Data publikacji:

Jaki materac wybrać? Na co zwracać uwagę?

Wybór materaca jest trudną sztuką, a konsekwencje tej zakupowej decyzji będziesz ponosić przez wiele lat. Ważna jest jego wielkość, twardość oraz materiał i jakość wykonania. Zupełnie inne modele będą dobre dla małych dzieci, inne natomiast polecane są dla dorosłych o solidnej budowie ciała. Decyzja zależy też od indywidualnych preferencji – subiektywnych odczuć i preferowanej pozycji spania. Jaki materac wybrać, żeby wysypiać się każdej nocy i nie żałować zakupu?
jaki materac wybrać

Jak dobrać materac w sklepie stacjonarnym?

Decydując, jaki materac wybrać, poświęć trochę czasu na przemyślenie swoich potrzeb, analizę budowy ciała i budżetu. Każdy z tych czynników powinien mieć wpływ na twój wybór. Poświęć czas na przejrzenie propozycji z rankingu materacy. Pamiętaj, że będzie to najważniejszy element twojej sypialni – to od materaca w dużej mierze zależy możliwość regeneracji podczas nocnego wypoczynku i twoje samopoczucie w dzień.
Jak wybrać materac? Jeśli to tylko możliwe, wybierz się do sklepu i przetestuj różne możliwości. Nie istnieje materac idealny dla każdego, dlatego model polecany przez zadowolonych bliskich niekoniecznie musi odpowiadać również tobie. Porównaj swoją wagę z wytycznymi odnośnie twardości i dokładnie przeanalizuj wszystkie inne parametry.
Jeśli masz możliwość sprawdzenia materaca w sklepie, poświęć trochę czasu na testy: połóż się na każdym modelu, który cię zainteresuje i przetestuj go w różnych pozycjach, przewracając się z boku na bok. Zrób też test płaskiej ręki – połóż się na plecach i spróbuj włożyć pod nie płaską dłoń. Idealna miękkość będzie wtedy, gdy dłoń wsunie się z lekkim oporem. Jeśli wejdzie z łatwością, materac jest zbyt twardy, natomiast jeśli plecy zupełnie się zapadną, model jest zbyt miękki. Porozmawiaj też ze sprzedawcą o swoich oczekiwaniach i potrzebach.

Skąd wiadomo, jaki materac wybrać w sklepie internetowym?

Skąd wiadomo, jaki materac wybrać podczas zakupu w sklepie internetowym? Dokładnie przeanalizuj wszystkie parametry, zwłaszcza stopień twardości i materiał wykonania. Poczytaj też o właściwościach każdego z nich. To da ci wskazówki, które umożliwią optymalny wybór. Przeczytaj opinie klientów o wybranym modelu, mając jednak z tyłu głowy świadomość, że każdy ma inne potrzeby i subiektywne odczucia.

Materac – jaki wybrać rozmiar?

Jaki rozmiar materaca wybrać? Im będzie szerszy, tym większy komfort spania, jednak zależy to oczywiście od wymiarów sypialni i łóżka. Jeśli możesz sobie pozwolić na większą powierzchnię spania, nie wahaj się, szczególnie jeśli nie mieszkasz sam i masz małe dzieci, które lubią wędrówki do łóżka rodziców. Najmniejsze materace dwuosobowe mają 140 cm szerokości i zapewniają wygodne wyspanie się parze lub jednej osobie, jednak możesz kupić nawet materac mający 200 cm szerokości. Na długość musisz zwrócić uwagę jedynie, jeśli jesteś wyjątkowo wysoką osobą.

Jaki rozmiar materaca dla dziecka wybrać?

Z materacami dziecięcymi sprawy mają się nieco inaczej. Najmłodsi nie potrzebują tak dużej powierzchni spania, w związku z tym nie warto również zajmować ich pokoju zbyt dużym łóżkiem.
Standardowe wymiary materacy dla dzieci to:
  • noworodki i niemowlaki: szerokość 60–70 cm, długość 120–140 cm;
  • przedszkolaki: szerokość 70–90 cm i długość 180 cm;
  • młodsze dzieci szkolne: szerokość 70–90 cm i długość 200 cm;
  • młodzież: potrzebuje materaca takiego jak dorośli.

Jaką wybrać twardość materaca?

