Data publikacji:

Jaki ekspres do kawy kupić?

Co może być lepszego od gorącej aromatycznej kawy o poranku? Najlepsza będzie ta przyrządzona w porządnym ekspresie. Na rynku znajdziesz różne rodzaje urządzeń, które można podzielić według sposobu działania. Dziś radzimy, jak wybrać ekspres do kawy na lata i na jaki rodzaj się zdecydować.

Ekspres do kawy – przemyśl wybór dokładnie

Decyzja o kupnie ekspresu do kawy nie należy do najłatwiejszych. Najpewniej chcesz, by został z tobą na dłużej, dlatego wybór ekspresu powinien zostać poprzedzony dokładną analizą wad i zalet konkretnych modeli.

Wybór ekspresu nie powinien być pochopny również z innego powodu – bardzo dobre urządzenia nie należą do najtańszych. Oczywiście, możesz zdecydować się na wersje budżetowe, jednak planując zakup ekspresu do kawy na lata, warto postawić na modele oferujące szereg ciekawych funkcji, cieszące się dobrymi opiniami i gwarantujące wygodę użytkowania.

Jak działa ekspres do kawy?

Niezależnie od typu ekspresy do kawy łączy bardzo podobna budowa. Składają się najczęściej z pojemnika na kawę, dzbanka, filtra oraz płyty grzewczej. Skomplikowana nie jest również ich obsługa – niemal wszystkie ekspresy oferują proste i intuicyjne panele, które umożliwiają przygotowanie ulubionej kawy.

Rodzaje ekspresów do kawy

Gdyby przyjrzeć się specyfice działania poszczególnych typów ekspresów do kawy, można dostrzec różnice, które mogą mieć duże znaczenie dla użytkownika. Zapoznaj się z rodzajami ekspresów do kawy dostępnych na rynku i wybierz ten, który najlepiej spełni twoje potrzeby, ale i dobrze dopasuje się do twojej kuchni i twojego stylu życia.

Ekspresy przelewowe

Proste w obsłudze ekspresy przelewowe to urządzenia nieco „starszej generacji”. Działają w bardzo prosty sposób, a kawa w nich przygotowywana, przypomina zwykłą kawę po turecku, czyli zalewaną wrzątkiem. W tym jednak wypadku, nie trzeba przejmować się fusami, które zostają odseparowane.

Jak działa ekspres przelewowy? Wystarczy wsypać kawę do pojemnika z filtrem, uzupełnić pojemnik na wodę i uruchomić ekspres. Urządzenie dozuje wrzątek, zalewając nim kawę i przesączając ją do dzbanka umieszczonego poniżej.

Ekspres przelewowy – zalety

 • Ekspresy przelewowe należą do najtańszych, dlatego zainteresują osoby, poszukujące opcji budżetowej,
 • Za jednym razem, przygotujesz duże ilości kawy, co sprawdzi się np. wtedy, gdy odwiedziło cię wielu gości,
 • W ekspresie przelewowym, możesz przygotowywać również napary z ziół oraz herbatę,
 • Dzięki płycie grzewczej pod dzbankiem, kawa utrzymuje stałą, wyższą temperaturę.

Ekspres przelewowy – wady

 • Kawa z ekspresu przelewowego smakuje niemal, jak zwykła „parzucha”, dlatego nie zadowoli wybrednych smakoszy,
 • Brak możliwości przygotowania małych ilości napoju,
 • Do ekspresu przelewowego, można dodać tylko wcześniej zmieloną kawę,
 • Brak funkcji wyboru rodzaju kawy,
 • Konieczność kupowania wymiennych filtrów lub regularnego czyszczenia tych zintegrowanych.

Ekspres przelewowy to dobry wybór dla osób, które lubią zwykłą, parzoną kawę, lecz chcą przygotowywać ją szybciej i w większych ilościach.

