Na pytanie, jaki wózek dla dziecka kupić, nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Wózek dziecięcy powinien być indywidualnie dobrany do potrzeb, trybu życia i budżetu danej rodziny. Warto poświęcić więcej uwagi wyborowi odpowiedniego modelu bez względu czy jest to pierwszy głęboki wózek dla niemowlaka, czy już kolejny egzemplarz np. spacerówka. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla rodziców, w którym podpowiadamy, jaki wózek wybrać i czym najlepiej kierować się podczas zakupów.
Wpisując w wyszukiwarkę frazę „jaki wózek dla dziecka” pojawia się tysiące wyników, co może być nie tylko przytłaczające, ale wręcz utrudnić wybór wymarzonego modelu. Nie sugeruj się całkowicie opiniami znajomych bądź anonimowych osób udzielających się na forach internetowych. U kogoś spacerującego z dzieckiem głównie wiejskimi drogami czy leśnymi ścieżkami ciężki wózek z dużymi pompowanymi kołami sprawdzi się doskonale. Jednak wyobraź sobie, że taki wózek trzeba wnosić na 3. piętro w bloku bez windy albo zmieścić w bagażniku niedużego samochodu. No właśnie...
Rodzaj, parametry i funkcje wózka trzeba dopasować do siebie i własnej pociechy. Podpowiadamy, jak wybrać wózek dla dziecka, aby maluchowi zapewnić komfort i bezpieczeństwo, a rodzicowi wygodę i funkcjonalne rozwiązania. Zobacz, jak dobrać wózki dziecięce.
Zanim zaczniesz oglądać i porównywać różne modele, zastanów się: Po jakim terenie przeważnie będziesz jeździć wózkiem? Czy konieczne będzie wnoszenie wózka po schodach? Planujesz często podróżować z dzieckiem? To będzie Wasz jedyny wózek czy używany zamiennie z innym? Odpowiedzi na te pytania ograniczą zakres wyboru i rozjaśnią kwestię, jaki wózek dla dziecka, sprawdzi się najlepiej w Waszym przypadku. Oto kluczowe cechy i funkcje, które należy wziąć pod rozwagę, kupując wózek dziecięcy.
Głęboki wózek dla niemowlaka czy lekka spacerówka dla starszego dziecka? Jaki wózek wybrać?
To jedno z najważniejszych kryteriów do rozważenia. Jaki wózek kupić? Niska waga liczy się zwłaszcza wtedy, gdy mieszkasz na wyższym piętrze w budynku bez windy. Niemal codzienne pokonywanie wielu schodów stanie się udręką. Dlatego, jeśli nie masz dostępu do garażu bądź komórki lokatorskiej, zdecyduj się na lżejszy model. Średnia waga stelaża z gondolą to 10-15 kg, a ze spacerówką około 8 kg. Do tego warto doliczyć kilka kilogramów, bo czasem może wystąpić konieczność przenoszenia wózka razem dzieckiem.
Ten czynnik znacząco wpływa na wygodę dziecka. Warto o tym pomyśleć szczególnie w przypadku wózka dla niemowlaka, czyli modelu z gondolą. Docenisz amortyzację podczas spacerów po nierównym terenie, wędrówek leśnymi bądź polnymi ścieżkami, a nawet przy pokonywaniu wysokich krawężników. Komfortową jazdę zapewnia wózek dziecięcy wyposażony w amortyzatory sprężynowe i regulację twardości zawieszenia.
Co więcej, wielu producentów na ramie wózka montuje wahacze, które przynoszą świetne efekty amortyzacji wstrząsów. Wózki z pompowanymi kołami na ogół lepiej reagują na wyboistym podłożu i efektywniej niwelują wstrząsy. Jednak równie dobrą amortyzację coraz częściej spotyka się w nowoczesnych modelach z kołami piankowymi. Przed zakupem przetestuj pod tym kątem wózek w sklepie stacjonarnym lub poszukaj opinii innych użytkowników w internecie. Dopytaj sprzedawcę o rodzaj zawieszenia i amortyzacji.
Większość modeli to wózki 4-kołowe. Takie modele są stabilniejsze od trójkołowców, ale te drugie z kolei po złożeniu zajmują o wiele mniej miejsca. Poza tym wózki 3-kołowe cechuje wysoka zwrotność i lekkość. Z tego powodu takie rozwiązanie z powodzeniem wykorzystuje się w wózkach do joggingu.
