Data modyfikacji:

Jakie zabawki dla szczeniaka? Jakie zabawki wybrać?

Zabawki dla szczeniaka są niezwykle istotne w rozwoju małego psa. Pozwalają one na rozwinięcie instynktów łowieckich, stymulują inteligencję, a także wpływają na prawidłowy wzrost masy mięśniowej pieska. Z tego powodu nie należy rezygnować z kupowania zabawek. Zajmująca zabawka dla psa to także chwilowa ulga dla jego właściciela. Szczeniak jest bowiem pełen energii, potrzebuje mnóstwa uwagi, a także potrafi wyrządzić wiele szkód w domowym zaciszu. Jakie zabawki dla psa wybrać, by były bezpieczne i pozwalały mu się prawidłowo rozwijać? Postanowiliśmy wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie.

jakie zabawki dla szczeniaka

Jakie zabawki dla szczeniaka będą najlepsze?

Kupując zabawki dla szczeniaka, musimy zwrócić uwagę na jego wiek. Twarde piłki czy proce wyrzucające zabawki na znaczne odległości nie będą najlepszym pomysłem – zwłaszcza dla kilkumiesięcznego zwierzaka. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wszelkich gryzaków z wyprawionej skóry – nie są one najlepszym pomysłem. Po pierwsze, szczeniak szybko traci koncentrację, a bieganie za piłką na znaczne odległości wymaga skupienia.

Piesek po drodze może zainteresować się zupełnie innymi rzeczami, jak choćby fruwającym motylkiem, co sprawi, że w efekcie to ty będziesz musiał maszerować po rzuconą piłkę. Po drugie, takie zabawki są bardzo twarde. Ząbki małego szczeniaka są jeszcze dość delikatne i wchodzą w fazę wymiany. W związku z tym piesek może mieć kłopot z chwytaniem oraz gryzieniem twardych zabawek. Aby tego uniknąć, należy wybierać zabawki dostosowane do wieku pieska.

Zabawki dla szczeniaka do 6. miesięcy

Małe szczenięta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętej koordynacji, a ich ruchy są często dość niezdarne. Mimo to, już takie pieski są bardzo chętne do zabawy. Na tym etapie życia zwierzak uwielbia podgryzanie, szarpanie czy noszenie w pysku. Dajmy mu więc możliwość zabawy z wykorzystaniem gadżetów, które mogą ulec zniszczeniu, a równocześnie będą odpowiednio delikatne dla psich ząbków. 

W roli zabawek dla szczeniaka doskonale sprawdzą się gumowe piszczałki. Mogą one mieć różne kształty i wielkości. Na początku wybierajmy te mniejsze. Warto od razu zaopatrzyć się w kilka sztuk, ponieważ piesek może je szybko zniszczyć. Szczeniak chętnie będzie je gryzł, przesuwał, nosił w pysku czy szarpał.

Kolejną dobrą zabawką dla szczeniaka będzie pluszak. Możesz wykorzystać stare misie swoich dzieci lub kupić specjalne pluszaki dla psów. Pamiętaj jednak, by nadzorować pupila podczas zabawy, ponieważ połknięcie wypełnienia maskotki może być problematyczne. Pluszaki posłużą nie tylko do gryzienia, lecz także do przytulania, co jest szczególnie ważne dla szczeniaczków, które zostały wcześnie zabrane od mamy. 

Do zabawy z pieskiem dobrze sprawdzą się też zabawki dedykowane kotom, np. wędki z zawieszonym pluszakiem na gumce. Wędka dostarczy szczeniakowi rozrywki, a także sprowokuje go do aktywności ruchowej.

Zabawki dla starszego szczeniaka

Pieski po 6. miesiącu życia są już gotowe na intensywniejszą zabawę. Potrafią się swobodnie poruszać, obserwują otoczenie, znają swój dom, a ich zdolność koncentracji jest znacznie wyższa. Mają też mnóstwo energii, którą warto spożytkować na zabawę, aby uniknąć przykrych niespodzianek w domu, jak pogryzione buty czy zniszczone meble. TOP 7 zabawek dla psa powyżej 6. miesiąca życia przedstawiamy poniżej.

Wszystkie wyżej wymienione zabawki pozwolą na rozwinięcie psich instynktów i umiejętności. 

Ręcznie robione zabawki dla szczeniaka

Jeśli jesteś zwolennikiem samodzielnie wykonywanych gadżetów, możesz stworzyć zabawki dla szczeniaka. Dobrym przykładem jest chociażby zrobienie domowej maty węchowej z wykorzystaniem starej gumowej wycieraczki z dziurkami i skrawków materiałów. Przekładaj szmatki przez dziurki i wiąż supełki. Kiedy mata będzie już gęsta, schowaj w niej przysmaki dla swojego pupila.

Dobrym pomysłem jest także samodzielne wykonanie wędki. Wystarczy wykorzystać ociosany i niezbyt cienki patyk, elastyczną linkę bądź gumkę oraz starego pluszaka. Zrób dziurkę w patyku, przewlecz gumkę i zabezpiecz supełkiem. Na drugiej stronie gumki przywiąż bądź przyklej pluszaka i gotowe. 

Piłka z grubej włóczki akrylowej to także świetny pomysł. Do jej wykonania niezbędna będzie oczywiście sama włóczka. Aby zrobić piłkę, możemy wykorzystać jedną z dwóch opcji – albo zwinąć włóczkę w kłębek, albo owinąć nią starą i nieestetyczną piłkę oraz przykleić końcówkę włóczki, aby się nie rozplątała.

Dlaczego warto bawić się ze szczeniakiem?

Okres do 1. roku życia pieska jest niezwykle intensywny. To właśnie wtedy maluch najszybciej się rozwija i poznaje świat. Zabawa ze szczeniakiem pozwala na rozwiniecie jego umiejętności oraz instynktów i pozytywnie wpływa na inteligencję, a także dostarcza mu rozrywki. To także dobry sposób na zmęczenie pupila, by nie hałasował i nie psocił podczas naszej nieobecności w domu. Ponadto wspólna zabawa to doskonały sposób na zacieśnianie więzi między opiekunem a psem, a także budowanie lojalności, o czym nie wolno zapominać. 

Każdy opiekun szczeniaka powinien zadbać o to, by pupil miał odpowiednią liczbę zabawek. Pamiętając o regularnej zabawie ze zwierzakiem, dbamy nie tylko o jego rozwój, lecz także o własny spokój. Regularna aktywność sprawia, że pies wyładowuje niespożyte zasoby energii, czego efektem są drzemki w ciągu dnia i spokojnie przespane noce. Dbajmy o wspólną zabawę dla dobra szczeniąt i ich właścicieli. 

Autorka: Olga Sadowska