Data publikacji:

Katarzyna Puzyńska. Książki polskiej autorki kryminałów

Katarzyna Puzyńska jest polską autorką kryminałów. Często porównuje się ją do takich pisarek jak Brytyjka Agatha Christie czy Szwedka Camilla Läckberg. W swoich powieściach w fikcyjnej miejscowości Lipowo odtwarza klimat wsi, a w szczególności z mistrzowską precyzją rysuje portrety bohaterów. Realia życia w małej i hermetycznej społeczności dodają powieściom autentyzmu. O to szczególnie dba Katarzyna Puzyńska. Książki tej autorki dotyczą bowiem życia i problemów zwykłych ludzi.

miejsce zbrodni

Katarzyna Puzyńska. Książki z serii o Lipowie – kolejność czytania

W 2014 roku zadebiutowała powieść ,,Motylek” Katarzyny Puzyńskiej, dając początek książkom o Lipowie. Sposób opisywania następujących po sobie zdarzeń oraz forma narracji, spowodowały, że pisarka od razu zdobyła grono wiernych fanów. Spodobali się zwłaszcza bohaterowie, czyli wiejscy policjanci rozwiązujący tajemniczą zagadkę kryminalną.

Wielowątkowość i skomplikowana intryga wciągają czytelnika i pobudzają wyobraźnię. Nie wiadomo, gdzie czai się zło, a kolejność zdarzeń jest precyzyjnie przemyślana przez autorkę. Zdaniem wielu czytelników to jedna z najlepszych polskich kryminałów.

Katarzyna Puzyńska książki tworzy w iście ekspresowym tempie. Lipowo jeszcze nie otrząsnęło się po dramatycznych wydarzeniach zawartych w pierwszej powieści, a już autorka wprowadza nas w jeszcze mroczniejszy świat zbrodni. I to wszystko w małej wsi pod Brodnicą. Policjanci, którzy tam pracują, mają ręce pełne roboty.

Sięgnij również po najlesze skandynawskie kryminały

Puzyńska napisała łącznie 12 książek o Lipowie. W jakiej kolejności je czytać? Najlepiej według dat wydania:

 • „Motylek”,
 • „Więcej czerwieni”,
 • „Trzydziesta pierwsza”,
 • „Z jednym wyjątkiem”,
 • „Utopce”,
 • „Łaskun”,
 • „Dom czwarty”,
 • „Czarne narcyzy”,
 • „Nora”,
 • „Rodzanice”,
 • „Pokrzyk”,
 • „Śreżoga”.

Postacie z rysą na życiorysie

W powieściach istotną rolę odgrywają bohaterowie. Nie są sztampowi i wymykają się jednoznacznej ocenie. Każdy jest inny i na swój sposób intrygujący dla czytelnika. Przede wszystkim to ludzie z krwi i kości, czyli pełni wad, targani namiętnościami i emocjami.

Poza tym los ich nie oszczędza. Gdy wydaje się, że już wyszli na prostą, wtedy zdarza się coś nieoczekiwanego, co funduje im oczywiście Katarzyna Puzyńska. Książki tej pisarki są wręcz nasycone takimi niespodziewanymi i pokręconymi historiami.

Katarzyna Puzyńska. Książki o policjantach

Katarzyna Puzyńska jest nie tylko autorką kryminałów. W pewnym momencie postanowiła przyjrzeć się bliżej pracy policjantów. Chciała wiedzieć, na czym ona polega oraz jak radzą sobie ze stresem i w sytuacjach zagrożenia. Postanowiła zadać im pytania i z tego wywiadu-rzeki powstały książki.

Dotychczas ukazały się trzy tomy: ,,Policjanci. Ulica”, ,,Policjanci. Bez munduru”, a także ,,Policjanci. W boju”. Pierwsze dwa to wywiady z funkcjonariuszami z oddziałów patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego, prewencji, a także tych, którzy na co dzień nie noszą mundurów, zajmując się pracą śledczą. Są też wywiady z technikami kryminalistyki, medycyny sądowej, a także psychologiem policyjnym. Trzecia zawiera rozmowy z antyterrorystami oraz z wdowami po poległych na służbie funkcjonariuszach.

Biografia autorki

Katarzyna Puzyńska jest polską pisarką urodzoną w 1985 roku. Uznanie czytelników przyniosła jej seria kryminałów, których akcja rozgrywa się we wsi Lipowo w województwie kujawsko-pomorskim. Jest psychologiem z wykształcenia i przed decyzją o zajęciu się wyłącznie pisaniem, pracowała jako nauczyciel akademicki. Jej pasje oprócz pisania książek to psy, konie, bieganie oraz muzyka rockowa, punk i metal. Jej miłością jest też Hiszpania oraz Skandynawia.

Autor: Jarosław Cieśla