Data modyfikacji:

Jakie rybki do akwarium 60 l?

Neonki, gupiki czy mieczyki? Jakie ryby będą dobrze czuły się w akwarium 60 l, a dla których takie akwarium będzie za małe? Poznaj cztery propozycje obsady akwarium 60 l.
kolorowe rybki

Czym kierować się podczas wyboru rybek do akwarium 60 l?

Jakie rybki do akwarium wybrać? Jest kilka zasad, które należy przestrzegać. Po pierwsze, wszystkie rybki w akwarium muszą należeć do tzw. obsady towarzyskiej. Oznacza to, że nie będą się wzajemnie zwalczać i będą wobec siebie po prostu neutralne.

Po drugie, rybki do takiego akwarium nie powinny być większe niż 5-6 cm (chodzi tutaj o osobniki dorosłe). Taka zasada tyczy się przede wszystkim ryb powolnych, które potrzebują więcej miejsca, by się obrócić lub skręcić w którąś stronę.

Rybki stadne do akwarium 60 l

1. Pierwsza propozycja obsady

  • Gupik pawie oczko. To bardzo proste w hodowli rybki, które zazwyczaj nie sprawiają większych trudności nawet początkującym akwarystom. Dobrym pomysłem jest wybór różnorodnych gupików w różnych odmianach barwnych. Dzięki temu akwarium będzie kolorowe i urozmaicone kolorystycznie.
  • Zmienniak plamisty. Przypomina mieczyka, ale nie jest ta długi jak mieczyk. Dzięki temu, zmienniak o wiele lepiej odnajdzie się w akwarium 60 l. Znajdziesz je w różnych odmianach barwnych.
  • Zmienniak wielobarwny. Wyglądem także przypomina miniaturowego mieczyka, dlatego świetnie sprawdzi się do akwarium 60 l. W niektórych sklepach zoologicznych lub u prywatnych hodowców znajdziesz nawet osobniki z wyrostkami mieczowymi na płetwach ogonowych, podobnie jak mieczyki.

2. Druga propozycja obsady

  • Razbora klinowa. To bardzo stadne rybki, które zdecydowanie lepiej będą czuły się w stadzie. Dobrym pomysłem jest zakup 4-8 sztuk do akwarium 60 l.
  • Prętnik karłowaty. Wybierz jednego samca i dwie samice. To w zupełności wystarczy do akwarium 60 l. Samiec jest kolorowy, dlatego jego obecność na pewno zwiększy atrakcyjność zbiornika. Samice nie wyglądają już tak spektakularnie, ale na pewno będą się wyróżniać na tle pozostałych rybek.

3. Trzecia propozycja obsady

  • Pielęgniczka ramireza. Parka pielęgniczek zdecydowanie urozmaici akwarium, a ich obecność nie będzie miała wpływu na dobrobyt pozostałych ryb w akwarium.
  • Kirysek panda. To nieduże rybki, które pływają głównie przy dnie. Wyglądem przypominają nieco pandę, stąd wziął się drugi człon ich nazwy. Płeć młodych rybek jest trudna do rozpoznania. Zaleca się trzymać od 4 do 8 kirysków w akwarium 60 l. W grupie czują się zdecydowanie pewniej i prezentują ciekawsze zachowania w porównaniu do tych osobników, które trzymane są w pojedynkę.
  • Otocinklus przyujściowy. To łagodna i towarzyska ryba, która potocznie nazywana jest glonojadem. Jest szaroburego koloru. Doskonale oczyszcza akwarium z glonów. Dobrym pomysłem jest położenie na dnie drewna potorfowego dla niej, ponieważ odżywia się celulozą.
  • Neon innesa. Dorosłe osobniki osiągają 3-3,5 cm długości. Górna część ciała jest niebieskiej barwy, brzuch jest srebrny, a od nozdrzy do odstawy płetwy tłuszczowej znajduje się opalizujący czerwony pas. Ich wygląd robi wrażenie, szczególnie jeśli pływają w stadzie. W akwarium z innymi gatunkami ryb możesz trzymać na przykład 4-6 neonków.

4. Czwarta porpozycja obsady. Stado w akwarium

  • Neon innesa. Co powiesz na całe akwarium z neonkami? Na pewno będzie to wyglądało spektakularnie. Szczególnie jeśli błękitna, mieniąca się w świetle barwa neonków będzie kontrastowała z zieloną roślinnością w akwarium.
  • Razbora klinowa. Dorosłe osobniki osiągają 4,5 cm. Lubią miejsca zacienione, dlatego powinny mieć miejsce w akwarium, w którym będą mogły się schować, np. za roślinami.

O czym należy pamiętać, decydując się na trzymanie stada rybek w akwarium 60 l? Lepiej jest trzymać 10-12 rybek jednego gatunku niż po 5-6 osobników dwóch gatunków. Dzięki temu rybki będą czuły się o wiele lepiej i nie będą mieszać się ze sobą. Będzie to na pewno wyglądało bardziej efektownie.