Data modyfikacji:

Jaki router do domu do światłowodu?

Jaki router do domu wybrać? Operatorzy wraz z podpisaniem umowy wypożyczają klientom własny router z modemem, który niestety ma wiele ograniczeń. Zobacz, jaki router do światłowodu kupić, żeby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w łączu.

jaki router do domu

Jaki router do domu będzie najlepszy?

Korzystanie z routerów oferowanych przez operatorów w zupełności wystarczy większości klientów. Jeśli jednak chcecie mieć pełną kontrolę nad Internetem, obowiązkowo powinniście kupić własny router wi-fi. Ranking tych urządzeń często pomaga w podjęciu decyzji o zakupie.

Dostawcy Internetu zazwyczaj blokują dostęp do wielu ważnych funkcji, przez co nie można skonfigurować sieci wedle własnych potrzeb. Posiadając prywatny router do światłowodu, możecie do woli dłubać w ustawieniach sprzętu, żeby wyciągnąć jak najwięcej z przepustowości oferowanej przez dostawcę Internetu.

Czy warto mieć w domu Internet światłowodowy?

Nazwa „światłowód” nie wzięła się z przypadku, ponieważ faktycznie w tej metodzie do transmitowania danych wykorzystuje się modulowaną falę świetlną. W standardowych przewodach internetowych za transfer odpowiadał prąd elektryczny.

Światłowody wykonane są z powłoki zewnętrznej oraz włókna szklanego wykorzystywanego do propagacji światła jako nośnika informacji. Zaletą takiego rozwiązania jest chociażby całkowita odporność na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne. Sygnał przesyłany przez światłowody bywa także o wiele bardziej stabilny od tradycyjnego łącza internetowego. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się dostępem do sieci bez żadnych zakłóceń.

Jeżeli macie możliwość wykupienia dostępu do Internetu światłowodowego, koniecznie powinniście z niej skorzystać. Stabilny Internet mocno zwiększa komfort przeglądania stron internetowych, social mediów oraz grania w gry sieciowe. Szybkie łącze przydaje się również do oglądania filmów na YouTube i materiałów wideo w serwisach streamingowych, takich jak Netflix czy HBO GO.

Jaki router do domu: rodzaje routerów

Routery dzielimy na kilka rodzajów ze względu na typ łącza – ADSL, 3G/4G/LTE oraz xDSL. Jaki router WiFi kupić do światłowodu?

ADSL to stary typ wyposażony w gniazdo RJ-11, do którego podłącza się kabel telefoniczny. Technologia światłowodowa nie współpracuje z takimi routerami.

3G/4G/LTE odnosi się z kolei do Internetu mobilnego, który działa na trochę innych zasadach niż Internet kablowy. Posiadacze światłowodu muszą więc zaopatrzyć się w router xDSL, który ma gniazdo RJ-45, konieczne do podłączenia tego rodzaju Internetu.

Jaki router WiFi do domu do światłowodu?

Jeżeli już wiecie, jaki rodzaj routera do światłowodu kupić, to teraz pozostaje wam wybrać sprzęt o odpowiednich parametrach technicznych. Tych jest kilka, dlatego dobrze zapoznajcie się z nimi wszystkimi, żeby kupić urządzenie, które spełni wasze oczekiwania.

Jaka przepustowość routera do domu?

Poszukiwania idealnego routera do światłowodu powinniście zacząć od ustalenia przepustowości waszego łącza. Jeżeli Internet, z którego korzystacie, zapewnia wam prędkość pobierania 300 MB/s, to bez sensu byłoby kupienie urządzenia obsługującego mniejszą pojemność kanału.

Najlepsze routery xDSL mogą maksymalnie obsłużyć 1000 MB/s. W Polsce raczej trudno jest znaleźć Internet z taką przepustowością, dlatego spokojnie możecie zainwestować w sprzęt dostosowany do mniejszej prędkości.

Jaki router do domu? Z bezprzewodowym dostępem do Internetu

Dawniej z Internetu korzystało się wyłącznie na jednym komputerze. Obecnie praktycznie wszystkie urządzenia elektroniczne posiadają wbudowany moduł Wi-Fi. Jeśli więc korzystacie ze smartfona, Smart TV, konsol czy inteligentnych lodówek, to nie zapomnijcie wybrać routera z wbudowaną kartą sieci bezprzewodowej.

Częstotliwość pracy Wi-Fi

Standardowo routery korzystają z częstotliwości 2,4 GHz, która zazwyczaj w pełni wystarcza do komfortowego korzystania z Internetu. Czasami zdarza się jednak, że pasmo jest mocniej przeciążone, przez co łącze traci delikatnie na stabilności.

W takiej sytuacji przydaje się możliwość przełączenia częstotliwości na 5 GHz. Nie jest to obowiązkowy parametr, ale warto brać go pod uwagę, jeśli nie tolerujecie jakichkolwiek spadków płynności Internetu.

Jaki router do domu: liczba anten

Anteny w routerze odpowiadają za to, z jakim zasięgiem i skutecznością Internet bezprzewodowy będzie rozchodził się po mieszkaniu. Jaki router do domu wybrać? Łatwo zgadnąć, że im więcej anten, tym lepiej.

Aczkolwiek nie warto z tym przesadzać – cztery przekaźniki w pełni wystarczą do płynnego działania sieci na wszystkich urządzeniach. Czasami można spotkać też routery z wbudowanymi antenami, ale wtedy istnieje ryzyko gorszego zasięgu. Jeżeli chcesz zwiększyć zasięg w dużym mieszkaniu lub domu, warto skorzystać z repeatera.

Porty USB w routerze do domu

Gniazda USB w routerze mogą być przydatne dla osób pracujących na kilku urządzeniach i przenoszących pomiędzy nimi różne dane. Dzięki podłączeniu zewnętrznego dysku twardego lub pendrive’a do routera możecie korzystać z plików na wszystkich sprzętach w tym samym czasie. Wejście USB przydaje się także do drukarek nieposiadających wbudowanego modułu Wi-Fi.

Jaki router do domu wybrać?

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą wam w dobraniu odpowiedniego routera do waszego Internetu. Dane podane przez producentów urządzeń zazwyczaj pokrywają się z rzeczywistością, jednakże warto wcześniej to sprawdzić.

W sieci znajdziecie całą masę testów routerów, z których dowiecie się, czy anteny spełniają swoją funkcję lub czy Wi-Fi przesyła sygnał z pełną prędkością. Jedno jest pewne – kupiony na własną rękę router do światłowodu będzie zdecydowanie lepszy od sprzętu dostarczonego przez operatora.

Przeczytaj także

  1. Przegląd dobrych modemów internetowych
  2. Wybieramy solidną kartę sieciową - poradnik
  3. Jaki router LTE wybrać? Ranking routerów LTE
  4. Drukarka do biura - jak wybrać drukarkę do firmy?

Autor: Łukasz Morawski