Data modyfikacji:

Jaki materac wybrać dla niemowlaka?

Materace dla niemowląt różnią się pod wieloma względami: mają różną twardość, różne wypełnienia oraz różne pokrowce. Jak spośród nich wszystkich wybrać taki produkt, który zapewni niemowlęciu wygodny odpoczynek i będzie wspierał rozwój jego kręgosłupa? Podpowiadamy, jaki materac dla niemowlaka wybrać.

materac dla niemowlaka

Jakie wymiary materaca dla niemowlaka?

Materac oraz poduszka dla niemowlaka mają istotny wpływ na jakość snu dziecka. Jaki wybrać materac do łóżeczka? Ranking polecanych modeli na pewno będzie dla ciebie inspiracją. W pierwszej kolejności jednak dowiedz się, jakie parametry mają znaczenie.

Zacznijmy od wymiarów. Materace dla niemowląt występują w dwóch rozmiarach, które dopasowane są do wielkości łóżeczek dziecięcych: 120 × 60 cm oraz 140 × 70 cm. Jeżeli nie masz jeszcze łóżeczka i dopiero zastanawiasz się, jakie kupić, to pamiętaj, że to większe może służyć dziecku nawet do 5. czy 6. roku życia.

Jaki materace do łóżeczka dla niemowlaka – rodzaje wypełnień

Kupując materac do łóżeczka, musisz zwrócić uwagę między innymi na rodzaj wypełnienia. Oto kilka przykładów produktów dostępnych na rynku.

Materac lateksowy

Lateks to wypełnienie, które świetnie podpiera kręgosłup, dzięki czemu może on się prawidłowo rozwijać. Dobrej jakości materac lateksowy dla niemowlaka będzie przewiewny i zapewni odpowiednią wentylację (maluszek nie będzie się na nim pocił). Należy jednak pamiętać, że naturalne materace lateksowe mogą uczulać – nie są zatem odpowiednim wyborem dla dzieci mających objawy alergii.

Materac piankowy

Materac dla niemowlaka może być wykonany także z pianki – poliuretanowej albo poliuretanowej elastycznej. Oba mogą być wygodne i bezpieczne dla kręgosłupa, ale tylko pod jednym warunkiem: muszą mieć odpowiednią (czytaj: dużą) gęstość.

Warto mieć na uwadze, że najtańsze materace do łóżeczka to zazwyczaj te z pianki o bardzo niskiej jakości. Kręgosłup dziecka, które śpi na takim materacu, nie jest dobrze podtrzymywany.

Materac lateksowo-kokosowy lub kokosowy

Włókna kokosa są antybakteryjne i odporne na grzyby czy pleśnie. Warstwa kokosowa może stanowić całe wypełnienie materaca, ale może być też pokryta warstwą lateksu. Jeśli zdecydujesz się na drugi z wymienionych, to pamiętaj, aby po około 10. miesiącu życia dziecka odwrócić jego materacyk ze strony kokosowej na lateksową.

Materac bonellowo-lniany

Niektóre materace do łóżeczka niemowlęcego mają sprężyny, które skutecznie podpierają dziecięcy kręgosłup. Dużą zaletą takich produktów jest odporność na odkształcanie się. Jeśli zależy ci na tym, aby na takim materacu mógł spać już noworodek, to wybierz produkt z dodatkiem warstwy lnianej oraz pianki.

Materac piankowo-kokosowy

Dwustronny materac dla niemowlaka. Strona kokosowa przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci, do 1. roku życia. Tuż po pierwszych urodzinach dziecka należy odwrócić materacyk na drugą stronę – malec może i powinien już spać na piance. Ten model idealnie nadaje się dla małych alergików, zapewnia doskonałą wentylację i świetnie podpiera kręgosłup.

Uwaga! Jeszcze niedawno bardzo popularne były materace z wypełnieniem z łuski gryki. Obecnie jednak odchodzi się od ich stosowania, ponieważ surowiec ten bardzo szybko ulega odkształceniom. To z kolei wpływa negatywnie na sen dziecka i zmusza rodziców do dokonania kolejnego zakupu. Materace do łóżeczka z gryki bardzo straciły również na popularności po tym, jak okazało się, że czasem zalęga się w nich robactwo (dokładnie gryzek psocoptera).

Jaki materac dla niemowlaka: twardy czy miękki?

Jaka twardość materaca dla niemowląt będzie najlepsza? Idealny materac dla noworodka będzie średnio twardy – dzięki temu będzie wygodny, a jednocześnie zapewni młodziutkiemu i giętkiemu kręgosłupowi dobre podparcie (będzie to np. materac jednostrefowy z kokosa).

Starszemu dziecku można kupić już nieco bardziej miękki materac z pianki. Jeśli zależy ci natomiast na produkcie, którego nie będzie trzeba wymieniać po pierwszych urodzinach dziecka, zdecyduj się na produkt dwuwarstwowy.

Uwaga! Wielu rodziców uważa, że dobry materac dla niemowlaka to taki, który jest wysoki. Tymczasem nawet niskie materace mogą zapewnić świetnie podparcie dla kręgosłupa dziecka – o wiele bardziej niż wysokość liczy się bowiem gęstość wypełnienia. Należy też pamiętać, że niemowlę nie waży dużo – dla komfortowego snu wystarczy mu materac o wysokości od 11 cm do 14 cm.

Pokrowiec na materac do łóżeczka – jaki wybrać?

Zanim kupisz wybrany materac do łóżeczka dziecięcego, zwróć uwagę na to, z czego wyprodukowany jest jego pokrowiec. Oto możliwe opcje.

Bawełna

Bawełniane pokrowce są przewiewne i naturalne, ale mogą skurczyć się w praniu. Niemniej jeśli to właśnie na takim pokrowcu ci najbardziej zależy, to upewnij się, że jest on zrobiony z bawełny organicznej, czyli że pochodzi z odpowiedzialnej produkcji.

Frotté

Ten materiał na pewno nie straci swoich właściwości podczas prania. Jest bardzo przyjemny dla skóry, wytrzymały, przewiewny i estetyczny.

Tencel

To włókno uzyskane z celulozy. Jeśli masz podejrzenia albo wiesz już, że twoje dziecko jest alergikiem, to warto zdecydować się właśnie na pokrowiec wykonany z tej tkaniny.

Pamiętaj, że materac dla niemowlaka powinien być przewiewny. Nie kupuj więc takiego, który ma wodoodporny pokrowiec – szybko okaże się, że dziecko bardzo mocno się na nim poci. Jeśli obawiasz się „wpadki”, sięgnij po nowoczesne, „oddychające” ochraniacze na materace dziecięce. Nie zakłócają procesu wymiany powietrza, dlatego są o wiele lepszym rozwiązaniem.

Jaki bezpieczny materac dla noworodka?

Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo produktu. Informację na ten temat uzyskasz przez sprawdzenie certyfikatów. Jeśli materac dla niemowlaka posiada certyfikat Oeko-tex Standard 100, to znaczy, że nie ma w nim substancji, które mogłyby zaszkodzić dziecku (np. substancji chemicznych). Z kolei o standardach higieny mówi Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka.