Czy wiesz, że wodę przed wlaniem do akwarium należy odpowiednio przygotować? Sprawdź, jaką temperaturę i jaki odczyn powinna mieć woda w akwarium. Dowiedz się, jak wlewać wodę do zbiornika i co jaki czas należy ją podmieniać.
Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka woda do akwarium jest najlepsza, warto sprawdzić kilka parametrów.
Jaka temperatura w akwarium jest optymalna? Standardowa temperatura wynosi około 22-24 °C. Zanim jednak ustawisz parametry grzałki, upewnij się, że rybki i rośliny, które wybrałeś do zbiornika, będą się dobrze czuły w takiej temperaturze.
Jaka woda do akwarium dla rybek? Ta z kranu jest przeważnie twarda, a ryby wolą żyć w miękkiej wodzie. Aby zmniejszyć twardość wody w akwarium, należy dodać gotowe preparaty ze sklepu zoologicznego, torf lub np. wodę destylowaną.
Ryby i rośliny czują się najlepiej w wodzie o odczynie obojętnym, czyli wynoszącym 7, ale zarówno lekko zasadowa woda (pH 7,1-8), jak i lekko kwasowa (pH 6-6,9) nie powinna być dla całego ekosystemu w akwarium niebezpieczna.
Tak, ale nie od razu. Wodę z kranu należy wlać w pierwszej kolejności do czystego wiaderka, które służy tylko i wyłącznie do podmiany lub całkowitej zmiany wody akwariowej.
Najlepsza woda to woda uzdatniona. Zanim wlejesz ją do zbiornika, musi ona przejść odpowiednią obróbkę chemiczną. Woda z kranu zawiera śladowe ilości chloru, który na szczęście odparuje w ciągu najbliższego czasu.
Zaleca się, by woda stała minimum 24 godziny przed wprowadzeniem jej do akwarium, choć najlepiej, by stała o wiele dłużej: kilka dni lub tygodni. Dzięki temu woda dojrzeje i oczyści się ze związków chloru. Ponadto ewentualne metale ciężkie opadną na dno.
W sklepach akwarystycznych dostaniesz gotowe preparaty, które pomogą ci uzdatnić wodę w zbiorniku w sposób łatwy i bezpieczny. Wystarczy jedynie postępować według dołączonej instrukcji i dobrać preparat, który będzie bezpieczny dla ryb i roślin w twoim akwarium.
Im mniejszy zbiornik, tym częściej należy podmieniać wodę. Należy to robić raz na kilka tygodni lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zaleca się podmienić około 30-50% wody w zależności od jej czystości i od wielkości zbiornika.
Wodę należy wlewać wolnym strumieniem, kierując go na szybę lub płaskie naczynie czy kamień. Możesz też kupić specjalny wąż samozasysający się, który szybko i bezpiecznie pomoże ci przelać wodę z wiaderka do akwarium, lub pompkę.
Zastanawiasz się, jaka woda w akwarium jest odpowiednia dla roślin i zwierząt, które się w nim znajdują? Możesz szybko i łatwo sprawdzić stan wody. W sklepach zoologicznych (także tych internetowych) dostępne są gotowe testy diagnostyczne, które mierzą szereg różnych parametrów, w tym np. twardość wody i jej pH.
Zwykła woda z kranu powinna stać w czystym naczyniu przynajmniej jedną dobę, zanim wlejesz ją do zbiornika dla żółwia. Możesz też użyć produktów uzdatniających wodę, przeznaczonych dla gadów wodno-lądowych.
Pamiętaj, że woda dla żółwia też powinna być napowietrzana. Należy ją podmieniać co kilka dni lub tygodni (w zależności od jej czystości) w taki sam sposób, jak podmienia się wodę w akwarium z rybkami.