Jaki wózek dla dziecka wybrać na początek?

Kompletując wyprawkę dla dziecka jednym z najważniejszych wyborów, przed którym stają przyszli rodzice jest wybór pierwszego wózka. Z uwagi na mnogość dostępnych na rynku ofert oraz wysokie koszty - decyzja nie należy do najprostszych. Czym więc warto się kierować wybierając pierwszy pojazd dla niemowlęcia? Aby podjąć odpowiednią decyzję należy się zastanowić jakie funkcje będą dla Ciebie niezbędne, jaki tryb życia prowadzisz, oraz określić budżet, którym dysponujesz.

„10 przykazań” przy wybieraniu wózka dla dziecka – najważniejsze funkcje

1. Waga

Chyba najważniejsza zmienna przy wyborze wózka. Będzie ona dla Ciebie kluczowa zwłaszcza jeżeli mieszkasz w bloku bez windy lub musisz pokonywać wiele schodów. Przy częstym przenoszeniu wózka warto zdecydować się na lżejszy model. Średnia waga stelaża z gondolą to 10-15kg, a ze spacerówką - 8kg. Do wagi wózka warto też doliczyć wagę dziecka - około 3 kg w pierwszym miesiącu, ale w drugim czy trzecim będzie to nawet dodatkowe 6 kg do noszenia.

Uwaga: Jeżeli mieszkasz na wsi lub będziesz wybierał się na spacery po lesie czy wyboistych szlakach zdecyduj się na cięższy wózek, który ma lepszą amortyzację i zapewni komfort dla Twojego dziecka.

2. Amortyzacja

Rodzaj amortyzacji znacząco wpływa na komfort jazdy dziecka. O ile przy spacerówkach, w których wożone są większe dzieci nie ma to już takiego znaczenia, to przy wyborze wózka z gondolą warto wziąć ten aspekt pod uwagę. W pierwszych dniach życia musimy szczególnie stawiać na wygodę maleństwa. Najlepszym wyborem będzie wózek z amortyzatorami sprężynowymi  i regulacją twardości zawieszenia. Wielu producentów zaczyna proponować również rozwiązania z wahaczami. Jest to mechanizm montowany na ramie wózka, który daje bardzo dobre efekty amortyzacji wstrząsów. Dobrą opinią cieszą się także wózki z pompowanymi kołami, które lepiej amortyzują wstrząsy. Jednak wraz z rozwojem technologii koła piankowe bąbelkowe równie dobrze reagują na wyboistym podłożu. Przed zakupem, warto przetestować wózek w sklepie stacjonarnym i zapytać sprzedawcę o rodzaj zawieszenia i amortyzacji. Jeżeli kupujecie wózek przez Internet, czytajcie dobrze opisy i opinie innych użytkowników.

3. Rodzaje kół

  • koła pompowane - świetnie nadają się na spacery po lesie czy polnych drogach,  ponieważ dobrze amortyzują wszystkie wstrząsy. Wadą takiego rodzaju kół jest fakt, że zazwyczaj mają większą średnicę i trudniej nimi manewrować w niewielkich pomieszczeniach. Na dodatek bardzo łatwo je przebić, dlatego polecamy wozić przy sobie pompkę. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie w wózkach dwóch rodzajów kół (tył pompowany, przód piankowy), wózki te mają dobrą amortyzację, są wygodniejsze w prowadzeniu i bardziej skrętne.

  • koła piankowe - zwykłe koła piankowe nadają się do jazdy po mieście, ale poradzą sobie także nad morzem czy jeziorem. Dobrze sprawdzą się na mokrym lub piaszczystym podłożu. Ich wielką zaletą jest fakt, że nie da się ich przebić. Wadą natomiast może być słabsza amortyzacja ( nie nadają się do jazdy po lesie) oraz ścieralność- po długim użytkowaniu mogą wymagać wymiany. Koła piankowe montowane są w większości zagranicznych modeli wózków.  Obecnie trendem jest zamiana zwykłych kół piankowych na koła z komorami powietrznymi.

  • koła z komorami powietrznymi - są to koła piankowe, posiadające specjalne wypustki wypełnione powietrzem. Dzięki temu cechują się lepszą amortyzacją niż zwykłe koła piankowe. Środek tych kół przypomina czekoladę bąbelkową, przez co często nazywane są przez sprzedawców bąboladą.

4. Ilość kół / Rozstaw

  • 3 kołowe czy 4 kołowe? - tutaj znowu kwestia wygody użytkowania, wózki trójkołowe cechują się wysoką zwrotnością i lekkością, po złożeniu zajmują o wiele mniej miejsca niż czterokołowce. Często kupowane są przez osoby bardzo aktywne - takie rozstawienie kół wykorzystywane jest w specjalnych wózkach przeznaczonych do joggingu. Wózki te są jednak mniej stabilne i sprawiają problem w momencie jazdy po szynach przeznaczonych do wprowadzania wózków, gorzej się nimi manewruje także w komunikacji miejskiej. Podsumowując wózki czterokołowe są stabilniejsze. Jeżeli zdecydujecie się na zakup trójkołowca warto sprawdzić czy można ograniczyć skrętność przedniego koła, co ułatwi korzystanie z komunikacji miejskiej lub szyn dla wózków (jednak i tak wjazd do tramwaju czy autobusu może okazać się dużym wyzwaniem).

