Data modyfikacji:

Jaszczurka domowa. Jaką wybrać i co kupić?

Jaszczurka domowa to bardzo popularne zwierzę hodowlane. Zapewnienie jej odpowiednich warunków nie jest szczególnie trudne, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Przeczytaj, jak przygotować idealne terrarium oraz co jedzą jaszczurki. Poniższy artykuł na pewno pomoże ci w hodowli jaszczurki domowej.

jaszczurka domowa

Jaszczurka domowa. Gatunki dla początkujących i zaawansowanych hodowców

To popularne egzotyczne zwierzęta domowe. Jaszczurka do domu nie powinna być kupowana pod wpływem impulsu – taka spontaniczna decyzja może skutkować licznymi trudnościami, a w konsekwencji nawet i śmiercią zwierzęcia. Jeśli więc myślisz o zakupie, ale nie masz doświadczenia w opiece nad tego typu zwierzątkiem, to wybierz któregoś z „łatwych” pod względem hodowlanym gatunków. Poniżej znajdziesz propozycje jaszczurek dla początkujących.

Agama brodata

Agama brodata jest bardzo popularnym i łatwym w hodowli rodzajem jaszczurki domowej. Jej charakterystyczną cechą są łuski, które przypominają brodę. Dorosły gad ma około 50 cm długości – należy jednak pamiętać, że aż połowę z tego stanowi jego ogon.

To idealna jaszczurka domowa dla osób, które szukają łagodnego pupila. Agama bez problemu daje się oswoić, toleruje branie na ręce i głaskanie. Jeśli zapewnisz jej najlepsze warunki, może żyć nawet dwadzieścia lat.

Gekon lamparci

Nazwa gada nie jest przypadkowa – ta wyjątkowa jaszczurka domowa ma ubarwienie, które przywodzi na myśl właśnie lamparta. Wyróżnia ją bardzo duży, ciężki ogon, a także ruchome powieki. Bardzo łatwo ją oswoić, chętnie przebywa na rękach właściciela, jest niedroga sama w sobie, jak i w utrzymaniu. Żyje nawet ćwierć wieku.

Uwaga! Nie kupuj gekona lamparciego, jeżeli w nocy lubisz spać w całkowitej ciszy. Ten gad bywa aktywny zwłaszcza w godzinach nocnych, co dla niektórych osób stanowi wystarczający argument przeciw zakupowi.

Małe jaszczurki domowe

Agama brodata oraz gekon lamparci to dość spore gady. Jeśli interesuje cię raczej mała jaszczurka do domu, a jesteś osobą początkującą, to możesz wybrać gekona płaczącego albo pigmejskiego. Gekon pigmejski ma zaledwie 6 centymetrów długości (łącznie z ogonem), natomiast gekon płaczący osiąga maksymalnie 10 centymetrów długości.

Jeśli chodzi o jaszczurki domowe dla zaawansowanych hodowców, to sprawdzić może się na przykład anolis kubański albo agama górska. To średniej wielkości zwierzątka, które dobrze reagują na uniwersalne warunki hodowli.

Dlaczego zatem są to gady dla osób, które mają już pewne doświadczenie? Otóż, przede wszystkim dlatego, że jeżeli trafi ci się egzemplarz urodzony w naturalnym środowisku (czyli nie z hodowli), to będzie miał on ogromne problemy z przystosowaniem się do niewoli. Z powodu problemów z adaptacją może on nawet stać się agresywny.

Co jedzą jaszczurki?

Jaszczurki domowe to zazwyczaj zwierzęta mięsożerne. Aby więc rosły zdrowo, należy im zapewnić odpowiednią ilość mięsnych przysmaków na co dzień. Co je jaszczurka? Najłatwiej podawać owady ze sklepu – mogą być to mole woskowe, świerszcze, mączniki młynarki czy szarańcze. Większość jaszczurek z wielkim apetytem zje również mysie oseski.

Czego nie może jeść jaszczurka domowa? Z pewnością będą to owady z żądłami. Niektóre zwierzęta (bardzo młode, bardzo stare albo chore) nie poradzą sobie również z jedzeniem, które ma dość twardy pancerz.

Oczywiście może się też zdarzyć, że w twoim domu zamieszka gad wszystko- lub roślinożerny. Co jedzą jaszczurki z takimi upodobaniami? Jeśli gad jest wszystkożerny, to poza mięsem możesz podawać mu również owoce (gruszki, truskawki, jabłka, jagody). Z kolei zwierzęta roślinożerne z chęcią zajadają się świeżymi warzywami liściastymi. Ich dietę możesz uzupełniać owocami oraz – raz na jakiś czas – jajkiem.

Czy wiesz, że jaszczurka domowa potrzebuje witamin?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jaszczurki domowe potrzebują witamin. Jeśli będziesz podawać gadowi tylko suche owady, to po jakimś czasie może się okazać, że nie ma on energii i jest osowiały.

Najwłaściwszą drogą suplementacji jest karmienie owadami. Jeśli jednak podajesz wspomniany już suchy pokarm, to możesz kupić gotowe suplementy i posypać proszkiem np. truskawkę dla jaszczurki.

Jakie zapewnić warunki jaszczurkom w domu?

Wiesz już, jaka jaszczurka domowa będzie najlepsza na początek, z łatwością kupisz też odpowiedni pokarm. Pytanie – czego jeszcze potrzebuje taki gad i jakie warunki należy mu zapewnić?

Oczywiście jaszczurka potrzebuje przede wszystkim swojego miejsca, czyli terrarium. Terrarium musi być na tyle duże, żeby twój pupil czuł się w nim swobodnie. Dla przykładu agama brodata potrzebuje terrarium o wymiarach około 1,2 m × 0,8 m × 0,8 m. Małemu gekonowi lamparciemu wystarczy „domek” o wielkości 40 cm × 40 cm × 40 cm. Najmniejszym, sięgającym zaledwie kilka centymetrów zwierzątkom, należy zapewnić terrarium o wymiarach 25 cm × 25 cm × 25 cm.

Aby jaszczurka domowa rozwijała się dobrze, musisz zadbać, żeby w terrarium była odpowiednia temperatura. W przypadku agamy czy gekona lamparciego będą to około 32 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i trochę ponad 20 stopni Celsjusza w ciągu nocy. O wiele mniej wymagające są pod tym względem maleńkie jaszczurki domowe – im wystarczy zwyczajna temperatura pokojowa, czyli 22-23 stopnie Celsjusza.

Poza terrarium musisz kupić również:

  • oświetlenie YVB oraz grzewcze,
  • termoregulatory,
  • rośliny (świetnie sprawdza się mech czy paprocie, w przypadku niektórych gatunków – także sukulenty).

Jeśli do tego wszystkiego dołożysz dość spory kamień (idealny do wylegiwania się pod lampą) oraz kawałek kory lub drzewa, przy którym jaszczurka będzie mogła znaleźć schronienie, to na pewno będzie bardzo szczęśliwym zwierzątkiem.