Jaki wybrać laptop do obróbki grafiki

Osoby zajmujące się mniej lub bardziej profesjonalnie grafiką komputerową i obróbką zdjęć potrzebują sprzętu komputerowego, który w maksymalny sposób ułatwi im pracę ze specjalistycznym oprogramowaniem. Najprostszym rozwiązaniem jest dobrze wyposażony komputer stacjonarny, jednak ze względu na coraz częstszy mobilny charakter pracy, bardziej funkcjonalny okazuje się komputer przenośny. Specjalny laptop dla grafików jak dotąd nie powstał, ale z dostępnych na rynku modeli można bez trudu wybrać sprzęt odpowiadający wyśrubowanym wymaganiom tej grupy zawodowej.


Czym powinien charakteryzować się laptop do obróbki zdjęć i grafiki?

Specjaliści potrzebują profesjonalnego sprzętu, dlatego kupując laptop do obróbki grafiki bądź zdjęć, trzeba liczyć się z nieco większym wydatkiem, rzędu nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

Jeśli chodzi o sam wybór konkretnego modelu, to należy pamiętać, że sprzęt przeznaczony do pracy z programami graficznymi musi mieć nie tylko dobrą kartę graficzną. 

O wydajności i szybkości komputera, a także jego funkcjonalności decyduje bowiem cała lista innych czynników. Poniżej przedstawiamy parametry notebooka, które dla profesjonalnego grafika i fotografia są najistotniejsze.

Matryca 

Jeśli chodzi o laptop do obróbki zdjęć lub grafiki, matryca powinna być typu IPS. Ponadto bardzo ważna jest jej wielkość, która w tym wypadku powinna mieć przekątną minimum 15 cali. 

Dla większego komfortu pracy dobrze by była ona matowa, ponieważ mniej męczy oczy, a poza tym nie odbija światła. Optymalna rozdzielczość matrycy to full HD (1920 x 1080), choć dla bardziej wymagających odpowiedniejsza może okazać się 2560 x 1440, a nawet 3200 x 1800. 

Warto też zwrócić uwagę na to, by matryca  odwzorowywała kompletne palety kolorów RGB oraz AdobeRGB, a także oferowała dobry kontrast i podświetlenie.

 

 Karta graficzna

Profesjonalny laptop dla grafików powinien mieć dobrą kartę graficzną, najlepiej przeznaczoną do pracy ze specjalistycznym oprogramowaniem. 

Przykładem takich kart do komputerów przenośnych jest seria mobilnych kart graficznych Quadro firmy Nvidia, przeznaczonych do matryc o przekątnej 15,6 oraz 17,3 cala lub AMD FirePro. 

Warto jednak podkreślić, że karty te należą do najbardziej profesjonalnych i częściej można je spotkać w stacjach roboczych niż w standardowych laptopach. W przypadku mniejszych wymagań często wystarcza karta graficzna z serii GeForce GTX.

Procesor  

Od tego, jaki procesor będzie miał laptop do obróbki grafiki, będzie zależała szybkość i płynność działania zainstalowanych na nim specjalistycznych aplikacji i programów.
W zasadzie należy wziąć pod uwagę procesory firmy Intel i AMD, jednak panuje opinia, że lepiej sprawdzają się urządzenia tego pierwszego producenta. Najbardziej wydajne są procesory wielordzeniowe Intel Core i5  oraz i7.

 

Dysk twardy

Specjaliści zalecają, by laptop dla grafików miał dysk flashowy SSD, który w porównaniu z dyskiem  HDD jest szybszy, wydajniejszy, cichszy, bardziej odporny na wstrząsy i lżejszy. 

Te nowoczesne dyski mają jednak swoje wady, do których należą: wysoka cena oraz mniejsza pojemność niż w przypadku dysków HDD. 

Dlatego czasami dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie w jednym urządzeniu obu dysków, z których ten tradycyjny o dużej pojemności (minimum 500 GB) można przeznaczyć do przechowywania plików (np. zdjęć, które zazwyczaj sporo ważą), a flashowy do obsługi systemu operacyjnego oraz oprogramowania.

 

Pamięć RAM

Nawet najlepszy procesor nie będzie działał tak, jak powinien, jeśli nie będzie miał do dyspozycji odpowiedniej pamięci RAM. 

Powszechnie uważa się, że laptop do obróbki grafiki powinien mieć pamięć RAM nie mniejszą niż 16 GB.

Chłodzenie  

Wydajny system chłodzący w laptopie służącym do wielogodzinnej pracy z obciążającymi programami graficznymi jest kluczowy dla funkcjonowania całego komputera.
 
Szybko przegrzewający się laptop będzie po prostu wolniej działał. Dlatego przed zakupem urządzenia warto zasięgnąć informacji o układzie chłodzącym pod kątem tego, czy jest skuteczny, czy jego praca jest w miarę cicha, gdzie umiejscowione są kanały wentylacyjne itp. 

Oczywiście każdy układ chłodzący laptopa można wspomóc specjalnymi podstawkami pod notebooka, które ułatwiają pracę wbudowanego wentylatora lub same oferują dodatkowe chłodzenie.
 

Złącza

Laptop do obróbki zdjęć, jak również obróbki grafiki potrzebuje odpowiedniej liczby i rodzajów złącz, które umożliwiają np.: szybkie przenoszenie danych na przenośne nośniki pamięci, podłączenie zewnętrznego dysku twardego, urządzeń peryferyjnych czy podłączenie laptopa do monitora zewnętrznego (bardzo często jest to stosowane przez grafików, którzy potrzebują większego ekranu). 

Dlatego należy zwrócić uwagę, czy wybrany laptop ma porty USB, DisplayPort itd.

 

Klawiatura 

Laptop do obróbki grafiki powinien także mieć funkcjonalną klawiaturę. Dobrze jeśli jest ona pełna (sporo profesjonalnych programów stosuje skróty klawiszowe), ergonomiczna (żeby nie męczyła podczas wielogodzinnej pracy), a także podświetlana do komfortowej pracy w różnych warunkach oświetleniowych.

 

Bateria

Podczas pracy z zaawansowanymi programami graficznymi laptop dość szybko zużywa energię. Dlatego w sytuacjach, gdy nie można podpiąć urządzenia do gniazdka za pomocą kabla, przydaje się bateria  o dużej pojemności.

 


Przenośna stacja robocza — laptop dla profesjonalistów

Najlepsze parametry, odpowiednie dla profesjonalnych grafików, mają mobilne stacje robocze. Najczęściej są one wybierane przez osoby zajmujące się grafiką 3D lub korzystające z najbardziej zaawansowanych programów graficznych.

 Tego rodzaju specjalistyczny laptop dla grafików ma wyłącznie najlepsze komponenty i nie wymaga pod tym względem żadnych kompromisów. 

Jego zaletą jest mobilność połączona z wydajnością profesjonalnych komputerów stacjonarnych. Można go używać jak standardowego notebooka lub dzięki specjalnym złączom zamontować w stacji dokującej i podpiąć do lepszego monitora. To idealne rozwiązanie dla profesjonalistów pracujących w biurze i poza nim. 

Przykładem takich stacji roboczych są laptopy Lenovo ThinkPad serii W. Mają one nawet certyfikaty ISV, które gwarantują stabilność i wydajność działania specjalistycznego oprogramowania graficznego i do obróbki zdjęć. Inne polecane stacje robocze dla profesjonalistów to seria Dell Precision oraz HP EliteBook i ZBook.

Podobne artykuły