Data publikacji:

Jaki kaganiec dla owczarka niemieckiego wybrać?

Kaganiec stanowi podstawowe wyposażenie każdego właściciela owczarka niemieckiego. Jest on bowiem bardzo przydatny – szczególnie podczas podróży transportem publicznym czy wizyty u weterynarza. Kaganiec warto też zakładać psu w czasie spacerów w szczególnie zatłoczonych miejscach. Jest on także przyjacielem każdego, kto posiada bardzo ciekawskiego pupila ze skłonnością do zjadania śmieci. Jaki kaganiec dla owczarka niemieckiego będzie najlepszy? Jak w ogóle dobrać kaganiec dla psa? Na wybór kagańca wpływa wiele czynników, dlatego podpowiadamy, w jaki model kagańca się zaopatrzyć.

kaganiec dla owczarka niemieckiego

Kaganiec dla owczarka niemieckiego – po co?

To, jaki kaganiec dla owczarka niemieckiego będzie najlepszy, często zależy od tego, do czego będziemy go wykorzystywać. Jeśli pies na co dzień nie chodzi w kagańcu, a zabezpieczenie potrzebne jest nam wyłącznie podczas wizyt u lekarza, sięgnijmy po kaganiec weterynaryjny. W przypadku, gdy chcemy, aby pies często nosił kaganiec, lepszym wyborem będzie ten fizjologiczny. Jeżeli zaś zależy nam na tym, aby pupil nie zjadał śmieci, koniecznie kupmy plastikowy kaganiec z podwójnym dnem. Musimy mieć też na uwadze to, że w większości przypadków powinniśmy zaopatrzyć się w więcej niż jeden kaganiec dla owczarka niemieckiego.

Jak dobrać rozmiar kagańca dla owczarka niemieckiego?

Wydawać by się mogło, że dobór kagańca dla owczarka niemieckiego to nic trudnego – w końcu wszystkie psy tej rasy są bardzo podobne. Rzeczywiście, jest to prawda, jednak zwierzaki mogą się od siebie różnić szczegółami, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Właśnie z tego powodu przed zakupem kagańca dla owczarka niemieckiego należy zmierzyć kufę pieska w jej najszerszym miejscu. Konieczne jest także zmierzenie długości pyska. Najlepszy kaganiec dla owczarka niemieckiego to taki, którego długość będzie o około 2 cm większa niż długość pyska psa, aby miał on większą swobodę.

Kaganiec weterynaryjny

Kaganiec weterynaryjny to bardzo popularny model. Swoim wyglądem przypomina tubę. Taki kaganiec, jak sama nazwa wskazuje, powinien być wykorzystywany podczas wizyt u weterynarza. Uniemożliwia on psu otwarcie pyska, a zatem chroni lekarza przed potencjalnym skaleczeniem przez pacjenta. Kaganiec weterynaryjny dla owczarka niemieckiego absolutnie nie powinien być używany na co dzień. Pies nie ma w nim możliwości dyszenia, a zatem nie może schładzać ciała, co prowadzi do udaru cieplnego. Nie może też w nim swobodnie napić się wody. Jeśli więc do tej pory korzystaliście z takiego kagańca, koniecznie wybierzcie inny model.

Kaganiec koszyczkowy dla owczarka niemieckiego

Metalowy kaganiec koszyczkowy to jeden z najpopularniejszych kagańców. Ma on kształt koszyczka i jest zakładany na pysk, a zapinany za uszami. Na rynku znajdziemy także plastikowe oraz skórzane kagańce koszyczkowe. Wybór właściwego modelu często zależy od charakteru pieska.

Skórzany kaganiec koszyczkowy jest delikatny, może ulegać przebarwieniom, ale równocześnie ogranicza psu możliwość otwierania pyska. Istnieje jednak możliwość, że pupil chwyci coś zębami pomimo kagańca. Taki model bardzo łatwo się brudzi i nasiąka wodą, dlatego jeśli twój owczarek niemiecki często odwiedza lasy i parki, lepszym wyborem będzie kaganiec plastikowy bądź metalowy.

Kaganiec dla niesfornego psa – z podwójnym dnem

Jeżeli pies ma tendencję do podjadania śmieci, konieczne jest zaopatrzenie się w kaganiec z podwójnym dnem. Wyżej opisane modele nie uniemożliwiają owczarkowi chwycenie odpadków – pies doskonale umie przeciągnąć je przez koszyczek. Podwójne dno natomiast skutecznie utrudnia podjadanie śmieci.

Fizjologiczny kaganiec dla owczarka niemieckiego

Kagańce fizjologiczne uznawane są za najwygodniejsze. Dają one psu większą swobodę – może on spokojnie pić wodę czy ziajać. Zazwyczaj są to kagańce metalowe, często powlekane. Są dość elastyczne, dlatego można je swobodnie dopasować do kufy psa. To najlepsze kagańce do długotrwałego noszenia dla owczarka niemieckiego.

Jak przyzwyczaić owczarka niemieckiego do kagańca?

Pies nie od razu polubi swój kaganiec. Z pewnością pamiętasz, jak po raz pierwszy założyłeś obrożę swojemu milusińskiemu. Czworonogi w takiej sytuacji często się drapią i usiłują pozbyć się ciała obcego. Z czasem jednak przyzwyczajają się do obroży i zapominają o jej istnieniu. Podobnie jest z kagańcem. Jak zatem przyzwyczaić owczarka niemieckiego do kagańca? Oto kilka wskazówek:

  • pozwól psu dokładnie obwąchać kaganiec przed jego założeniem,
  • nie zakładaj kagańca na siłę – połóż go na dłoni wraz z ulubionymi przysmakami pieska w taki sposób, aby sięgając po smaczki pies musiał wsunąć nos do kagańca,
  • pobaw się z psem przy pomocy kagańca – możesz mu wtedy wydawać polecenia, na które pies musi zareagować włożeniem pyska do koszyczka kagańca,
  • z czasem przedłużaj trzymanie kagańca na pysku psa i chwal go za każdym razem, gdy samodzielnie włoży nos do środka (najlepiej działa podawanie smaczków przez oczka kagańca). Takie ćwiczenia sprawią, że zwierzę szybko oswoi się z nowym przedmiotem i zaakceptuje kaganiec na spacerach.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże ci wybrać najlepszy kaganiec dla owczarka niemieckiego. Pamiętaj, że korzystanie z tego typu przedmiotów to nowość dla wielu piesków, dlatego nie powinno się pomijać etapu przyzwyczajania pupila do jego noszenia. Z czasem korzystanie z kagańca będzie całkowicie naturalne, a zatem nie musisz obawiać się o to, że twój piesek będzie się męczył z koszyczkiem na pysku.

Autor: Olga Sadowska