Data modyfikacji:

Jakie rybki hodować z bojownikiem?

Jakie ryby toleruje bojownik? Czy bojowniki mogą być razem w jednym akwarium? Poznaj gatunki ryb, które dobrze dogadują się w akwarium z bojownikiem. Dowiedz się, jakich ryb unikać.
ryba bojownik

Akwarium dla bojownik. Z jakimi rybami można go trzymać? Bojownik i gupik

Jakie ryby do akwarium domowego wybrać? Ze względu na bujny ogon gupików, nie jest to najlepszy pomysł, by trzymać je razem z bojownikiem. Ich piękne ogony mogą być po prostu podgryzane przez samca. Bojownik może gupiki traktować jak wrogów i kierować wobec nich agresję. Oczywiście, to wszystko zależy od temperamentu danej ryby, bo zdarzają się przecież bojowniki, które w ogóle nie wszczynają bójek. Gupiki są z natury raczej spokojne i łagodne, dlatego mogą stworzyć neutralną relację z niektórymi samcami bojownika.

Jakie ryby z bojownikiem? Bojownik z glonojadem

Glonojad czy inne ryby typowo przyssawkowe żerują na dnie zbiorników. Ich nocny tryb życia sprawia, że bojownik raczej na nie nie natrafia podczas swojego żerowania w ciągu dnia. Poza tym, bojowniki wolą żerować przy powierzchni tafli wody.

Jedynie w przypadku, gdy glonojadom brakuje pożywienia, to bojownik może okazać się ofiarą żerowania glonojada. Ryby przyssawkowe mogą przyssać się do powierzchni bojownika, by pożywić się tym, co znajduje się na powierzchni ich ciała. Jednak takie sytuacje to rzadkość.

Jakie ryby toleruje bojownik? Akwarium z neonkami

Kilka-kilkanaście neonków w akwarium z bojownikiem to wcale nie jest taki zły pomysł. Neonki trzymają się razem i chętnie chowają się w zaroślach. Niestety, istnieje ryzyko, że rybki mogą pogryzać ryby z długimi ogonami, a jaskrawe kolory neonków mogą drażnić bojownika i być przyczyną eskalacji jego agresywnych zachowań.

Bojownik z mieczykami

Pomarańcz, czerwień i inne bardzo żywe kolory mieczyków mogą wzbudzać w bojowniku agresję, dlatego w trosce o mieczyki, lepiej nie eksperymentować z wpuszczeniem samca bojownika do akwarium z innymi kolorowymi rybami.

Bojownik z bystrzykami

Z jakimi rybami może być bojownik? Wielu akwarystów chwali sobie te dwa gatunki w jednym akwarium. Bystrzyki to ryby stadne, które nie interesują się bojownikiem, a znowu bojownik raczej nie jest w stanie skrzywdzić zwinnych i szybkich bystrzyków. To połączenie wydaje się być doskonałe, o ile twój bojownik nie jest bardzo agresywny.

Bojownik z samicami bojownika

Czy widziałeś kiedyś zaloty bojowników? To przepiękny taniec , który kończy się zbieraniem ikry przez samca i układaniu jej w stworzonym przez niego wcześniej gnieździe z piany na powierzchni wody. Podejdź do tego rozsądnie. Zastanów się, czy będziesz miał co zrobić z tak dużą ilością ryb.

Lepiej, by bojownik znajdował się w akwarium z dwoma, trzema lub czterema samicami. Jeden samiec bojownik i samica bojownika w akwarium to może być za dużo dla samej samicy. Bardzo aktywny samiec może po prostu zamęczyć samicę.

Czy bojowniki mogą być razem w akwarium?

Dwa samce bojownika w jednym akwarium? Nie, to nie jest dobry pomysł. Chyba że twoje akwarium ma kilkaset litrów objętości. Dwa samce w akwarium 50-120 litrów będą ze sobą walczyć na śmierć. To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. W warunkach naturalnych takie samce żyją w wielkich zbiornikach i raczej ze sobą nie konkurują, ponieważ mają swoje terytorium i kilka samic.

W jakim akwarium trzymać bojownika z innymi rybami?

Jeśli marzysz o tym, by swoje akwarium urozmaicić kolorowym bojownikiem, upewnij się w pierwszej kolejności, że zbiornik jest odpowiednio duży. Minimalna wielkość akwarium to 50-60 litrów. W taki zbiorniku możesz trzymać jednego bojownika i kilka samic bojownika lub bojownika z neonkami czy brzankami.

Bojownik z innymi rybami w akwarium – o czym należy pamiętać?

Musisz wiedzieć, że temperament ryb jest różny. Możesz trafić na bardzo agresywnego samca bojownika, który będzie atakował inne, nawet bardzo łagodne ryby, jak i na takiego, który w ogóle nie będzie interesował się innymi rybami.

Dlatego przed zakupem bojownika, upewnij się, że będziesz miał co z rybą zrobić, jeśli samiec okaże się burzyć harmonię w twoim akwarium do tego stopnia, że trzymanie go razem z innymi rybami nie będzie dla nich bezpieczne.
Autorka: Natalia Ciszewska