W sklepach znajdziesz materace o różnej twardości. Ten parametr jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru. Chociaż jeszcze kilka lat temu można było spotkać się z opinią, że zdrowy materac musi być twardy, w rzeczywistości jego miękkość musi być po prostu dobrze dobrana do wagi użytkownika, a w dalszej kolejności do jego preferencji.
Jak dobrać twardość materaca? Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać, sprawdź, który z nich będzie najlepszy przy wadze przyszłego użytkownika:
  • H1 – materace miękkie, idealne dla osób o wadze do 60 kg;
  • H2 – materace średnio miękkie, przeznaczone dla osób o wadze od 50 do 80 kg;
  • H3 – materace średnio twarde, sprawdzą się dla osób o wadze od 80 do 100 kg lub lżejszych;
  • H4 – materace twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg.
Najpopularniejsze są materace o średniej twardości typu H2 i H3. Waga niektórych osób leży na granicy klas twardości. Jeśli dotyczy to również ciebie, dobierz miękkość do drugiej osoby, która śpi z tobą w łóżku. Jeżeli śpisz sam, kieruj się po prostu własnymi odczuciami.

Jaki materac kupić – materiał wykonania

Jeśli wiesz już, jaka wielkość i twardość materaca będzie optymalna, przed tobą kolejna ważna decyzja – jaki materiał materaca wybrać. Do wyboru masz naturalny lub syntetyczny lateks, piankę różnego typu, a także materace sprężynowe o skomplikowanej budowie. Producenci dokładają wszelkich starań, by maksymalnie wykorzystać najnowsze technologie w służbie naszego komfortu i zdrowia. Na jaki materiał materaca postawić? Materac piankowy czy kieszeniowy?

Materac z pianki

Dawniej pianka kojarzyła się z najtańszą opcją nie najlepszej jakości, jednak obecnie są to najbardziej zaawansowane technologicznie produkty na rynku. Pianka jest przyjazna dla alergików, nie pochłania kurzu i zapewnia optymalne podparcie plecom. W zależności od upodobań, możesz zdecydować się na różne rodzaje pianki – dzięki temu łatwiej będzie ci zdecydować, jaki materac wybrać.
Dobrej jakości materace piankowe wykonane są najczęściej z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej.
  • Pianka wysokoelastyczna – jest idealnie elastyczna, dzięki czemu zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa.
  • Pianka termoelastyczna – zwana też pianką z pamięcią kształtu lub memory, zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury, dopasowując się perfekcyjnie do ciała. Jeśli w łóżku śpią dwie osoby, każda z nich ma zapewnione dobre podparcie, a materac nie przenosi drgań.

Materac lateksowy

Rozważając, jaki będzie najlepszy materac dla alergika, możesz wybierać między materacem piankowym i lateksowym. Lateks jest naturalnym, a przy tym bardzo wygodnym i hipoalergicznym materiałem, który nie pochłania kurzu. Charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością, co niektórym osobom bardzo odpowiada, podczas gdy dla innych jest niedogodnością.
Podczas zakupu zwróć uwagę na zawartość naturalnego i syntetycznego lateksu, ponieważ najczęściej spotkasz się z mieszankami. Im więcej naturalnego surowca, tym lepiej.

Materac sprężynowy

Współczesne dobrej jakości modele kieszeniowe zapewniają elastyczność punktową oraz podparcie i dopasowanie dla całego ciała. Dzięki pracującym niezależnie od siebie sprężynom utrzymują plecy, odcinek lędźwiowy i ramiona w odpowiedniej pozycji. Z tego względu mogą być używane przez pary, ponieważ umożliwiają wspólne spanie osobom o różnej wadze. Jeśli zadbasz o zakup materaca dobrej jakości, będzie to inwestycja na wiele lat.
Dostępne są materace kieszeniowe różnego typu. Podczas zakupu zwróć uwagę na to, w jaki dokładnie sposób jest zbudowana struktura materaca. Niektóre modele zawierają utwardzającą warstwę z kokosa lub część nawierzchniową z wygodnej pianki memory.

Jaki materac do spania? Z dobrym pokrowcem

Jeśli wiesz już, jaki materac wybrać do spania, by zapewnić sobie pełen komfort, ostatnim szczegółem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest wybór pokrowca. Nie jest to jedynie warstwa ochraniająca materac. Jeśli będzie dobrze dobrany, uzupełni właściwości materaca. Pokrowiec powinien pochłaniać wilgoć i umożliwiać swobodny przepływ powietrza. Ważne, by istniała możliwość zdjęcia go i wyprania w wysokiej temperaturze.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym