Jakie obrazy do salonu podkreślą jego styl?

Sztuka aranżacji wnętrz jest obszerną dziedziną wiedzy użytkowej, która wciąż się rozwija. Od wieków jednym z elementów dekoracyjnych we wnętrzach salonów i pokoi dziennych, a niegdyś w komnatach pałaców i zamków, były obrazy. Jakie obrazy do salonu wybrać, aby podkreślić jego niepowtarzalny styl?

Dobór obrazu do charakteru pomieszczenia

 Obrazy w salonie pełnią zasadniczą funkcję dekoracyjną i powinny odpowiadać stylowi wnętrza. Zupełnie inaczej wybiera się dekoracje do kuchni czy sypialni, a inaczej do pokoju dziennego. Do każdego z typów pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych powinniśmy zasadniczo wybrać odpowiedni typ obrazu. Pomoże w tym przegląd obrazów do salonu, który bez trudu znajdziemy w sieci internetowej czy w tematycznych poradnikach dotyczących aranżowania podobnych wnętrz.

Wybierając obrazy do salonu, można sobie pozwolić na dowolność — pasują tu zarówno krajobrazy, jak i martwa natura, portrety czy sztuka współczesna i abstrakcyjna. Obrazy w salonie powinny mówić coś o domownikach i witać gości. Pamiętajmy, że pomieszczenie to ma reprezentatywny charakter — tu przyjmujemy gości, ale i wypoczywamy całą rodziną, relaksujemy się, dlatego obraz powinien być przyjemny dla oka wszystkich domowników.

Przegląd obrazów do salonu podkreślających styl wnętrza

Bardzo istotnym punktem wyjścia przy wyborze dekoracji ściennych do salonu jest styl, w jakim to pomieszczenie zostało urządzone. Jeśli utrzymaliśmy nasz pokój dzienny czy salon w stylu industrialnym, nowoczesnym i minimalistycznym, najlepiej będzie powiesić w nim obrazy o podobnym charakterze. Doskonale nadają się do tego celu dzieła młodych wizjonerskich artystów. Mogą to być abstrakcje, które będą podkreślać styl wnętrza. 

Natomiast obrazy w salonie klasycznym w towarzystwie ciężkich komód i witryn oraz innych antyków muszą mieć tożsamy wydźwięk. Mogą to być reprodukcje klasycznych dzieł wielkich mistrzów, przedstawiające krajobrazy i sceny bitewne. Tematyka obrazu zależeć będzie od indywidualnych wyborów domowników.

Kolorystyka dekoracji ściennych 

Ważnym czynnikiem warunkującym wybór obrazu do ozdobienia pokoju dziennego będzie jego kolorystyka. Przegląd obrazów do salonu pod względem kolorystyki pomoże nam wybrać takie dzieło, które będzie pozytywnie oddziaływać na dekorację pomieszczenia, a jednocześnie będzie korzystne dla ludzkiej psychiki. Pastelowe barwy, błękity, róże i biele uspokajają, pozwalają się zrelaksować i odstresować. Jeśli jednak w salonie powiesimy obraz w agresywnej kolorystyce — czerni czy czerwieni, będzie on budził silne emocje wśród osób przebywających w pomieszczeniu. Poza tym, aranżując salon w jasnych, słonecznych, ciepłych barwach, uzyskamy mocny kontrast z obrazem w kolorach mocnej czerwieni, co nie zawsze pozwoli na uzyskanie korzystnego efektu dekoratorskiego.

Jeśli za pomocą obrazu chcemy nadać wnętrzu dodatkowej energii, wybierzmy dzieło skomponowane przy użyciu energetycznych kolorów i ekspresyjnych linii. Chcąc stonować styl aranżacji salonu, najlepiej wybrać właśnie obraz w stonowanej kolorystyce, który został wykonany z wykorzystaniem spokojnych linii oraz głębi, która nada szczególny charakter naszym pokojom dziennym.

Nie tylko obraz, lecz także rama 

Wybierając obrazy do salonu, większość z nas będzie skupiała się na tym, co znajduje się na takim dziele, jaka jest jego kolorystyka i kto go namalował. Mało uwagi poświęcimy tymczasem ramie, w którą oprawiony jest obraz, a to duży błąd. Ona także musi współgrać ze stylem pomieszczenia i samego obrazu. W zależności od tego, czy na ścianie wieszamy dzieło sztuki nowoczesnej, czy obraz namalowany farbami olejnymi na wzór klasyczny, odpowiednie będą inne ramy. Rama złocona dobierana jest do wnętrz i obrazów tradycyjnych, prosta zaś drewniana lub metalowa — do wnętrz nowoczesnych.

Inwestycja w oryginalny styl salonu 

Najtaniej jest kupić obraz będący reprodukcją znanych i uznanych malarzy. Jednocześnie każdy może mieć na swojej ścianie van Gogha czy Picassa lub Salvadora Dalego, ale już indywidualny wybór oryginalnego dzieła namalowanego nawet przez nikomu nieznanego malarza młodego pokolenia pozwoli na wykreowanie w naszym salonie niepowtarzalnego stylu, zgodnego z preferencjami inwestora i wszystkich domowników. Obrazy do salonu powinny cieszyć oko przez lata, dzięki nim wnętrze może nabrać wyjątkowego charakteru. 

Wbrew pozorom obraz nie musi być wyłącznie dopełnieniem stylu aranżacji wnętrza, swoistą „kropką nad i”, ale elementem, który w rzeczywistości zdeterminuje styl, w jakim utrzymane będzie pomieszczenie. Przegląd obrazów do salonu zwykle pokazuje wszystkim poszukującym, że wybór jednego czy kilku obrazów do wnętrza nastręcza kupującym nie lada problemów. Obrazy do salonu mogą zawładnąć wnętrzem i sprawić, że będą zawsze przyciągać uwagę wszystkich.