Najlepsze ekspresy do kawy: modele przelewowe

Philips Daily Collection HD7459/20

Na uwagę zasługują niewielki rozmiar urządzenia, nowoczesny wygląd, jak również system automatycznego mieszania kawy w dzbanku, co pozwoli na zachowanie jej głębokiego aromatu.

Philips Cafe Gaia HD7546/20

Ten ekspres doskonale będzie prezentował się w nowoczesnych kuchniach. Dzbanek wyposażono w inteligentną blokadę, która zatrzymuje aromat kawy.

Sencor SCE 2000BK

To hit wśród małych, kompaktowych ekspresów przelewowych. Zmieści się do każdego plecaka. Został wyposażony w dwie dysze, dzięki czemu, możesz przygotowywać dwie kawy jednocześnie.

Ekspresy przelewowo-ciśnieniowe

Umożliwiają przygotowanie kawy pod ciśnieniem lub metodą przelewową. Są zbudowane z dwóch elementów – ekspresu ciśnieniowego kolbowego oraz przelewowego. W zależności od konkretnego modelu, ekspresy kombinowane mogą być wyposażone w szereg funkcji, jak spienianie mleka, autoczyszczenie, regulacja mocy kawy.

Ekspres przelewowo-ciśnieniowy – zalety

 • Możesz przygotować zarówno jedną, małą filiżankę espresso, lub kilka litrów kawy parzonej dla gości,
 • Większa ilość dostępnych funkcji, w tym spienianie mleka, autoczyszczenie, mielenie kawy.

Ekspres przelewowo-ciśnieniowy – wady

 • Trudniejsza dostępność modeli w tej technologii,
 • Cena wyższa, niż w przypadku zwykłych ekspresów przelewowych.

Najlepsze ekspresy do kawy – przelewo-ciśnieniowe

Nivona CafeRomatica 779

Tym ekspresem do kawy możesz sterować poprzez swój telefon, łącząc urządzenia technologią bluetooth. Ekspres zawiera 8 przepisów na gotowe kawy i umożliwia skomponowanie jednej, własnej receptury. Mieli kawę bez zbytniego hałasu – po wcześniejszym namoczeniu ziaren.

Ekspresy kolbowe

Ekspresy kolbowe to propozycja dla prawdziwych miłośników kawy, którzy w jej parzeniu odnajdują magię. Każdy etap przygotowania napoju, wymaga twojej decyzji – dobór ziaren, sposób zmielenia i ubicia, moc przygotowywanej kawy – każdy z tych etapów, wymaga odpowiedniego wyczucia.

Ekspresy kolbowe – zalety

 • Możliwość pełnej personalizacji przygotowywanego napoju,
 • Duża ilość funkcji,
 • Wysoka jakość przyrządzanej kawy.

Ekspresy kolbowe – wady

 • To nie ekspres dla laików – korzystanie z ekspresu kolbowego, wymaga wiedzy na temat sposobu obchodzenia się z różnymi rodzajami ziaren itp.,
 • Dłuższy czas przygotowywania napoju.

Najlepsze ekspresy do kawy – kolbowe

De'longhi Dedica Style EC 685.BK

Poczuj się jak profesjonalny barista i przygotuj dowolną kawę: czarną, latte, espresso czy cappuccino. Budowa ekspresu, pozwala na podstawienie szklanki o wysokości nawet do 12 cm. Trzy filtry pozwolą ci zyskać pewność, że kawa została dokładnie ubita i odmierzona.

Zelmer 13Z016

W tym ekspresie, możesz zastosować zarówno kawę mieloną, jak i saszetki ESE. Urządzenie wyposażono w automatyczny system odkamieniania.

Zelmer ZCM2052R

To ekspres kolbowy dobry dla początkujących, „dorosłych” baristów. Prosty w obsłudze i czyszczeniu, pozwala na przyrządzenie pysznej, aromatycznej kawy.