  • Skrętne koła czy nie? - skrętność wózka jest niezmiernie potrzebna na zakupach w małych sklepikach i w wąskich uliczkach. Większość nowoczesnych modeli posiada już zerowy kąt zwrotu. Istotną cechą  jest możliwość zablokowania kół,  gdyż zwrotnymi kołami źle porusza się w błocie, śniegu czy w komunikacji miejskiej.

  • Rozstaw kół - koła z mniejszym rozstawem pozwalają na wykonywanie manewrów w wąskich pomieszczeniach (winda), uliczkach i są wygodniejsze w trakcie zakupów, minusem może być poruszanie się po szynach do podjazdu wózków, zdarza się że koła są za wąskie i wtedy nawet w przypadku czterokołowca ciężko poruszać się po takim podjeździe.

Dlatego będziemy powtarzać to jak mantrę - przed zakupem wózka trzeba dobrze zastanowić się w jakich warunkach będzie on wykorzystywany!

5. Gondola

Przed zakupem gondoli zwróćmy uwagę na jej wielkość, możliwości składania i przenoszenia. Dobra gondola powinna posiadać usztywniany spód i dobrze wykończone boki. Rozmiar jest szczególnie ważny, jeżeli dziecko rodzi się  późnym latem i na początku jesieni. Przeciętnie dzieci są wożone w gondoli do około 6. miesiąca życia. Jeżeli ten okres wypada na zimę wtedy warto zainwestować w obszerniejszy model, aby dziecku było wygodnie. W kilku warstwach ubrania pod kocykiem lub w kombinezonie zimowym, może mu być za ciasno w zbyt małej gondoli.   Przed zakupem warto więc porównać jej wymiary. Kolejną ważną kwestią  jest możliwość złożenia gondoli na płasko. Jest to nieoceniona funkcja szczególnie gdy posiadamy mały bagażnik.  Istotna jest też łatwość odpinania gondoli i rączka do jej przenoszenia. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy dziecko często przenoszone jest w gondoli (gdy śpi i nie chcemy go budzić ) dlatego warto zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo przenoszenia. Dodatkowo wybierając gondolę dobrze sprawdzić materiał wyścielający jej wnętrze i jakie są możliwości czyszczenia go.
 
Niektórzy producenci produkują gondole, w których można przewozić dzieci jak w foteliku. Nie jest to jednak zalecane przez specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem i testowaniem fotelików samochodowych.

6. Rodzaj stelaża

Wyróżniamy dwa rodzaje stelaży do wózków: stelaż krzyżakowy i teleskopowy. Pierwszy przypomina kształt kwadratu lub prostokąta i ma bardziej miękkie zawieszenie, co pozwala na kołysanie dziecka. Stelaż krzyżakowy  jest cięższy i większy po złożeniu. Może zajmować dużo miejsca.  Stelaże teleskopowe przypominają literę „y”, zajmują o wiele mniej miejsca i przeważnie wyposażone są w amortyzatory sprężynowe co utrudnia kołysanie. Po złożeniu stelaże teleskopowe mogą być ustawiane w pozycji pionowej. Stelaże te mieszczą się bez problemu do prawie każdego bagażnika samochodowego.

7. Możliwość składania

Szybkość składania wózka, jest ważna dla rodziców często podróżujących. Jeżeli zależy Wam na tym, aby wózek składał się bezproblemowo się do małych rozmiarów  warto wybrać model, który pozwala na składanie jedną ręką i ma odpinane koła ( oszczędność miejsca), tak jak wspominaliśmy wcześniej warto sprawdzić czy wózek ma składaną gondolę i czy można złożyć stelaż razem z gondolą. Stelaże teleskopowe składają się często do wymiarów walizki i można je łatwo przenosić.

8. Rączki

Rączki pojedyncze czy podwójne to na pewno kwestia gustu  jednak już możliwość regulacji znacząco wpływa na wygodę użytkowania wózka. W większości modeli zastosowane jest już to udogodnienie. Zwłaszcza, gdy rodzice znacząco różnią się wzrostem jest to dla nich wyjątkowo wygodne. Na rynku dostępne są też wózki z przekładaną rączką - ułatwia to szybką zmianę kierunku jazdy. W ten sposób można ochronić dziecko przed ostrym słońcem świecącym w oczka lub mocnymi podmuchami wiatru.

