To bowiem barwa światła wpływa na to, jak odbieramy kolory przedmiotów. Jakie oświetlenie do łazienki wybrać i jakich błędów unikać?
W mieszkaniach najczęściej łazienki są ślepe, więc jedynie odpowiednim oświetleniem można je estetycznie rozświetlić.
Nie w każdej sytuacji potrzebne jest jednak takie samo światło. Innych warunków wymaga sprzątanie czy robienie makijażu, a innych relaksująca kąpiel w wannie.
Dobierając różne rodzaje oświetlenia, w prosty sposób dostosujesz klimat łazienki do potrzeb. Warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmieszczenie punktów świetlnych, ale i ich temperaturę barwową.
O klasie wodoodporności informuje norma IP. Oprawy łazienkowe powinny być wykonane w standardzie IP65 lub wyższym.
Ten stopień ochrony oznacza, że obudowa chroniona jest przed strugą wodą. W miejscach nie narażonych na zachlapanie wodą wystarczą oprawy IP44.
Miękkie światło w łazience jest korzystne, gdyż nie spowoduje nieprzyjemnych refleksów odbijających się od płytek.
Jako światło główne można też wykorzystać listwę z projektorami skierowanymi w najważniejsze strefy łazienki (np. na strefę kąpielową, umywalkową i na pralkę) lub oddzielne halogeny rozmieszczone na całym suficie.
Światło główne powinno być bardzo jasne, o neutralnej barwie światła.
Niektóre lustra mają wbudowane źródło światła, ale jego jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Szczególnie uciążliwe będą modele z asymetrycznie ulokowaną lampą.
Padające z jednej strony światło stworzy cienie na twarzy i utrudni wykonywanie makijażu. Lepszym rozwiązaniem są lustra z lampą ulokowaną centralnie, na górnej krawędzi.
Jak więc doświetlić lustro oraz umywalkę? Najczęstszym wyborem jest długa listwa montowana nad lustrem. Najlepiej, jeśli jest wykonana w technologii LED i ma możliwość regulacji jasności oraz barwy światła.
Dzięki temu idealnie odwzorujesz naturalne światło słoneczne. To ważne, bowiem tylko w ten sposób dojrzysz „prawdziwe” kolory kosmetyków czy ubrań.
W innym wypadku, po wyjściu z łazienki, twój makijaż będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w łazienkowym lustrze.
Świetnym rozwiązaniem jest też wykorzystanie listew i taśm ledowych ukrytych w aluminiowych profilach. Ukrycie punktów światła pozwoli ci zachować schludny i minimalistyczny wygląd łazienki.
Świetnie sprawdzą niewielkie kinkiety i listwy LED ukryte w szczelinach, np. we wnękach, pod lustrem, w podwieszanym suficie, przy meblach itd.
Dyskretne światło nie będzie cię oświetlać w trakcie kąpieli i stworzy przyjemny półmrok. W połączeniu z klasycznymi świeczkami stworzysz wyjątkowo komfortową przestrzeń.
Równie złym wyborem jest oparcie oświetlenia łazienkowego o niewydajne kinkiety. W takiej łazience zawsze będzie ciemno. O wygodnym i dokładnym sprzątaniu nie ma mowy.
Na koniec przypominamy o barwie światła. Jeśli nie chcesz, by twoja łazienka była pomarańczowa, żółta lub przeciwnie, trupio blada, zawsze sprawdzaj temperaturę barwową żarówek.
Neutralne światło dzienne ma ok. 3000-4000 K i pozwala dostrzec kolory przedmiotów bez przekłamań. Równie ważna jest łączna jasność wszystkich żarówek, zapewniająca dobrą widoczność w łazience.
Dobór idealnego światła w łazience to dłuższy proces. Nie zawsze uda ci się odtworzyć warunki ze sklepowej wystawy. Nie bój się więc eksperymentować, wymieniać żarówki czy dokładać kolejne punkty świetlne.
Wcześniej czy później osiągniesz efekt, który najbardziej przypadnie ci do gustu. Najważniejsze to wybierać lampy z myślą nie tylko o tym, jak wyglądają, ale przede wszystkim – jak świecą.