Skrętne koła przydadzą się w wąskich uliczkach i małych pomieszczeniach. Upewnij się, że istnieje możliwość zablokowania kół, bo prawdopodobnie chętnie skorzystasz z tej opcji w autobusie lub na słabo odśnieżonym chodniku.
Koła różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Jaki wózek wybrać? To znowu zależy od tego, gdzie nim będziesz jeździć.
Jak już wiemy, wspaniale nadają się na spacery po lesie czy polnych drogach, ponieważ świetnie amortyzują wszelkie wstrząsy. Wózki z pompowanymi kołami są jednak przeważnie dosyć ciężkie. Charakteryzują się też większą średnicą kół, przez co wózkiem trudniej się manewruje w niewielkich pomieszczeniach. Dodatkowo opony są podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne, np. mogą się przebić.
Co jakiś czas dobrze sprawdzać, czy nie ma potrzeby uzupełnić w nich powietrza. Popularnym kompromisem jest zastosowanie w wózkach dwóch rodzajów kół — z tyłu pompowanych, a przodu piankowych. Takie modele są bardziej skrętne i wygodniejsze w prowadzeniu, ale wciąż dobrze zamortyzowane.
To rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, jaki wózek dla dziecka kupić, jeśli mieszka się w mieście. Koła piankowe poradzą sobie nie tylko na chodniku czy alejce w parku, ale również w nieco trudniejszym terenie. Z powodzeniem można zabrać wózek na wycieczkę nad jezioro lub na wakacje nad morzem.
Z jazdą po lesie lub górskich szlakach już będzie problem, ponieważ wózki z piankowymi kołami mają z reguły słabszą amortyzację niż te z pompowanymi. Koła piankowe szybciej się też ścierają, ale za to nie można ich przebić. Wózki z piankowymi kołami są również lżejsze.
To atrakcyjna opcja zamiast zwykłych kół piankowych. Lepszą amortyzację zawdzięczają zastosowaniu specjalnych wypustek wypełnionych powietrzem.
Wyglądem i funkcjonalnością przypominają pompowane, lecz są całkowicie bezobsługowe. Nie da się ich przebić, dają świetną amortyzację oraz gwarantują wysoki komfort prowadzenia wózka. Modele z żelowymi kołami nie są jednak doskonałe — sporo ważą, ciężko je zdobyć na polskim rynku i sporo kosztują.
Jeśli planujesz często podróżować i przewozić wózek w bagażniku samochodu, wybierz model z możliwością składania. Najlepiej taki, który można złożyć i rozłożyć szybko jedną ręką. Odpinane koła pozwolą zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca. Składana może być ponadto gondola. Stelaże teleskopowe składają się często do wymiarów walizki, więc łatwo przenosić. Stelaż krzyżakowy jest cięższy i większy po złożeniu.
Bez względu na to, jaki wózek dla dziecka wybierzesz, producent powinien posiadać odpowiednie atesty świadczące o bezpieczeństwie produktu.
Elementy wózka, które można regulować według potrzeb to oparcie, podnóżek i rączka. Wiele spacerówek ma siedzisko regulowane do pozycji leżącej. Z kolei regulowana wysokość rączki to wygoda dla rodziców.
Kolor wózka to oczywiście kwestia indywidualna. Jednak ważne jest, aby zarówno gondola, jak i siedzisko zostały wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. W przypadku uporczywych plam praktyczniejsza jest zdejmowana tapicerka, którą można wyprać w pralce. W niektórych wózkach wykorzystano materiał odbijający promieniowanie UV.
W większości modeli zamontowany jest hamulec przy tylnym kole, uruchamiany za pomocą stopy. Innym rozwiązaniem może być hamulec ręczny, spotykany przeważnie w wózkach do biegania.
Gdy już zdecydujesz jaki wózek kupić, zapoznaj się z jego dodatkowym wyposażeniem. Niekiedy w cenie otrzymasz sporo praktycznych dodatków, a za niektóre musisz dopłacić. Najpopularniejsze akcesoria do wózka to torba na akcesoria dziecięce, okrycie na nóżki do gondoli i spacerówki, folia przeciwdeszczowa. Rzadziej w zestawie znajduje się również moskitiera, parasolka przeciwsłoneczna, mufka na dłonie, uchwyt na kubek.
Decyzja, jaki wózek wybrać poprzedzona jest przeglądaniem wielu modeli. Mimo że szukanie odpowiedniego wózka to czasochłonne zajęcie, zdecydowanie warto poświęcić mu tyle uwagi. Koncentrując się na powyżej opisanych cechach, kupienie idealnie dobranego wózka będzie zdecydowanie łatwiejsze.