Jaki gryzak dla dziecka kupić?

Twój maluch zaczął się intensywnie ślinić, wszystko wkłada do ust i jest marudny? Jeśli tak, wiele wskazuje na to, że wkrótce pojawią się u niego pierwsze zęby. Słowo „ząbkowanie” mrozi krew w żyłach niejednego z rodziców. Podpowiadamy, jaki gryzak dla dziecka kupić, aby przetrwało ten trudny czas odrobinę łatwiej.

Jak rozpoznać, że zbliża się ząbkowanie?

Objawy ząbkowania u niemowlaka mogą wystąpić nawet kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Uzębienie u dziecka wyrzyna się do 3 roku życia, a dolegliwości z nim związane mogą występować praktycznie przez cały okres wyrastania mleczaków. Jak rozpoznać, że maluszek zaczyna ząbkować?

 • podwyższona temperatura (37,8°C). To jeden z pierwszych objawów ząbkowania. Pamiętaj jednak, że gorączka nie powinna utrzymywać się dłużej niż 3 dni; w przeciwnym wypadku, natychmiast zabierz dziecko do lekarza
 • opuchnięcie i przekrwienie dziąseł
 • obfite ślinienie. Warto wiedzieć, że u 3-miesięcznego dziecka jest to także objaw dojrzewania układu pokarmowego
 • wkładanie rączek i różnych przedmiotów do ust
 • brak apetytu
 • biegunka
 • płaczliwość
 • problemy ze snem

Kalendarz ząbkowania niemowląt

Ząbkowanie zaczyna się najczęściej w 4 miesiącu życia, bardzo rzadko wcześniej, tj. w 3 miesiącu. Łatwo więc przewidzieć, że gryzak dla 2-miesięcznego dziecka może się jeszcze nie przydać. Kolejność wyrzynania się zębów niemal zawsze wygląda tak samo:

 • od 3. do 9. miesiąca wyrzynają się dolne jedynki
 • od 5. do 12. miesiąca – jedynki górne
 • od około 9. do 13. miesiąca – dolne i górne dwójki
 • od około 10. do 18. miesiąca – dolne i górne czwórki
 • od około 15. do 20. miesiąca – dolne i górne trójki
 • od około 23. do 33. miesiąca – dolne i górne piątki

Kiedy gryzak dla dziecka? Wcześniej niż myślisz!

Z reguły rodzice decydują się na zakup gryzaka dopiero, gdy dziecko wyraźnie daje znać, że weszło w etap ząbkowania. Lekarze podkreślają jednak, że na zakup gryzaka warto zdecydować się wcześniej. Gdy zauważysz, że twój maluszek zaczął wkładać różne przedmioty do ust i ślini się bardziej niż dotychczas, to dobry moment, aby kupić dobry gryzak dla dziecka.

Dlaczego gryzak dla dziecka to konieczność?

Ukojenie bólu i swędzenia dziąseł malucha to nie jedyne korzyści płynące ze stosowania gryzaka. Pediatrzy wskazują, że gryzak pełni ważną rolę w kształtowaniu dziecięcej szczęki i odruchów gryzienia. To dobra forma przygotowania przed rozpoczęciem jedzenia produktów stałych. Ponadto gryzaczki trenują zręczność dziecięcych rączek.Zaletą gryzaka jest i to, że może stanowić atrakcyjną zabawkę, uspokajając maleństwo w trudnym czasie ząbkowania.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze butelki dla niemowląt - 5 polecanych modeli

Dobry gryzak dla dziecka. Jak go wybrać?

Wybór gryzaka dla niemowlaka nie powinien być przypadkowy. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Jeśli gryzaczek je spełni, twoje dziecko z pewnością lżej zniesie ząbkowanie.

Wygodny uchwyt

Gryzak musi dobrze leżeć w dłoni tak, aby dziecko bez problemu mogło się nim posługiwać. Nowoczesne gryzaki są zamocowane na krążkach (tak jak smoczki), dzięki czemu idealnie leżą w malutkich rączkach.

Specjalny żel chłodzący

Warto wybierać gryzaki wypełnione specjalnym żelem. Po włożeniu gryzaka do lodówki, jego zwartość szybko ulegnie schłodzeniu. Zimny gryzak ukoi ból i opuchliznę dziąseł.

Tworzywo

Bezpieczeństwo twojego malucha jest najważniejsze. Przed zakupem gryzaka upewnij się, że zawiera wszystkie niezbędne atesty (np. Instytutu Matki i Dziecka). Gryzaczek nie może być wykonany z tworzyw sztucznych, zawierających substancje toksyczne.

Walory wizualne

Wygląd gryzaka powinien zachęcać dziecko do tego, by po niego sięgało. Wybierz model w przyciągających uwagę kolorach, ozdobiony barwnymi elementami. Dobrze, jeśli gryzak można zamocować jako klamrę przy wózku – dzięki temu zawsze będzie pod ręką.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ranking najlepszych laktatorów

Wybieramy dobry gryzak dla dziecka

Jaki gryzaczek sprawdzi się najlepiej? Sprawdziliśmy, które gryzaki cieszą się najlepszymi opiniami na rynku. Na pewno znajdziesz tu ten, który w okresie ząbkowania stanie się najlepszym przyjacielem twojego dziecka.

Jaki gryzak dla 3-miesięcznego dziecka?

Gdy przygoda z ząbkowaniem dopiero się zaczyna, warto wybierać gryzaki miękkie, które nie będą podrażniały wrażliwych dziąseł, a jedynie delikatnie je masowały. W tej kategorii najlepsze opinie zyskują gryzaki marki Mombella – elastyczne, miękkie i ciekawe w swoich formach. Niektóre z nich przypominają fantazyjne zabawki. Taki gryzak na pewno nie umknie uwadze twojego dziecka.

Gryzak dla 4-miesięcznego dziecka

Odrobinę starsze dzieci, u których ząbkowanie trwa już kilka tygodni, mogą stosować gryzaki o nieco większej twardości. Dobrze, jeśli gryzak nadal będzie cechował się ciekawym wyglądem tak, aby maluszek z chęcią po niego sięgał. Za przykład może posłużyć słynna już od 50 lat żyrafa Sophie marki Vulli, wykonana z średnio-twardej gumy spożywczej.

Drewniany gryzak dla dziecka

Im dziecko starsze, tym lepiej poradzi sobie z twardszy gryzakiem. Jeśli poszukujesz naturalnego gryzaka dla dzieci, na pewno zainteresują cię produkty firmy Lullalove – ekologiczne, drewniane gryzaczki impregnowane naturalnymi olejkami. Gryzaki są doskonale wyprofilowane i mają wygodny, ergonomiczny kształt.

Gryzak dentystyczny dla dziecka

Kilkulatkowi, który jeszcze ząbkuje warto kupić gryzak dentystyczny. Poza tym, że sprawdzi się doskonale do masowania rozpulchnionych dziąseł, będzie stanowił dobre przygotowanie do nauki mycia zębów. Na jego tylnej części umieszczona jest miękka, delikatna szczoteczka.

Dobry gryzak dla dziecka będzie dla niego wsparciem w nieprzyjemnym doświadczeniu, jakim jest ząbkowanie, jak również ciekawą i rozwijającą motorykę zabawką. Pamiętaj, że gryzak to również wsparcie w prawidłowym kształtowaniu szczęki – nie warto z niego rezygnować!

Polecane artykuły:

Autorka: Joanna Stanuch