Data publikacji:

Jaką energooszczędną pralkę wybrać? Klasy energetyczne pralek

Coraz więcej mówi się o byciu świadomym konsumentem. Że lepiej kupować mniej, ale lepszej jakości. Żeby w trakcie zakupów mieć też na uwadze ekologię. Nic więc dziwnego, że coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na klasy energetyczne pralek. Jak się okazuje, można z nich wiele wyczytać. A dzięki temu oszczędzić nie tylko planetę, ale i własne pieniądze. W poniższym poradniku podpowiadamy więc, jak czytać klasy energetyczne i jak wybrać najbardziej energooszczędną pralkę ze wszystkich modeli dostępnych na rynku. Zapraszamy do lektury!
pralka

Klasy energetyczne pralek – o czym mówią?

Jaką pralkę kupić? Zastanawiasz się, co mówią klasy energetyczne pralek? To bardzo proste – klasa energetyczna określa poziom energooszczędności danego urządzenia. Czyli im lepsza klasa, tym dany sprzęt zużywa mniej energii. To przekłada się nie tylko na ekologię, ale także na wasze rachunki. Przed zakupami warto więc zwrócić na nią uwagę.
Warto też zaznaczyć, że sprzęty AGD o wysokiej klasie energetycznej nierzadko są droższe od tych, które zużywają prądu o wiele więcej. Tutaj więc pojawia się dylemat – kupić droższy i bardziej energooszczędny sprzęt czy potem płacić więcej z rachunkami? Według nas rozwiązanie jest proste – warto dołożyć więcej. W końcu z roku na rok prąd staje się coraz droższy. A przy tym, kupując bardziej energooszczędny sprzęt, przyczyniamy się do ratowania naszej planety. Zobaczmy zatem, jakie są klasy energetyczne pralek. Czy mała pralka oznacza mniejsze czy większe oszczędności?

Nowe klasy energetyczne pralek – koniecznie zapoznaj się z tymi zmianami przed kupnem sprzętu!

Klasy energetyczne sprzętów AGD muszą być zgodne z dyrektywami unijnymi. Właśnie dlatego w 2021 roku w Polsce na sprzętach AGD pojawiły się nowe oznaczenia klas energetycznych – aby ujednolicić zapis w całej UE. Zatem jak wyglądały stare oznaczenia? Były one wzbogacone plusami, np. A+ lub A+++. Im więcej plusów przy literze A, tym bardziej energooszczędny był dany sprzęt.
Teraz oznaczenia są znacznie prostsze. Po prostu pojawiają się same litery, czyli A, B, C, D, E, F, a nawet G. Sprzęt z klasą energetyczną A jest sprzętem najbardziej energooszczędnym. Analogicznie ten z klasą G jest najmniej energooszczędny.

Klasa energetyczna pralki – jaką wybrać?

Etykieta energetyczna pralki może bardzo wiele powiedzieć o danym sprzęcie. Zacznijmy od tego, że każda pralka ma na swojej etykiecie wpisaną jedną klasę energetyczną, czyli A, B, C, D itd. Niemniej jednak klasa ta najczęściej dotyczy samego cyklu prania. Można rozumieć to następująco – na pralce masz etykietę z oznaczeniem A? W takim razie ta pralka jest najbardziej energooszczędna – podczas prania.
Sytuacja może zmienić się w trakcie programu wirowania. Bywa tak, że pralki w klasie energetycznej A mają wirowanie w klasie energetycznej B. Ale żeby tego się dowiedzieć, należy zajrzeć już do instrukcji. Można więc wyciągnąć z tego jeden wniosek – podczas wirowania większość pralek dostępnych na rynku zużywa więcej energii niż podczas klasycznego prania.
Oczywiście znajdziesz na rynku sprzęty w klasie energetycznej A, które piorą i wirują w tej klasie. Niemniej jednak zazwyczaj są to sprzęty z wyższej półki cenowej – trzeba za nie zapłacić od około 2 do nawet 9 tysięcy złotych. Takie pralki zużywają rocznie energię na poziomie od 47 do 91 kWh.
Jak zatem obliczyć, ile rocznie zapłacimy za użytkowanie takiej pralki? To proste. W Polsce 1 kWh energii kosztuje około 0,77 zł. Należy więc tę wartość pomnożyć przez ilość energii zużywanej rocznie przez pralkę, aby otrzymać koszt rachunku. To, czy inwestycja w droższą pralkę jest więc opłacalna, zostawiamy już wam do przeanalizowania. A jeśli szukacie pralki, która pierze i wiruje w klasie A, to zerknijcie poniżej.
Jakich pralek jest jednak na rynku najwięcej? Tych w klasie energetycznej D. Zaletą takiego sprzętu jest niewątpliwie to, że jest tani. Takie pralki znajdziecie już w cenie od 800 zł. A co ze zużyciem energii? Pralki w klasie energetycznej D zużywają rocznie energię na poziomie od 130 do 177 kWh. Niestety takie pralki mają też znacznie mniej funkcjonalności, niż pralki z klasy energetycznej A. Często są to też starsze sprzęty, np. te wyprodukowane przed 2020 rokiem. Niemniej jednak, jeśli pierzecie w domu rzadko lub mieszkacie samodzielnie, to taki model powinien wam się sprawdzić. Zwłaszcza jeśli zależy wam na stosunkowo tanim sprzęcie.
Nie polecamy wam jednak kupować sprzętów w klasie energetycznej F lub G. Takich na rynku jest na szczęście już bardzo mało. Piorąc w takim urządzeniu, będziecie płacić znacznie więcej za rachunki. Co więcej, pralki z klasy F i G nierzadko nie są wcale o wiele tańsze niż modele z klasy D czy C. Nie warto więc szukać tutaj oszczędności.

Klasy energetyczne pralko-suszarek – czy takie urządzenie jest energooszczędne?

Pisząc o energooszczędności pralki, nie możemy pominąć pralko-suszarki. Niestety ze względu na swoją specyfikę działania pralko-suszarki zużywają znacznie więcej energii niż pralki klasyczne. Najwięcej znajdziecie na rynku pralko-suszarek w klasie energetycznej E lub D. Warto też dodać, że takie pralko-suszarki mogą mieć lepszą i bardziej energooszczędną klasę prania. Czyli przykładowo sprzęt w klasie E może prać w klasie A. Najczęściej jednak pierze w klasie C.
Stąd też pralko-suszarki nie są zbyt ekologicznymi sprzętami. Jeśli więc nie potrzebujecie takiego rozwiązania i zależy wam na dobru planety, to rozważcie klasyczną pralkę. Możecie też kupić dwa sprzęty i z pralko-suszarki korzystać jedynie raz na jakiś czas, jeśli zajdzie taka konieczność.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.