Data modyfikacji:

Jaki smartfon dla dziecka wybrać?

Nasze pociechy potrafią błyskawicznie opanować wszelkie nowinki techniczne, o czym zapewne przekonał się już niejeden rodzic. Nie można zaprzeczyć, że technologia wkracza do życia dzieci w błyskawicznym tempie, co ma jednak swoje dobre strony. Jeśli chcemy utrzymywać stały kontakt z dzieckiem, kupno smartfona może być idealnym rozwiązaniem. Oczywiście należy wybrać taki model telefonu, który będzie dostosowany do możliwości dziecka. Jaki smartfon zasługuje na polecenie?

Indywidualna oferta, czyli dostosuj pierwszy telefon do wieku dziecka

Wiele osób może twierdzić, że telefon dla dziecka jest jedynie niepotrzebnym wydatkiem. Jeśli zamierzamy wręczyć kilkulatkowi smartfona o wartości kilku tysięcy złotych, taka inwestycja może być rzeczywiście nieadekwatna do wieku dziecka. Musimy jednak pamiętać o tym, że producenci telefonów zadbali także o specjalną linię produktów, która została przygotowana z myślą o najmłodszych użytkownikach.

Pierwszy telefon dziecka powinien mieć jedną niezwykle istotną cechę, czyli łatwość obsługi. Nastolatek szybko zapozna się ze wszystkimi funkcjami smartfona, lecz dla kilkuletniego dziecka będzie to duży kłopot. Dlatego nie kierujmy się wielofunkcyjnością poszczególnych modeli, ponieważ telefon dla dziecka powinien mieć nieco inne, choć równie istotne parametry.

Bezpieczny telefon dla przedszkolaka

Naszą główną motywacją, która towarzyszy nam przy zakupie telefonu, jest chęć zapewnienia dziecku rozrywki i bezpieczeństwa. Warto więc zadbać o to, aby kupione urządzenie nie stało się dodatkowym źródłem problemów.

Owszem, telefon ma gwarantować dziecku rozrywkę, lecz nie możemy pozwolić, aby nasza pociecha traktowała swój pierwszy telefon jako kolejną zabawkę. W tym miejscu musimy stanowczo oddzielić dwie istotne kwestie. Na wstępie zaznaczyliśmy, że dzieci potrafią szybko zapoznać się z nowymi technologiami, więc obsługa telefonu nie powinna stanowić problemu. Niestety, smartfon dla dziecka może powodować inne zagrożenia.

Pierwszym z nich jest oczywiście ryzyko kradzieży telefonu. Co prawda prawdopodobieństwo kradzieży istnieje zawsze, lecz musimy zdać sobie sprawę z tego, że nowoczesny smartfon będzie stanowił sporą okazję dla potencjalnego złodzieja. Dzieci w ferworze zabawy często zapominają o pilnowaniu swoich rzeczy, co stwarza idealne warunki do kradzieży.

Druga istotna kwestia dotyczy naszego budżetu, a konkretniej wydatków związanych z użytkowaniem telefonu dla dziecka. Kilkulatek zapewne nie będzie przywiązywał dużej wagi do naszych wydatków, więc sami będziemy musieli zadbać o to, aby użytkowanie telefonu nie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Nie jest tajemnicą, że największe koszty generuje korzystanie z internetu, a opłaty za przekroczony limit transmisji danych mogą przyprawić o zawrót głowy. Dlatego upewnijmy się, że smartfon dla dziecka będzie miał nielimitowany dostęp do internetu.
Jeśli poruszamy temat związany z użytkowaniem internetu, nie sposób pominąć kluczowego elementu, który będzie niezbędny w bezpiecznym telefonie, czyli możliwości ustawienia kontroli rodzicielskiej. Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że internet jest wręcz przepełniony treściami nieodpowiednimi dla dzieci. Naszym zadaniem będzie zabezpieczenie telefonu dla dziecka w taki sposób, aby zablokować wszelkie nieodpowiednie materiały. Jaki smartfon najłatwiej zabezpieczyć?

Firma Microsoft obsługująca platformę Windows Phone postanowiła uporać się z tym problemem, a rezultatem było powstanie nowej funkcji, która pozwala rodzicom na kontrolowanie wyświetlanych treści. Opisaną funkcją jest tzw. kącik dziecięcy, a sam tryb znajduje się w systemie Windows Phone 8. Działanie kącika dziecięcego opiera się na tym, że sami możemy wybrać określone gry, filmy, muzykę oraz programy, które mogą zostać otworzone przez nasze dziecko. Wszelkie inne funkcje będą zablokowane hasłem, co daje nam gwarancję bezpieczeństwa telefonu.

Jeśli chcemy wybrać telefon dla dziecka z systemem operacyjnym Android, sprawa nieco się komplikuje. System nie ma żadnych fabrycznych zabezpieczeń, lecz zawsze możemy skorzystać z niezawodnego Google Play. Znajdziemy tam wiele zabezpieczających aplikacji, które po skonfigurowaniu będą blokować określone treści na naszym smartfonie.
Zabezpieczenie smartfona dla dzieci nie jest trudne, a pozwoli nam zyskać pewność, że dziecko nie będzie miało dostępu do nieodpowiednich materiałów.

Jaki smartfon dla kilkulatków, dzieci w wieku szkolnym i nastolatków?

Poznaliśmy już kilka ogólnych założeń, które warto wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiedni telefon dla dziecka. Możemy więc przejść do najważniejszej części, czyli listy wybranych modeli telefonów. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy kilka smartfonów dla dzieci, a każdy telefon został przyporządkowany do konkretnej grupy wiekowej. Jaki smarfon będzie odpowiedni dla naszego dziecka?

