Data publikacji:

Jakie szelki dla kota wybrać?

Właściciel na spacerze z psem to widok, który nie dziwi już nikogo. W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo obróżek czy szelek oraz smyczy dedykowanych psom. Coraz więcej osób jednak myśli również o tym, by na spacery wyprowadzać także koty. W wielu miejscach widok kota na smyczy jest całkowicie naturalny. Jak przygotować się do wyprowadzania mruczka? Jakie szelki dla kota wybrać? O czym pamiętać, by wspólna przechadzka była ciekawa i bezpieczna dla pupila? Aby odpowiedzieć na te pytania, postanowiliśmy stworzyć krótki przewodnik, który pomoże w wyborze najlepszych szelek dla kota.

Polecamy nasz poradnik, w którym wyjaśniamy jak nauczyć kota korzystać z kuwety.

jakie szelki dla kota

Kot na spacerze – czego się spodziewać?

Zacznijmy od tego, że spacer z kotem to zupełnie inna kwestia niż spacer z psem. Wydawać by się mogło, że obie te czynności są podobne, jednak nic bardziej mylnego! Kot to urodzony drapieżca, wyczulony na wszelkie dźwięki, zapachy czy nagły ruch. Jego spacer przypomina nieco polowanie. Koty zazwyczaj częściej stoją, węszą i rozglądają się niż chodzą. Właśnie z tego powodu przechadzkę z kotem trudno nazwać spacerowaniem. Właściciel zazwyczaj przez dłuższy czas stoi w jednym miejscu i obserwuje pupila, który ostrożnie rozpoznaje teren. Opiekunowie muszą się więc uzbroić w cierpliwość.

Podczas takiego spaceru konieczne jest nieustanne obserwowanie kota. Wystarczy jeden nagły ruch, niespodziewane szczekanie psa czy pojawienie się interesującego owada, aby mruczek wpadł w panikę lub poczuł żądzę polowania. W takim przypadku utrzymanie go na smyczy może być trudne, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na otoczenie i unikać potencjalnych niebezpieczeństw. Dla kotów dużą atrakcję stanowią też drzewa, dlatego nie zdziw się, jeśli podczas spaceru twój pupil wskoczy na najbliższy pień. Na szczęście szelki dla kota oraz smycz pozwalają na swobodne sprowadzenie mruczka na ziemię.

Obroża czy szelki dla kota?

Wśród właścicieli psów popularne jest wyprowadzanie zwierzaków na smyczy przypiętej do obroży. W przypadku kota taki pomysł może nie zdać egzaminu. Przede wszystkim kocie ciało jest niezwykle gibkie i potrafi dostosować się nawet do bardzo małej przestrzeni. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że spanikowany bądź zainteresowany polowaniem mruczek zwyczajnie wyślizgnie się z obroży.

Ponadto obroża wywołuje duży dyskomfort u zwierzaków, powodując podduszanie. Dla kota taka sytuacja jest bardzo stresująca, a często niedopuszczalna. Właśnie z tego powodu będzie on próbował za wszelką cenę uwolnić się z obroży. Jeśli mimo wszystko chcesz, aby twój kot nosił na spacerze obrożę, dołącz do niej zawieszkę z adresem bądź numerem telefonu do właściciela, a dodatkowo wyposaż mruczka w szelki dla kota. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jeśli zwierzak zostanie spłoszony i ucieknie, jego znalezienie będzie nieco łatwiejsze.

Szelki dla kota – jakie wybrać?

Przede wszystkim rodzaj oraz rozmiar szelek należy dopasować do wymiarów naszego mruczka. Jeśli jest on jeszcze młodym kociakiem, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli kupić kilka par szelek w okresie jego dojrzewania. W przypadku, gdy mamy już dorosłego pupila, jedne szelki mogą okazać się wystarczające, choć nie zawsze. Jeżeli kot przytyje bądź schudnie, istnieje duża szansa, że dotychczas używane szelki będą zbyt małe lub zbyt duże.

Wybierając szelki dla kota, musimy pamiętać o tym, by były one dla niego komfortowe. Przed zakupem najlepiej zmierzyć mruczka w miejscach, w których będą znajdowały się obręcze szelek, czyli zazwyczaj na szyi, pod łopatkami i za przednimi łapkami. Należy pamiętać, że po założeniu szelek kotu powinniśmy móc swobodnie wsunąć pod nie palec. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrany model jest komfortowy dla naszego pupila.

Jakie szelki dla kota? Popularne rodzaje

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów różnych szelek dla kotów. Różnią się one wyglądem, ilością obręczy, rodzajem zapięcia czy materiałem, z którego są wykonane. Najpopularniejsze modele to:

  • szelki z dwóch obręczy połączonych paskiem – pierwsza obręcz znajduje się okolicy szyi, a druga w rejonie łopatek zwierzaka. To jedne z najtańszych szelek, dlatego też cieszą się one dużą popularnością. Mają jednak swoje wady – mogą powodować podduszanie i nadmierne obciążanie kręgosłupa, dlatego najlepiej sprawdzą się u mało aktywnych pupili,
  • szelki z dwóch obręczy i dwóch pasków – te szelki dla kota posiadają dodatkowy pasek, który biegnie pod brzuchem zwierzaka. Są one bardzo podobne do pierwszych szelek, jednak dodatkowy element powoduje, że kręgosłup i szyja kota nie są nadmiernie obciążone. To wygodny i bezpieczny model, z którego kot raczej się nie wydostanie,
  • szelki z przelotów – posiadają one specjalne otwory na łapki zwierzaka. Są zapinane na plecach. Kosztują nieco więcej niż wcześniej wymienione modele, ale są bezpieczne, lekkie, nie naprężają szyi i można je regulować,
  • szelki zapinane na rzepy – składają się z jednego kawałka materiału wyposażonego w rzepy zapinane na szyi i za przednimi łapkami kota. Są lekkie i stosunkowo bezpieczne, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na poprawne zapięcie pupila.

Rodzaje zapięć w szelkach dla kotów

Rodzaj zapięcia w szelkach ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mruczka. Przede wszystkim należy wybierać takie szelki, które zapinają się na plecach pupila – nie zaś na brzuszku. Najpopularniejsze szelki zapinane są na klamerki bądź zatrzaski. Czasem można spotkać także szelki zapinane na rzepy, choć są one najmniej bezpieczne – ruchliwy kotek może bez problemu je rozpiąć. Jeśli więc zależy ci na tym, by kot nie wyślizgnął się z szelek, postaw na szelki z dobrej jakości klamerkami lub zatrzaskami.

Wybór szelek dla kota nie jest sprawą prostą. To od nich zależy bezpieczeństwo naszego mruczka na wspólnych spacerach. Mamy nadzieję, że nasze krótkie zestawienie rodzajów szelek dla kota nieco ułatwi wybór tego akcesorium.

Autorka: Olga Sadowska