Data publikacji:

Kaszaki u psa. Przyczyny i leczenie

Kaszaki to jedne z najpopularniejszych guzów skóry u psów. Ze względu na specyfikę wspomnianych zmian skórnych, postawienie diagnozy przez weterynarza zajmuje zwykle parę minut. Nie należy jednak bagatelizować kaszaków, bowiem jest to forma nowotworu łagodnego. Jakie są przyczyny powstania kaszaków u psa i jak je usunąć?

kaszaki u psa

Czym są kaszaki u psa?

Kaszak (inaczej torbiel naskórkowa, torbiel łojowa) to zmiana skórna w obrębie gruczołów łojowych lub mieszków włosowych, mająca charakter nowotworu łagodnego. Guzek może na początku przypominać bąbel po ugryzieniu owada, jednak z czasem nabiera większych rozmiarów i niekiedy przyjmuje ciemnoczerwony kolor.

Cechą charakterystyczną jest łatwa przesuwalność zmiany w ograniczonym zakresie. Kaszaki mogą być twarde lub miękkie, wypełnione treścią. Absolutnie nie należy jej samodzielnie wyciskać. W zależności od rodzaju kaszaka i stopnia wypełnienia zmiany mogą być one zupełnie bezbolesne lub sprawiać psu ból.

Skąd się biorą kaszaki u psa? Przyczyny powstawania

Większość właścicieli czworonogów zadaje sobie pytanie, skąd się biorą kaszaki u psa. Pojedyncze guzki powstają często wskutek uszkodzenia mieszka włosowego i nagromadzenia naskórka wymieszanego z łojem. Wybrane rasy psów cechują się predyspozycjami genetycznymi, które upośledzają prawidłowe funkcjonowanie ujścia gruczołów łojowych, przez co dochodzi do ich zaczopowania i pojawiania się licznych kaszaków, które trzeba usunąć.

W przypadku nawracających zmian skórnych, w celach profilaktycznych, warto skorzystać z dostępnych szamponów dla psów z nadtlenkiem benzoilu, które zabezpieczają skórę i sierść czworonogów przed nadmierną produkcją łoju. Oczywiście zakup szamponu warto skonsultować z weterynarzem.

Kaszaki u psa: leczenie

Istnieją dwa sposoby walki z kaszakami u psów. Pierwszy z nich to wyciśnięcie zawartości powstałej torbieli i dokładna, kilkudniowa dezynfekcja rany, również z wykorzystaniem antybiotyków. Takie rozwiązanie może jednak nie przynieść zamierzonego skutku, wówczas należy skorzystać z drugiej możliwości – chirurgicznego usunięcia kaszaka. Oczywiście zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Usunięty guz można wysłać do laboratorium w celu weryfikacji histopatologicznej. Takie badanie daje właścicielowi informację, z jaką dokładnie zmianą weterynarz ma do czynienia i czy nowotwór był łagodny czy złośliwy. Jest to bardzo istotna informacja na przyszłość, w razie ponownego pojawienia się kaszaka. Niestety, długotrwałe zwlekanie z wykonaniem zabiegu może doprowadzić do złośliwego nowotworu skóry u czworonoga.

Wszelkie zmiany skórne obserwowane u psów powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem weterynarii. Zwykle tak jak w przypadku kaszaków zmiany są niegroźne, co nie znaczy, że nie sprawiają psom bólu. Niektóre z pozoru nieszkodliwe zmiany mogą być czynnikiem zapalnym prowadzącym do poważnych powikłań, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci czworonoga.

Nie warto zwlekać z wizytą u weterynarza oraz działać samodzielnie, w warunkach domowych bowiem bardzo trudno prawidłowo oczyścić ranę, lepiej od razu zgłosić się do specjalisty, który zastosuje drenaż i przepisze odpowiednie leki.

Autor: Bartłomiej Mazurek