Ekspresy kapsułkowe

Cenione za małe rozmiary i prostotę użytkowania. Zaliczane są do automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Wymagają użycia specjalnej kapsułki, z której napój przygotowywany jest w zaledwie kilka sekund.

Ekspresy kapsułkowe – zalety

 • Szybkość przygotowania napoju,
 • Łatwość utrzymania w czystości,
 • Optymalne ceny urządzeń,
 • Mały rozmiar ekspresu,
 • Różnorodność smaków kaw w kapsułkach.

Ekspresy kapsułkowe – wady

 • Wysoka cena kaw w kapsułkach, w porównaniu do innego rodzaju kawm
 • Gorszy smak napoju – kawa z kapsułki, nigdy nie dorówna tej świeżo mielonej,
 • Awaryjność urządzeń.

Najlepsze ekspresy do kawy – kapsułkowe

Nescafé Dolce Gusto Krups Piccolo KP100B

Ekspres wyróżnia się ciekawym wyglądem oraz małymi rozmiarami, które idą w parze z błyskawicznym działaniem. W tym ekspresie, przygotujesz kawę zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Tchibo Cafissimo

Ekspres Tchibo Cafissimo umożliwia przygotowanie kawy kapsułkowej, ale także herbaty. Posiada trzy rożne poziomy ciśnień, dzięki czemu wybraną kawę możesz dopasować do własnych preferencji.

Nescafé Dolce Gusto Krups Oblo

Wysokociśnieniowy ekspres kapsułkowy, pozwala przygotować aż 30 różnych rodzajów kawy. Zaparzenie jednej filiżanki, zajmuje jedynie 30 sekund.

Ekspresy ciśnieniowe

Jeśli możesz pozwolić sobie na większy wydatek, automatyczny ekspres ciśnieniowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Co ciekawe, choć to najdroższa opcja, cieszy się największą popularnością. Z jego pomocą, przygotujesz kawę szybko, łatwo i profesjonalnie. Ekspresy ciśnieniowe są mało awaryjne, pozwalają przygotować dowolną kawę z ziaren i wzbogacić ją o dobrze spienione mleko. Są też bardziej energooszczędne, niż inne rodzaje ekspresów.

Ekspres ciśnieniowy – zalety

 • Intuicyjna, łatwa obsługa,
 • Wysoka jakość przygotowywanej kawy,
 • Oszczędność energii,
 • Kawa przyrządzana pod dużym ciśnieniem jest zdrowsza,
 • Spieniacz mleka,
 • Łatwa konserwacja.

Ekspres ciśnieniowy – wady

 • Wysoka cena,
 • Konieczność zakupu specjalnych środków czyszczących.

Najlepsze ekspresy do kawy – ciśnieniowe

Philips 5000 Ep5360/10

Z tym ekspresem, przygotujesz kawę swoich marzeń. 5 rożnych przepisów, 5 ustawień mocy i 5 ustawień młynka pozwalają na pełne dopasowanie napoju do twojego gustu. Filtr Aqua Clean, zapobiega osadzaniu się kamienia.

Saeco Picobaristo SM5473/10

Kompaktowy ekspres ciśnieniowy, pozwala na przygotowanie 10 różnych rodzajów kaw. Ekspres automatycznie czyści obieg kawy po uruchomieniu, co nie pozostaje bez wpływu na smak napoju.

Philips 5000 Lattego EP5334/10

Kochasz kawę ze spienionym mlekiem? Jeśli tak, Philips 5000 Lattego to wybór dla ciebie. System Lattego pozwala na błyskawiczne spienianie mleka w 6 różnych rodzajach kaw: espresso, au lait, american, cappuccino, latte macchiato i czarnej.

Ekspres do kawy powinien być zakupem na lata – zwłaszcza, gdy jesteś prawdziwym kawoszem. Który z modeli pojawi się w twojej kuchni?

Autorka: Joanna Stanuch