1. aQooQoo (dawniej Fonek), (przedział wiekowy dziecka 5‒9 lat)

Idealna propozycja na pierwszy telefon, jaki możemy podarować nawet kilkulatkowi. Fonek to najbezpieczniejszy telefon dostępny na rynku. Telefon ma dwa tryby pracy: rodzic oraz dziecko. Tryb pierwszy daje możliwość zapisywania numerów w pamięci telefonu, a także przypisania wybranego numeru do konkretnego przycisku. Fonek ma cztery numerowane przyciski, a ich funkcją jest bezpośrednie połączenie się z numerem, który został do nich przypisany. Dziecko może więc szybko nawiązać połączenie z rodzicem lub innym członkiem rodziny. Nie bez powodu stwierdziliśmy, że Fonek to bardzo bezpieczny telefon. Jego niezwykle ważną funkcją jest automatyczne blokowanie niezapisanych numerów, a więc nikt obcy nie będzie mógł nawiązać połączenia z naszym dzieckiem. Jeśli chcemy zachować stały kontakt z pociechą, Fonek będzie doskonałym rozwiązaniem.

W niektórych sklepach wciąż możemy znaleźć starszą wersję telefonu, ale nowszą wersją urządzenia jest telefon aQooQoo. Schemat działania urządzeń jest niemal identyczny, choć aQooQoo ma kilka dodatkowych funkcji. Ceny telefonów wynoszą około 200‒300 złotych.

2. Nokia 215 Dual Slim (przedział wiekowy dziecka 10‒13 lat)

Jeśli nie chcemy wybierać nowoczesnego smartfona dla dziecka, telefon mający wszelkie istotne funkcje multimedialne może być dobrą alternatywą. Przykładem takiego telefonu jest Nokia 215 Dual Slim. Brak ekranu dotykowego w pierwszym telefonie nie powinien stanowić problemu, ponieważ tradycyjna klawiatura przyciskowa pozwala łatwo nawigować urządzeniem.

Nokia 215 Dual Slim ma podstawowy aparat fotograficzny, przeglądarkę internetową, latarkę oraz odtwarzacz MP3. Telefon może bez problemu łączyć się z portalami społecznościowymi, co jest bardzo ważne dla dorastających dzieci. Nokia to doskonały przykład telefonu, który ma wszystkie najważniejsze funkcje, a jednocześnie jest naprawdę tanim urządzeniem. Cena opisywanego modelu wynosi około 150 złotych. Nokia 215 Dual Slim znakomicie sprawdzi się w roli pierwszego telefonu dla dziecka.

3. Lenovo Moto G (przedział wiekowy dziecka 13‒18 lat)

Jaki smartfon będzie dobry dla nastolatka? Musimy sobie uświadomić, że w tym wypadku wszelkie zabezpieczenia są raczej zbędne. Dziecko w tym wieku jest zazwyczaj świadome możliwości telefonu oraz na tyle odpowiedzialne, że wybór konkretnego modelu będzie już zależny tylko od niego.

Na jaki smartfon warto się zdecydować? Jednym z ciekawszych modeli jest Lenovo Moto G. Urządzenie ma naprawdę przyzwoite parametry, dwustronny aparat oraz dużą przekątną ekranu. Oczywiście smartfon Lenovo jest wyposażony we wszystkie najważniejsze funkcje (Wi-Fi, sieć LTE, liczne aplikacje rozrywkowe), a cena urządzenia jest bardzo przystępna. Lenovo Moto G możemy zakupić za około 650 złotych, co w porównaniu z niezłą jakością smartfona jest dobrą okazją.

Przeczytaj również artykuł o aplikacji Gdzie Jest Dziecko

Podobne artykuły

płatności telefonem

Jak płacić telefonem? Jaki smartfon do płatności zbliżeniowych?

2022-07-03
Żyjemy w czasach, w których nie musimy chodzić do banku, aby opłacić rachunki, nie potrzebujemy też gotówki, by robić zakupy w sklepach. Właściwie, dzięki nowym technologiom, możemy zostawiać w domu cały portfel, łącznie z kartą płatniczą. Zapłaty z łatwością dokonamy bowiem z pomocą smartfona. Płatności telefonem mają wiele plusów, a różne metody, z których możemy korzystać pozwalają też na szybkie dokonywanie opłat w internecie czy przesyłanie sobie nawzajem środków. Jak płacić telefonem i które modele smartfonów na to pozwalają?
smartwatch

Jakie są zalety smartwatcha z kamerą i dlaczego warto go kupić?

2022-07-03
Smartwach to inteligentny zegarek, który zyskał ogromną popularność w ciągu ostatnich kilku lat. Nic dziwnego - jest to praktyczni gadżet, którego zadaniem, oprócz wskazywania godziny, jest monitorowanie aktywności fizycznej, jakości snu, ale i wiele, wiele więcej. Najnowsze urządzenia mogą na przykład pomóc połączyć się nam ze światem online, ale także mogą się stać naszą mini kamerą. Jesteś ciekawy jakie są zalety smartwatch z kamerą? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!
uchwyt na telefon do auta

Jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać?

2022-07-03
Jak komfortowo korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem? Wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt jakim jest uchwyt na telefon. Do czego jest on jednak potrzeby? Jaki uchwyt na telefon do samochodu będzie najlepszy? Dowiesz się tego z naszego najnowszego artykułu - zapraszamy do lektury.
smartfon

Porównanie smartfonów OPPO Reno 7 vs OPPO Reno 6

2022-07-03
Smartfony OPPO zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. Nowoczesny design, innowacyjne rozwiązania i przystępna cena sprawiają, że użytkownicy telefonów coraz częściej wybierają modele tej firmy. Nie wiesz, który smartfon wybrać? OPPO Reno 7 vs OPPO Reno 6. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!