do zbiornika i co jaki czas należy ją podmieniać.

woda do akwarium

Jaka woda do akwarium roślinnego, a jaka dla rybek??

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka woda do akwarium jest najlepsza, warto sprawdzić kilka parametrów.

Temperatura wody w akwarium

Jaka temperatura w akwarium jest optymalna? Standardowa temperatura wynosi około 22-24 °C. Zanim jednak ustawisz parametry grzałki, upewnij się, że rybki i rośliny, które wybrałeś do zbiornika, będą się dobrze czuły w takiej temperaturze.

Twardość wody

Jaka woda do akwarium dla rybek? Ta z kranu jest przeważnie twarda, a ryby wolą żyć w miękkiej wodzie. Aby zmniejszyć twardość wody w akwarium, należy dodać gotowe preparaty ze sklepu zoologicznego, torf lub np. wodę destylowaną.

Odczyn wody

Ryby i rośliny czują się najlepiej w wodzie o odczynie obojętnym, czyli wynoszącym 7, ale zarówno lekko zasadowa woda (pH 7,1-8), jak i lekko kwasowa (pH 6-6,9) nie powinna być dla całego ekosystemu w akwarium niebezpieczna.

Czy do akwarium można wlać wodę z kranu?

Tak, ale nie od razu. Wodę z kranu należy wlać w pierwszej kolejności do czystego wiaderka, które służy tylko i wyłącznie do podmiany lub całkowitej zmiany wody akwariowej.

Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

Najlepsza woda to woda uzdatniona. Zanim wlejesz ją do zbiornika, musi ona przejść odpowiednią obróbkę chemiczną. Woda z kranu zawiera śladowe ilości chloru, który na szczęście odparuje w ciągu najbliższego czasu.

Zaleca się, by woda stała minimum 24 godziny przed wprowadzeniem jej do akwarium, choć najlepiej, by stała o wiele dłużej: kilka dni lub tygodni. Dzięki temu woda dojrzeje i oczyści się ze związków chloru. Ponadto ewentualne metale ciężkie opadną na dno.

Uzdatnianie wody akwariowej

W sklepach akwarystycznych dostaniesz gotowe preparaty, które pomogą ci uzdatnić wodę w zbiorniku w sposób łatwy i bezpieczny. Wystarczy jedynie postępować według dołączonej instrukcji i dobrać preparat, który będzie bezpieczny dla ryb i roślin w twoim akwarium.

Co ile podmiana wody w akwarium?

Im mniejszy zbiornik, tym częściej należy podmieniać wodę. Należy to robić raz na kilka tygodni lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zaleca się podmienić około 30-50% wody w zależności od jej czystości i od wielkości zbiornika.

Jak wlewać wodę do akwarium?

Wodę należy wlewać wolnym strumieniem, kierując go na szybę lub płaskie naczynie czy kamień. Możesz też kupić specjalny wąż samozasysający się, który szybko i bezpiecznie pomoże ci przelać wodę z wiaderka do akwarium, lub pompkę.

Jaka woda do akwarium? Testy do wody akwariowej

Zastanawiasz się, jaka woda w akwarium jest odpowiednia dla roślin i zwierząt, które się w nim znajdują? Możesz szybko i łatwo sprawdzić stan wody. W sklepach zoologicznych (także tych internetowych) dostępne są gotowe testy diagnostyczne, które mierzą szereg różnych parametrów, w tym np. twardość wody i jej pH.

Jaka woda do akwarium dla żółwia?

Zwykła woda z kranu powinna stać w czystym naczyniu przynajmniej jedną dobę, zanim wlejesz ją do zbiornika dla żółwia. Możesz też użyć produktów uzdatniających wodę, przeznaczonych dla gadów wodno-lądowych.

Pamiętaj, że woda dla żółwia też powinna być napowietrzana. Należy ją podmieniać co kilka dni lub tygodni (w zależności od jej czystości) w taki sam sposób, jak podmienia się wodę w akwarium z rybkami.