Data modyfikacji:

Jak dobrać gazetnik do wnętrza?

Zastanawiasz się, gdzie odkładać ulubione czasopisma? W mieszkaniu brakuje na nie odpowiedniego miejsca? Gazetnik to nietuzinkowy dodatek wystroju wnętrza, który pomoże porządkować twoją przestrzeń. Zobacz nasze propozycje.

Lubisz czytać. Książki gromadzisz na półkach – to oczywiste. Czy zastanawiasz się jednak czasem, gdzie odkładać pisma, do których przecież sięgasz w wolnych chwilach, aby w pokoju nie robił się rozgardiasz? Na komodę? Na stół? Na grzbiety książek? Dużo praktyczniejszym pomysłem może być gazetnik. To stojak lub pojemnik na gazety i czasopisma. Bogata oferta producentów zaskakuje różnorodnością, dzięki czemu funkcją gazetnika jest nie tylko przechowywanie, ale i dekorowanie wnętrza.

Jest więc akcesorium, które dopełnia wystroju pomieszczenia. Co warto podkreślić, ten dodatek sprawia, że miejsce, w którym się znajduje zaczyna „żyć” - za jego pośrednictwem w cztery ściany wprowadza się dynamikę. Coś się dzieje – tu i teraz. Bo w gazetniku ściennym, metalowym czy drewnianym czasopisma raczej nie leżą na idealnie ułożonym stosie.

Jaki wybrać gazetnik?

Zastanów się, czy chcesz dopełniać, czy łamać. Stojaki na magazyny wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Może to być metal, drewno albo sklejka, wiklina, plastik… Mają także różne wzory i kolory. 

Dopasować dodatek do wnętrza nie jest trudno. Utrzymaj odpowiednią konwencję. Styl gazetnika niech harmonizuje ze stylem całości. Wybierz gazetnik w stylu retro do pokoju z meblościanką lub postaw przy fotelu, pod lampą z abażurem.

Bambusowy gazetnik będzie odpowiednim dodatkiem dla wnętrza w stylu orientalnym.
Nowoczesną aranżację wzbogaci gazetnik w tym samym stylu.
Łamać najbezpieczniej kolorem lub formą. W pokoju, w którym dominują stonowane barwy, umieść żółty gazetnik. Będzie świetnie wyglądał obok fioletowego wazonu ze świeżymi kwiatami. Każda intensywna barwa złamie przyjęty kolorystyczny kod. Może więc gazetnik niebieski? A może fuksja?

Łamanie formą to także ciekawa opcja w zabawie dodatkami. Gazetnik jak instalacja w muzeum sztuki współczesnej? A może inspiracja secesją?

Gazetnik na ścianę

Większość propozycji producentów gazetników to akcesoria stojące. Jednak wybrać możesz i gazetnik ścienny, jeśli taki dodatek pasuje do wykańczanego przez ciebie wnętrza. Gazetniki ścienne także wykonane są z różnych materiałów. Spełniają tę samą funkcję, co stojaki. Warto podkreślić, że gazetnik ścienny jest jednak mocnym akcentem dekoratorskim, dużo mocniejszym niż stojak. Choć często oszczędza przestrzeń, to skupia na sobie uwagę.

Meble z gazetnikiem

Stojak na magazyny nie musi być tylko dodatkiem. Producenci mebli wykazują się fantazją i umieszczają gazetniki pod stołami. Dodatek staje się więc integralną częścią mebla.

Gazetnik to niezwykle funkcjonalny dodatek wystroju wnętrza. Porządkuje prasę, a jednocześnie – przez to, że to właśnie ją eksponuje – nadaje domowemu mirowi swoisty pęd. Tylko uzupełnia całość aranżacji, ale przez to, że jest niecodziennym dodatkiem, przyciąga wzrok. 

Autorka: Barbara Szega