Data publikacji:

Jakie pieluchy dla noworodka wybrać?

Pieluszki to podstawowy element wyposażenia każdej wyprawki dla noworodka. Na rynku jest ich bardzo wiele, dlatego wybór jest kłopotliwy. A jednak czasem trudno się zdecydować. Jakie pieluchy dla noworodka będą najlepsze? Wielorazowe z materiału, czy jednorazowe? Dowiedz się o nich więcej i zdecyduj.
Niemowlę ma wyjątkowo wrażliwą skórę, nawet jeśli nie jest alergikiem. Dlatego zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek pieluchy, zadbaj o właściwą pielęgnację skóry noworodka – skonsultuj się z pediatrą i zaopatrz się w delikatne kosmetyki dla niemowląt.
Główni gracze na rynku pieluszek to wielkie firmy i koncerny, produkujące pieluchy jednorazowe, którzy konkurują o klientów z małymi i średnimi firmami, oferującymi pieluchy wielorazowe, szyte z materiału. I jedne i drugie maja tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Jakie pieluchy? Wielorazowe – ekologiczne i zdrowe

Z punktu widzenia ekologii i dobra dziecka pieluchy wielorazowe wydają się lepsze – jako odpady nie zanieczyszczają środowiska, a do ich produkcji nie używa się niebezpiecznych substancji wybielających i wchłaniających wilgoć. Z drugiej strony pieluchy wielorazowe trzeba prać, a więc zużywać wodę i detergenty do prania. Mają one jednak zdecydowanie dłuższą żywotność, można też oszczędzić – nie trzeba ciągle kupować nowych pieluch. Jeśli decydujesz się na nie, zaopatrz się w majtki w kieszonką i zabezpieczeniem przez przeciekaniem wilgoci oraz chłonne wkłady do kieszonki. Wystarczy 5 otulaczy i 25 wkładów. Przygotuj się też na stosy prania oraz na to, że przed upraniem pieluchę trzeba będzie wyczyścić z kupki.

Jakie pieluchy dla noworodka? Jednorazowe, jeśli nie masz czasu na pranie!

Ale i pieluchy jednorazowe mają swoje zalety – sprawdzają się np. w długiej podróży, kiedy nie można uprać pieluszki z materiału. Poza tym:
  • Łatwo dopasowują się do ciała.
  • Występują w wielu rozmiarach, które można dobrać do wzrostu dziecka, a pieluchę za dużą można łatwo zmniejszyć przy pomocy zapięć.
  • przyjazne dla skóry, pod warunkiem, że nie użyto do ich produkcji szkodliwych substancji.
  • bardzo chłonne, dlatego minimalizują kontakt skóry dziecka z wilgocią, a dziecko dzięki temu nie będzie narażone odparzenia.
Pamiętaj jednak, że jedna pielucha jednorazowa rozkłada się niemal 300 lat, a maleńkie dziecko zużywa ich kilkanaście dziennie. Prócz negatywnego wpływu na środowisko, używanie pieluch wielorazowych to także poważny uszczerbek dla budżetu – opakowanie pieluch to zazwyczaj koszt min. 50 zł. Dlatego również z powodów ekonomicznych warto rozważyć używanie pieluszek wielorazowych.

Najlepsze pieluszki dla noworodka: wielorazowe, nauczą dziecko siadać na nocnik

Gdy twój noworodek będzie starszy, możesz spróbować używać pieluchomajtek, a następnie przejść do majtek treningowych. Są to wielorazowe majtki, które ułatwiają przestawienie się dziecku na używanie nocnika. Pieluchomajtki to jednorazowe pieluszki, które wyglądają jak majtki, dzięki czemu można także w razie konieczności używać ich wielokrotnie. Tym bardziej że dziecko odbiera pieluchomajtki jak zwykłe majteczki, a nie pieluszki, dlatego jest szansa, że siusianie w nie będzie zdarzało się coraz rzadziej.
Pieluchomajtki dają uczucie komfortu, ale nie stuprocentowego – jeśli dziecko się zsiusia, zaczyna czuć, że ma mokro – inaczej niż w przypadku zwykłych jednorazówek, które chłoną i utylizują wilgoć, dlatego jest szansa, że szybciej zacznie sygnalizować swoje potrzeby.
Gdy już dziecko zacznie uczyć się, że warto siusiać na nocnik, można wypróbować majtki treningowe z wymiennym wkładem. Działają dokładnie tak, jak wielorazowe pieluszki dla niemowląt – wystarczy komplet dwóch par majtek i np. dziesięciu wkładów, które szybko schną po praniu. Są zdrowe dla skóry nawet nowonarodzonego dziecka, ponieważ nie mają sztucznego wkładu chłonącego mocz i przepuszczają powietrze, dzięki czemu nie podrażniają skóry.
Majtki można zakładać nawet noworodkom, ponieważ są całkowicie bezpieczne – nie zawierają środków zbrylających i zapachowych, które często są obecne w jednorazowych pieluchach. Wybierając je jednak, sprawdzaj, z jakiej tkaniny są uszyte i czy mają atesty.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.