Data publikacji:

Jakie akwarium dla bojownika?

Marzysz o tym, by rozpocząć przygodę z akwarystyką? Dobrym wyborem na początek jest bojownik. Jakie akwarium dla bojownika kupić? Które rośliny oraz podłoże będą najlepsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

jakie akwarium dla bojownika

Bojownik – jakie akwarium będzie najlepsze?

Bojownik to piękny i mało wymagający gatunek – z tego powodu często decydują się na niego początkujący akwaryści. Jak w wypadku każdej rybki przed jej pojawieniem się w domu musisz przygotować odpowiednie aranżacje akwarium. Jakie akwarium dla bojownika wybrać?

Wbrew powszechnie panującym mitom rybce nie wystarczy szklana kula o pojemności kilku litrów. Optymalne będzie akwarium o prostokątnym lub kwadratowym kształcie, o pojemności minimum 10 litrów. Zwłaszcza jeśli w planach jest hodowla samców – mogą one osiągać nawet 10 cm długości.

Jakie rośliny dla bojownika kupić?

Rośliny w akwarium posiadają duże walory dekoracyjne, ale są one także potrzebne po to, aby zapewnić rybom dobrą jakość wody. Wiele gatunków usuwa związki azotowo-fosforowe powstające w wyniku rozkładu rybich odchodów.

Jakie rośliny dla bojownika kupić? Warto zastanowić się nad kryptokoryną – jej falujące liście nie dość, że tworzą piękne efekty w akwarium, to jeszcze zapewniają bojownikowi schronienie. Roślinę można zasadzić bezpośrednio w podłożu lub w niewielkiej glinianej donicy.

Dobrym wyborem będzie także moczarka kanadyjska – gatunek ten można ukorzenić lub pozostawić na wodzie. Roślina ma nieduże wymagania i pozostaje intensywnie zielona przez cały rok. Wiele ryb traktuje ją również jako pożywienie i urozmaica swoją dietę jej listkami.

Jakie podłoże dla bojownika kupić?

Kolejny ważny element, jeśli chodzi o urządzanie akwarium, to podłoże. Jakie podłoże do akwarium dla bojownika będzie najlepsze? Warto postawić na drobnoziarnisty żwirek o zaokrąglonym kształcie – takie podłoże jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i nie wchodzi w reakcję z wodą w akwarium. Jego zaletą jest także to, że nie niszczy ono długich zwisających płetw bojownika.

Jakie akwarium dla bojownika wybrać? Propozycje gotowych zestawów

Poza roślinami i podłożem bardzo istotne jest także to, jaki filtr do akwarium kupisz – zadaniem sprzętu jest napowietrzenie wody oraz oczyszczanie jej z zanieczyszczeń. Warto kupić także naturalnie wyglądające tło na tylną ścianę akwarium – poza estetycznym wyglądem zminimalizuje ono ryzyko odbijania się bojownika w szybie i co za tym idzie – zmniejszy jego agresję.

Jakie akwarium dla bojownika kupić? Polecamy wypróbować gotowe zestawy, takie jak np. 10-litrowe akwarium w kształcie sześcianu. W zestawie znajduje filtr, podstawka oraz lampa LED. Jest on polecany dla początkujących – wystarczy dokupić rośliny oraz podłoże i można wprowadzić do środka nowego lokatora.

Ciekawą opcją jest także prostokątne akwarium dla bojownika o pojemności wynoszącej 6 litrów. W zestawie znajduje się zdejmowana pokrywa, która minimalizuje ryzyko wyskoczenia ryby. Jest ona wyposażona w otwory, dzięki czemu bojownik ma stały dostęp do powietrza atmosferycznego. W pokrywie znajduje się także otwierana klapka do karmienia oraz uchwyt, który ułatwia transport akwarium. Zbiornik został wykonany z przezroczystego tworzywa sztucznego, które jest odporne na zarysowania i stłuczenie.

Bojownik – jakie akwarium wybrać – grzałka i oświetlenie

Na koniec warto wspomnieć o grzałce i oświetleniu. Jaka temperatura w akwarium będzie odpowiednia? Bojownik czuje się najlepiej w wodzie o temperaturze wynoszącej około 22-23°C, więc o ile akwarium znajduje się w ciepłym mieszkaniu, grzałka nie jest potrzebna. W przeciwnym wypadku należy dokupić akcesorium i dogrzewać wodę.

Jeśli chodzi o dodatkowe lampy, są one wskazane, gdy w akwarium znajdują się żywe rośliny, znacznie poprawia także doznania estetyczne podczas obserwacji ryb.

Autorka: Alicja Hudzik