Kluczowe przy dokonywaniu takiego wyboru jest to, aby obraz wywoływał wyłącznie pozytywne emocje. Pamiętajmy, że nie będziemy go raczej zmieniać co kwartał czy pół roku, dlatego obcowanie z nim powinno być po prostu przyjemne. Obrazy w salonie nie powinny wywoływać zmęczenia, ale mogą być mocnym punktem aranżacji i nadawać niepowtarzalny charakter pokojom dziennym. Musimy je traktować rzeczywiście jako dzieło sztuki. Obraz może dodać nowej energii przestrzeni życiowej domowników.

Jeśli sztuka jest dopełnieniem wnętrza, obraz powinien z nią korespondować. Dzieła powinny być dopasowane do gustów i oczekiwań oraz temperamentu gospodarzy. Nie można dopuścić do sytuacji, w której występuje dysproporcja pomiędzy obrazami znajdującymi się w salonie a pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia. Do bardzo nowoczesnego, futurystycznego wnętrza nie będzie pasował klasyczny obraz do salonu, przedstawiający np. bitwę pod Grunwaldem czy Damę z łasiczką. Tu potrzeba czegoś równie nowoczesnego w wyrazie. We wnętrzach designerskich dobrze sprawdzą się dzieła młodych, „modnych” w danym czasie artystów.

Intuicja ważnym czynnikiem wyboru obrazu 

Dokonując przeglądu obrazów do salonu i mając do wyboru kilka różnych dzieł, zdajmy się na własną intuicję. Jeśli coś podpowiada nam, że dany obraz do salonu nada się najlepiej do naszego wnętrza, budzi on w nas silne, pozytywne emocje, warto rzeczywiście go kupić. Potem trzeba się jedynie zastanowić nad tym, czy jego styl będzie podkreślał aranżację pokoju dziennego i czy kolorystyka będzie współgrała z barwami wykorzystanymi w salonie.

Osobom, które zakochały się w danym obrazie, choć nijak nie pasuje on do wnętrza salonu, nie pozostaje nic innego, jak całkowicie zmienić aranżację pomieszczenia i zarezerwować miejsce na głównej ścianie na powieszenie danego dzieła sztuki.

W przestronnych salonach warto powiesić duże obrazy do salonu o zdecydowanej, mocnej kresce. W ostatnim czasie modne są tryptyki czy obrazy złożone z kilku elementów. W małych pokojach dziennych i pokojach gościnnych doskonale sprawdzą się niewielkie akwarelki.

Obrazy w salonie muszą odzwierciedlać styl pomieszczenia, odpowiadać gustom domowników, nie mogą męczyć patrzącego i powinny wywoływać wyłącznie pozytywne emocje.

Podobne artykuły

jakie kieliszki do białego wina

Jakie kieliszki do białego wina wybrać?

2022-01-28
Z pewnością nieraz słyszałeś o doborze kształtu kieliszków do konkretnego gatunku wina. Jednak czy wiesz, dlaczego poszczególne typy trunków warto podawać w dedykowanych naczyniach? Właściwości kieliszków mogą cię pozytywnie zaskoczyć. Sprawdź, jakie kieliszki warto stosować do białego wina, a jakie do czerwonego.
jaki materac wybrac dla dwojga

Jaki materac dla dwojga wybrać?

2022-01-27
Urządzanie sypialni to nie tylko podejmowanie decyzji o wyborze mniej lub bardziej efektownych mebli. Jednak najcenniejszym wyposażeniem w tym pomieszczeniu jest łóżko. O komforcie i jakości snu przesądza materac. Takowy może być w zestawie z łóżkiem, ale w większości przypadków będzie to produkt dobry na bardzo krótki czas. Dzieje się tak dlatego, że w pakiecie z łóżkiem dostępne są zazwyczaj najtańsze materace. Sprawdź, jak wybrać idealny materac!
nóż szefa kuchni

Jaki nóż szefa kuchni kupić? Nasz ranking

2022-01-26
Jeśli kochasz gotowanie, doskonale wiesz, że na drodze do sukcesu należy podjąć kilka ważnych, zakupowych decyzji. Jedną z nich jest zakup odpowiedniego noża szefa kuchni. Szukając idealnego modelu do naszej kuchni, należy zwrócić uwagę m.in. na rodzaj i twardość ostrza oraz stabilność rękojeści, dzięki czemu nasze gotowanie stanie się nie tylko przyjemnością, ale również kunsztem samym w sobie. O tym, czym charakteryzują się noże szefa kuchni, dlaczego warto je wybrać, czym jest japoński nóż szefa kuchni oraz na co zwracać uwagę przy zakupie dowiesz się z poniższego materiału.
najlepszy rum

Najlepszy rum. Jak wybrać trunek dla początkującego?

2022-01-26
Rum produkuje się na bazie trzciny cukrowej. Stężenie alkoholu w trunku wynosi od 37 do 81%, jednak do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej trafiają jedynie alkohole o mocy do 40%. Silniejsze trunki nie mogą być nazywane rumem z powodu obowiązujących dyrektyw, choć na Karaibach wciąż można wypić mocniejszy rum. Nie jest to jednak najlepszy rum dla początkującego konesera. Który trunek wybrać, gdy wcześniej nie sięgało się po alkohole na bazie trzciny cukrowej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem rumu dla siebie.

Ostatnio dodane artykuły