Data publikacji:

Sposoby na upał w mieszkaniu – jak radzić sobie bez klimatyzacji?

Za oknem żar leje się z nieba, a w twoim mieszkaniu wcale nie jest lepiej? Bez obaw! Istnieją skuteczne sposoby na upał w domu bez klimatyzacji. Poznaj kilka trików, dzięki którym obniżysz nieco temperaturę powietrza i odetchniesz od upału.
Upał w mieszkaniu bez klimatyzacji może być naprawdę nieznośny. Jeśli dotychczas nie zdecydowałeś się na zakup nawet przenośnego klimatyzatora, masz inne opcje do wyboru. Okazuje się, że istnieją domowe sposoby na wysoką temperaturę, które nie wiążą się z takim wydatkiem, jak zakup klimatyzatora.

Wiatrak, czyli powietrze w ruch

Wiatrak, który wprawi powietrze w ruch to twój największy sprzymierzeniec w walce z upałem w domu. Co prawda nie wyeliminuje problemu wysokiej temperatury, ale sprawi, że będzie ona mniej dotkliwa. Dobrym rozwiązaniem jest zakup przynajmniej dwóch wentylatorów i ustawienie ich w różnych częściach mieszkania - to pozwoli na skuteczniejsze mieszanie się powietrza między mniej i bardziej nagrzanymi wnętrzami.

Zamknij i zasłoń okna

Ty też w lecie otwierasz okna w nadziei, że podmuch wiatru poprawi nieco sytuację? Niestety, to duży błąd, zwłaszcza gdy żar leje się z nieba. Gdy w lecie temperatury wzrosną, jednym ze sposobów na upał w mieszkaniu jest szczelne zamknięcie i zasłonięcie okien. Jeśli budynek jest dobrze izolowany, temperatura w środku powinna być niższa niż na zewnątrz. Z kolei aby szyba okienna nie zadziałała jak szklarnia, zasłoń rolety lub zasłony.
Najlepiej sprawdzają się tu rolety zewnętrzne – szacuje się, że po ich opuszczeniu temperatura w pomieszczeniu może być niższa o nawet około 7 stopni Celsjusza. Innym dobrym patentem są rolety odbijające światło, czyli modele pokryte warstwą srebrnej gumy. Natomiast jeśli w aranżacji swojego mieszkania stawiasz na zasłony, warto sięgnąć po te zaciemniające, wykonane z grubego materiału. Wietrzenie mieszkania i otwieranie okien odłóż z kolei na noc, kiedy temperatura będzie niższa.

Dodatkowo warto zadbać też o zacienienie balkonu czy tarasu – to właśnie na te miejsca najczęściej wychodzą największe okna. Jeśli zadaszysz je markizą czy składanym żaglem, okna będą w mniejszym stopniu wyeksponowane na działanie intensywnych promieni słonecznych.

Kuchenne sposoby na upał

Jeśli temperatura w twoim mieszkaniu jest naprawdę wysoka, zrezygnuj z gotowania obiadu. Para wodna dobywająca się z wody gotującej się w garnkach zwiększy wilgotność powietrza, co dodatkowo pogorszy sprawę. Z kolei uruchomiona kuchenka czy piekarnik podniesie temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkowo spożywanie ciepłych posiłków zwiększy nieco również temperaturę twojego ciała. Zamiast dwudaniowego obiadu na ciepło, twoim sposobem na upał w mieszkaniu powinny być lekkie sałatki, przekąski czy koktajle.

Zadbaj też o zimne napoje – przede wszystkim pij dużo schłodzonej wody. W twojej zamrażarce powinny znaleźć się kostki lodu, które po skruszeniu będą idealny dodatkiem do letnich koktajli.

Wyłącz niektóre urządzenia

Kolejny sposób na upał w mieszkaniu to wyłączenie urządzeń, które w wyniku swojej pracy wytwarzają ciepło. Chodzi przede wszystkim o komputery stacjonarne, jednak warto odłączyć również telewizor i inne odbiorniki, które nawet w stanie czuwania pobierają energię elektryczną.

Zwróć uwagę na swoją garderobę

Kolejny ze sposobów na upał, to dobór właściwej garderoby. Sięgaj po luźne kroje i naturalne materiały, jak wiskoza, len czy bawełna. Są one przewiewne i dzięki nim twoje ciało będzie się mniej pocić, co zmniejszy nieprzyjemne uczucie wywołane upałem. Podobnie warto zwrócić uwagę, na materiał z jakiego wykonana jest pościel. Jeśli temperatury nocą zelżeją tylko w niewielkim stopniu, bawełniane poszewki będą świetną opcją.