Data publikacji:

Jakie kamienie do akwarium wybrać?

Kamienie pozwalają udekorować akwarium tak, by przypominało ono naturalne zbiorniki wodne, w których żyją hodowane gatunki ryb. Jakie kamienie do akwarium będą najlepsze? W jaki sposób przygotować je przed umieszczeniem ich w akwarium? Podpowiadamy.

Jakie kamienie do akwarium wybrać?

Jakie kamienie do akwarium wybrać?

Początkujący akwaryści często stają przed dylematem, jakie kamienie do akwarium wybrać. Sklepy akwarystyczne oferują różnorodne rodzaje kamieni do akwarium i łatwo się w tym pogubić. Wybór należy dostosować nie tylko do estetyki i pod aranżacje akwarium, ale również parametrów skał i tego, czy oraz jak wpływają one na parametry wody.

Jakie skały do akwarium będą najlepsze? Warto wybierać te kamienie, które pochodzą z rejonów, w jakich żyje dany gatunek ryb.

Jakie kamienie nadają się do akwarium? Najpopularniejsze skały dostępne w sklepach akwarystycznych to:

  • Lawa wulkaniczna – lekkie kamienie o delikatnie porowatej strukturze są zalecane do akwariów o wystroju kamiennym i skalistym, nadają się one do zbiorników typu Tanganika, Malawi czy też Wiktoria.

  • Otoczaki – owalne kamienie nie wpływają w znaczący sposób na parametry wody, można je umieszczać w biotopie Malawi i Tanganika.
  • Piaskowiec tęczowy – to bardzo uniwersalna dekoracja, nadająca się do niemal każdego typu akwarium.
  • Kamień księżycowy – ten typ skał podnosi i stabilizuje pH wody, a dzięki dużej ilości małych otworów może stanowić dobrą kryjówkę dla małych ryb i narybku. Kamień księżycowy jest polecany do biotopów Malawi i Tanganika.
  • Łupek drzewiasty – podobnie jak piaskowiec, jest to bardzo uniwersalna skała, która dzięki temu, że nie zmienia parametrów wody, jest polecana do wszystkich biotopów.
  • Kwarc różowy – kamień pasuje do każdego rodzaju akwarium, można go wykorzystać jako pojedynczy element dekoracyjny lub połączyć z kilkoma egzemplarzami w jedno podłoże.
  • Gray Mountain – grafitowe kamienie do akwarium są polecane do biotopów Malawi oraz Tanganika, stabilizują one pH wody.

Sprawdź także, jakie oświetlenie do akwarium wybrać

  • Smocza skała – ten typ kamieni przypominający łuski smoka sprawdzi się zarówno w terrarium, jak i w akwarium. Dzięki porowatej strukturze pozwala stworzyć wiele kryjówek oraz daje możliwość efektownego obsadzenia akwarium roślinami.
  • Trawertyn czerwony – skała podnosi i stabilizuje pH wody, nadaje się do zbiorników typu Malawi oraz Tanganika.
  • Wapień filipiński – naturalnie drążony kamień jest idealny do biotopów Tanganika, Malawi oraz Wiktoria.

Jakie kamienie do akwarium słodkowodnego?

Jakie kamienie do akwarium słodkowodnego będą najlepsze? W tym celu najlepiej użyć otoczaków, kamieni, które nie wpływają w znaczący sposób na parametry wody. Do słodkowodnego zbiornika nadadzą się także kamienie wyłowione z rzeki, jednak przed umieszczeniem ich w akwarium należy je bardzo dokładnie wyczyścić.

Przeczytaj także, jakie podłoże do akwarium będzie najlepsze

Jakie kamienia do Malawi?

Jakie kamienia do Malawi będą najlepsze? Polecamy kamień księżycowy, lawę wulkaniczną, Gray Mountain, trawertyn czerwony, wapień filipiński oraz otoczaki.

Jak przygotować kamienie do akwarium?

Skoro już wiesz, jakie kamienie nadają się do akwarium, na koniec warto wspomnieć o tym, jak przygotować kamienie przed umieszczeniem ich w zbiorniku. Niewskazane jest, aby umieszczać w wodzie świeżo kupiony i nieoczyszczony kamień – przedtem należy go dokładnie wypłukać i wyczyścić.

Na szczęście czyszczenie kamieni do akwarium nie powinno sprawić najmniejszego problemu – aby zminimalizować do zera ryzyko przeniesienia do akwarium pasożytów i innych niepożądanych organizmów z zewnątrz, wystarczy przepłukać kamienie wrzątkiem.

Autorka: Alicja Hudzik