Data publikacji:

Jaki dysk do laptopa? Wskazówki, jak wybrać dysk do laptopa

Dobry dysk w laptopie może znacząco przyspieszyć jego pracę i sprawić, że będzie ona o wiele przyjemniejsza. Zanim kupisz nowy komputer, sprawdź, na jakie parametry należy zwracać uwagę. Zobacz, jaki dysk do laptopa wybrać.

dysk do laptopa

Jaki dysk do laptopa? Rodzaje dysków

Aby łątwiej ci było podjąć dezycję o wyborze twardego dysku do laptopa, przyjrzyjmy się krótko rodzajom stosowanych dysków.

Dyski HDD

Najpopularniejsza grupa twardych dysków do laptopa. Dyski HDD cieszą się popularnością ze względu na bardzo dużą pojemność. Jaki dysk HDD do laptopa wybrać?

W laptopach standardem są dyski o pojemności 1 TB czy 2 TB. Dzięki temu przechowywanie zdjęć, filmów i innych ważnych plików nie stanowi większego problemu. Użytkownicy, którzy przeglądają Internet czy korzystają z podstawowych aplikacji, będą zadowoleni.

Minusem dysków HDD jest ich konstrukcja. Mechaniczne elementy są narażone na uszkodzenia i może zdarzyć się tak, że podczas ewentualnego upadku dojdzie do usunięcia danych. Dodatkowo dyski HDD charakteryzuje niska prędkość zapisu danych. To przekłada się na wolniejsze uruchamianie systemu operacyjnego, a także aplikacji.

Dyski SSD

Dyski SSD są stosowane w laptopach od kilku lat i to one powoli zastępują starsze konstrukcje HDD. Brak mechanicznych elementów sprawia, że uszkodzenie dysku SSD jest bardzo trudne. To wpływa również na wielkość tego podzespołu, który w laptopie zajmuje mniej miejsca. W ten sposób producent jest w stanie zaoferować urządzenia z bardziej kompaktową obudową.

Prędkość zapisu w dyskach SSD jest kilkukrotnie wyższa niż w HDD. W ten sposób można błyskawicznie uruchomić komputer, aplikacje, a także przesłać pliki pomiędzy urządzeniami. Użytkownicy starszych laptopów wymieniają dyski na SSD, aby przyspieszyć ich działanie. Jaki dysk będzie zatem dobry do oglądania filmów czy grania w gry? Właśnie SSD.

Największym minusem dysków SSD jest ich stosunek ceny do pojemności. Producenci oferują zazwyczaj modele z 128 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Za dodatkowe 512 GB lub 1 TB trzeba dopłacić nawet kilkaset złotych. Pomocny w wyborze właściwego produktu będzie nasz ranking dysków SSD.

Twarde dyski hybrydowe do laptopów

Decyzja o wyborze dysku SSD czy HDD nie jest łatwa, ponieważ należy zdecydować, czy lepiej postawić na większą pojemność czy lepszą wydajność. Jaki dysk do laptopa zatem wtedy wybrać? Rozwiązaniem tego dylematu w pewien sposób są dyski hybrydowe.

To połączenie dysku SSD i HDD. Na szybszym nośniku instalowany jest system operacyjny oraz aplikacje. Na dysku HDD z kolei są przechowywane wszystkie niezbędne pliki. Konstrukcja, mimo że bardzo dobra, to nie oferuje jednak tak dużej szybkości jak dyski SSD. Serwis tego typu nośników jest również trudny i dość kosztowny. Warto o tym pamiętać przed wyborem laptopa.

Jaki twardy dysk do laptopa warto wybrać?

Tak naprawdę, aby odpowiedzieć na pytanie, jaki dysk do laptopa wybrać, trzeba określić swoje preferencje. Osoby, które chcą przede wszystkim mieć dużo wolnego miejsca na niezbędne dane, powinny sięgnąć po dysk HDD. Wydajność pracy może nie będzie tak imponująca, ale nie będzie trzeba martwić się, że po pewnym czasie skończy się miejsce na dysku.

Użytkownicy, którzy wykorzystują laptopa do pracy czy gier, powinny sięgnąć zdecydowanie po szybki dysk do laptopa SSD. Wysoka prędkość odczytu, jak i zapisu sprawdza się również przy eksportowaniu zdjęć czy filmów.

Ci, którzy wciąż wahają się pomiędzy HDD a SSD, powinni wybrać dysk hybrydowy. To dobry kompromis, który w codziennym użytkowaniu sprawdzi się bez najmniejszych problemów.

Polecane laptopy z dobrymi dyskami

Asus TUF Gaming FX505DY

Laptop gamingowy został wyposażony w dysk SSD o pojemności 256 GB, jednak producent przewiduje możliwość dodatkowego dysku HDD. Za niewielką dopłatą można otrzymać dodatkową pamięć o pojemności 1 TB.

Laptop znakomicie pracuje dzięki procesorowi AMD Ryzen 5 i 8 GB pamięci RAM. Na jego pokładzie znalazły się również dwie karty graficzne i wysokiej jakości głośniki. Całość dopełnia ekran Full HD o przekątnej 15,6 cala.

Acer Aspire 3 15,6

Świetny laptop do oglądania filmów i korzystania z mediów społecznościowych. W atrakcyjnej cenie otrzymujemy ekran 15,6 cala o rozdzielczości Full HD. Procesor Intel Core i3 w połączeniu z 8 GB pamięci RAM gwarantuje bardzo wydajną pracę.

Mimo niskiej ceny producent nie zrezygnował z umieszczenia dysku SSD o pojemności 256 GB. Świetnie zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że warto zwrócić uwagę na ten model.

Asus Vivobook 15

Asus udowadnia, że laptopy z dyskami HDD wciąż są bardzo popularne. Prezentowany model oferuje użytkownikowi 1 TB pamięci na niezbędne dane. Ekran 15,6-calowy Full HD, procesor AMD A9 i 4 GB pamięci RAM to główne plusy tego urządzenia.

Karta graficzna AMD Radeon R5 sprawdzi się przy wielu grach na średnich ustawieniach. To dobry wybór w rozsądnej cenie.

MacBook Air

Apple od lat stosuje w swoich laptopach dyski SSD i nie inaczej jest w przypadku modelu Air. Podstawowa wersja ma 128 GB pamięci, jednak za dopłatą można wybrać wersję 256 GB.

Komputer dysponuje procesorem Intel Core i5 i 8 GB pamięcią RAM. Jego wydajność jest doskonała, dlatego korzystanie z nieco bardziej wymagających aplikacji nie stanowi większego problemu. Niestety w tym modelu nie można umieścić drugiego dysku, jednak dokupienie zewnętrznego nośnika powinno rozwiązać problem z brakiem wystarczającej pamięci.