9. Atest

Kupując wózek warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Czy wybrany przez nas produkt spełnia obowiązujące normy? Aby się o tym dowiedzieć należy sprawdzić posiadane przez niego atesty. Atesty takie, świadczą o spełnianiu norm obowiązujących w danym kraju, obejmujących zarówno wymagania techniczne, jak i warunki kontroli produktów. Przy zakupie sprawdźmy czy wózek  posiada atest Państwowego Zakładu Higieny i ma wpisaną w znak trójkąta literę B.

10. Koszty zakupu

W gąszczu modeli dostępnych na rynku można łatwo się zagubić. Ważnym elementem wyboru idealnego lub przynajmniej optymalnego dla nas wózka jest na pewno budżet jaki możemy przeznaczyć na ten cel. Zakup wózka to wydatek minimum kilkuset złotych. Jeśli interesują nas nowatorskie rozwiązania lub konkretni producenci koszt może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych.

Rodzaje wózków – czy naprawdę potrzebujesz wielozadaniowego kombajnu?

Wózki wielofunkcyjne

Charakteryzują się tym, że do jednego stelaża otrzymujemy w zestawie gondolę i spacerówkę (tzw. 2 w 1), a w niektórych modelach również fotelik samochodowy (3 w 1). Kupując wersję 3 w 1 należy bezwzględnie zasięgnąć informacji o atestach i poziomie bezpieczeństwie fotelika samochodowego, gdyż często dodawane do wózków wielofunkcyjnych foteliki nie należą do najbezpieczniejszych.

Wózki głębokie

To wózki tylko z gondolą. Są tańsze od wózków wielofunkcyjnych, ale często na ich stelaż nie da się wpiąć innych akcesoriów. W momencie gdy dziecko wyrośnie z gondoli, trzeba zmienić cały wózek, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Wózki te zazwyczaj mają lepszą amortyzację, ale są też większe i cięższe.

Wózki dla bliźniaków i wózki rok po roku

Stworzone są w celu ułatwienia rodzicom przewożenia dwójki dzieci w jednym pojeździe. Wózki te możemy podzielić ze względu na ich budowę- są budowane na długość  lub na szerokość. Dokonując wyboru warto rozważyć gdzie będziemy się przemieszczać, jak szerokie są futryny w naszym domu i jak często będziemy korzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli wiadome jest, że mamy wąskie drzwi oraz często będziemy wsiadali do tramwaju lub autobusu, korzystali z małych osiedlowych sklepików lepszym wyborem jest wózek budowany na długość, gdyż ułatwi to poruszanie się. Minusem tego rozwiązania jest jednak ograniczona widoczność dziecka, które siedzi z tyłu.
Wózki rok po roku umożliwiają przewożenie dzieci w różnym wieku. Dostępne są zarówno połączenia gondoli ze spacerówką jak i gondoli ze specjalnymi dostawkami do stania lub siedzenia dla starszej pociechy.

Wózki do joggingu

To coś wyjątkowego dla miłośników aktywnego trybu życia. Biegając z dzieckiem, nie tylko dbamy o formę, ale także spędzamy czas z maluchem zarażając go miłością do sportu. Wózki do joggingu charakteryzują się lekkością, zwrotnością i dużymi kołami. Nie narażają dziecka na wstrząsy i pozwalają na bezpieczne zwiększanie prędkości. Aby wózek nie utrudniał biegania powinien mieć jak najmniej ruchomych części. Standardowo wózki do biegania wyposażone są w 5 punktowe pasy bezpieczeństwa, a oparcie dziecka jest lekko odchylone. Często w modelach wózków biegowych dostępne są akcesoria typu bidon czy schowek na telefon.


Kupując wózek dobrze jest też zwrócić uwagę na dostępność akcesoriów, które zarówno zwiększają funkcjonalność pojazdu ale i pełnią funkcje dekoracyjne. Do wyboru mamy między innymi: pokrowce, moskitiery, parasolki, śpiworki, otulacze, kosze na zakupy, ocieplacze/mufki, organizery, uchwyty na kubki. Odpowiednio dobrane akcesoria dodadzą uroku każdemu wózkowi i ułatwią codzienne spacery.

Kompletowanie wyprawki nie należy do rzeczy najłatwiejszych lecz jest wyjątkowo przyjemne dla przyszłych rodziców. Zakup pierwszego pojazdu dla naszego dziecka  powinien być dobrze przemyślany- gdyż jest to zakup na dłużej (często jeden wózek wykorzystywany jest przez kilkoro dzieci). Jeżeli poświęcimy trochę czasu na zapoznanie się z bogatą ofertą rynku i dokładnie przeanalizujemy swoje potrzeby, nie zapominając również o aspekcie estetycznym, to codzienne spacery będą miłym akcentem dnia.

Życzymy, aby każdy spacer z dzieckiem był czystą przyjemnością, a zakupione wózki znakomicie sprawdzały się w każdej sytuacji.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły