Jakie kosmetyki dla cery mieszanej wybrać?

Cera mieszana może sprawiać wiele problemów pielęgnacyjnych ze względu na to, że łączy w sobie cechy skóry suchej i tłustej. Wymaga to szczególnie starannie dobranej, wieloaspektowej pielęgnacji, która będzie oddziaływała inaczej na poszczególne sfery twarzy. Jak oczyścić twarz o skórze mieszanej i w jaki sposób dobrać odpowiedni, skuteczny krem? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym artykule.

Cera mieszana — jak ją rozpoznać?

Wbrew pozorom zidentyfikowanie skóry mieszanej nie jest prostym zadaniem. Nie istnieje bowiem sztywna reguła określająca, jak różnice w natłuszczeniu będą rozmieszczone na poszczególnych partiach twarzy — choć zazwyczaj szczególnie problematyczna okazuje się w tym wypadku „strefa T” (czoło, nos, policzki), to jednak częstym zjawiskiem jest także tendencja odwrotna, kiedy to policzki stanowią strefę silnie przetłuszczającą się. Pewne jest zaś, że ten rodzaj skóry jest szczególnie trudny do codziennej pielęgnacji właśnie przez to, że wydzielanie sebum w poszczególnych jej partiach zachodzi na nierównomiernym poziomie.

Poza kwestią nadmiernego przetłuszczania się skóry warto więc pamiętać o innych czynnikach, które pozwolą nam rozpoznać cerę mieszaną. Należy zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie niedoskonałości w postaci wyprysków otwartych i zamkniętych, a także rozszerzonych porów — jeśli koncentrują się w strefie T lub na policzkach, a pozostałe partie twarzy nie borykają się z większymi kłopotami, istnieje możliwość, że jesteś posiadaczką właśnie tego rodzaju skóry. Analogiczną oznaką może być punktowe przesuszanie się skóry, miejscowa jej drażliwość lub zaczerwienienie.
Możesz sprawdzić, czy jesteś posiadaczką cery mieszanej także przez umycie jej zwykłą wodą, osuszenie i odczekanie dłuższej chwili przed tonizacją i aplikacją kremu. Jeśli bezpośrednio po umyciu twarzy odczuwasz nieprzyjemne ściągnięcie i pieczenie wyłącznie na policzkach lub tylko w strefie T, może to zwiastować, że twój rodzaj cery jest mieszany.

Jak oczyścić twarz? Składniki myjące dla cery mieszanej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak oczyszczanie twarzy o skórze mieszanej może być trudne. Tymczasem znalezienie odpowiedniego preparatu oczyszczającego do tego rodzaju cery nie jest prostym zadaniem — powinien on łączyć w sobie skuteczność działania oraz szczególną delikatność. Produkt do codziennego mycia twarzy nie może zatem być zbyt wysuszający i podrażniający, powinien jednak dokładnie usuwać pozostałości makijażu, sebum i innych zanieczyszczeń nagromadzonych na skórze w ciągu dnia.

Jeśli jako posiadaczka mieszanej skóry zastanawiasz się, jak oczyszczanie twarzy powinno przebiegać, aby nie zaszkodzić twojej wymagającej cerze, sięgaj po pianki i żele niezawierające alkoholu, parabenów, substancji zapachowych i barwiących. Postaw na naturalną, a zarazem skuteczną pielęgnację — w składzie kosmetyków poszukuj lekkich kwasów (np. migdałowego), cynku oraz ekstraktów roślinnych (np. z winogron, zielonej herbaty czy cytrusów).

Po dokładnym umyciu cera mieszana wymaga zastosowania odpowiedniego toniku, aby przywrócić jej odpowiednie pH i zniwelować nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, zwłaszcza w suchych partiach. Ponadto dobrze dobrany tonik umożliwia lepsze wchłanianie kremu. Podobnie jak żel myjący, tonik dla mieszanej skóry nie powinien bazować na alkoholu, który wykazuje właściwości silnie wysuszające. Zamiast tego wybieraj toniki z zawartością wyciągów z owoców i warzyw (np. ogórka), które odświeżą twoją skórę, nie powodując jednocześnie podrażnień.

Nie zapominaj też o regularnym używaniu peelingu i maski — 1‒2 razy w tygodniu stosuj peeling enzymatyczny, który wspomoże twoje codzienne rytuały pielęgnacyjne, takie jak oczyszczanie twarzy przez skuteczne rozpuszczanie martwego naskórka, bez podrażniania suchych, wrażliwych okolic. Po użyciu peelingu ciekawą metodą pielęgnacyjną jest zastosowanie dwóch różnych, bogatych w składniki pielęgnacyjne masek: silnie nawilżającej na strefy suche i ściągająco-antybakteryjnej na  tłuste.

Idealny krem do cery mieszanej

Aby zapobiec świeceniu się skóry, a jednocześnie dostarczyć jej cennych składników odżywczych, codziennie stosuj krem matujący o dodatkowych właściwościach nawilżających. W dobie współczesnej kosmetologii dużą popularnością cieszą się tzw. inteligentne kremy, które „rozpoznają” suche i tłuste strefy, jakimi cechuje się cera mieszana, oddziałując na nie w odpowiedni sposób.

Krem do cery mieszanej stosowany na co dzień powinien cechować się lekką formułą, aby dobrze współgrać z makijażem oraz nie blokować ujść mieszków włosowych, co może skutkować powstawaniem niedoskonałości skórnych. Substancjami, których jako posiadaczka mieszanej skóry powinnaś się wystrzegać, są m.in. oleje i trójglicerydy (w składzie INCI rozpoznasz je pod nazwą „trigliceryde”). Unikaj też kremów silnie perfumowanych, które mogą wykazywać skłonność do podrażniania cery.

Substancjami pożądanymi w kremie do cery mieszanej są m.in. cynk, wyciągi owocowe, wyciąg z zielonej herbaty oraz algi — składniki te zawierał będzie każdy dobry krem matujący, wpływający na prawidłowe wydzielanie sebum, redukcję niedoskonałości i przebarwień. Jednocześnie poszukuj kosmetyku zawierającego kwas hialuronowy oraz mocznik, które korzystnie wpłyną na nawilżenie suchych sfer, pozostawią skórę gładką i miękką, jednocześnie nie wykazując działania komedogennego.

Krem matujący współpracujący z make-upem

Jako że posiadaczki mieszanej skóry często borykają się z niedoskonałościami cery, makijaż zwykle jest w tym przypadku koniecznością. Sam wybór podkładu nie gwarantuje pełnego sukcesu — równie ważne jest, aby wybrać krem do cery mieszanej dobrze współgrający z kosmetykami kolorowymi.

Główną cechą, jaką powinien mieć dobry krem matujący pod makijaż, jest lekka formuła i szybkie wchłanianie. To nieprawda, że wysokiej jakości nawilżenie musi wiązać się z pozostawieniem tłustego filmu na skórze — substancje, które najintensywniej oddziałują na cerę, mają zdolność przenikania do jej głębokich warstw. Krem do skóry mieszanej o lekkiej konsystencji przyczyni się zatem do wygodnej aplikacji podkładu oraz jego utrzymania się przez cały dzień.

Używanie dobrego kremu matującego spotęguje też działanie pudrów i podkładów matujących, po które najczęściej sięgają posiadaczki skóry mieszanej. Po aplikacji kremu kontrolującego wydzielanie łoju rzadziej będziesz zmuszona do poprawek make-upu,  a twój podkład będzie wykazywał mniejsze skłonności do ważenia się i rolowania. Właściwość ta jest szczególnie istotna w tych porach roku, kiedy skóra narażona jest na działanie skrajnych temperatur, a więc — zimą i latem.
Cechą, na którą warto zwrócić uwagę podczas doboru kremu matującego pod makijaż, jest też obecność filtrów UV. Stosując kosmetyki kolorowe na twarz, często zapominamy o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, tymczasem jest ona absolutną koniecznością nie tylko latem, lecz także w trakcie innych pór roku. Wybierając krem do skóry mieszanej, zwróć zatem uwagę, czy zawiera on filtry chroniące cerę przed szkodliwym działaniem promieniowania.


Codzienna pielęgnacja wymagającej cery mieszanej nie musi być trudna — korzystając z kosmetycznych nowości oraz zachowując konsekwencję w stosowaniu poszczególnych produktów, możesz być spokojna o dobry wygląd swojej skóry. Najważniejszą zasadą, którą powinnaś kierować się w codziennej rutynie, jest dobór produktów przeznaczonych specjalnie do twojego rodzajowi cery — w zamian z pewnością odwdzięczy ci się ona pięknym, zdrowym wyglądem.

Ostatnio dodane artykuły