Data publikacji:

Jaki kojec dla psa do domu wybrać?

Zastanawiasz się, jaki kojec dla małego psa wybrać? A może szukasz modelu dla psa dużej rasy? Sprawdź, jakie są rodzaje kojców dla psów. Dowiedz się, jak dopasować produkt do wielkości i potrzeb danego czworonoga. Poznaj, jak krok po kroku przyzwyczaić psa do kojca.

kojec dla psa

Dlaczego warto kupić kojec dla psa do domu?

Kojec dla psa to bardzo ciekawy produkt, który może być wykorzystywany nie tylko na zewnątrz, ale także w domu. Pomaga okiełznać pełnego energii pupila, ale też pomaga mu się wyciszyć. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak uspokoić psa, rozważ zakup kojca.

Przyzwyczajony do przebywania w kojcu pies jest spokojny, wycisza się, gdy jest w środku i po prostu odpoczywa. To jego dodatkowe legowisko, w którym czuje się bezpiecznie. Taki domowy kojec dla psa sprawdza się w sytuacjach, gdy nie chcesz, by pupil biegał po pokoju czy domu np. na czas odkurzania, mycia podłóg czy na czas przybycia gości.

Taki kojec jest dostępny w różnych rozmiarach. Jest wykonany z elementów plastikowych, materiałowych lub metalowych. Może mieć dach i podłogę, ale nie musi. Najprostszy kojec dla psa do domu jest zbudowany tylko ze składanych ścian.

Kojec dla małego psa

Może to być zarówno kojec wykonany z materiałów tekstylnych, metalu, stali, jak i tworzyw sztucznych. Dobrym pomysłem jest też zakup drewnianego kojca dla psa. Możesz też kupić kojec dla psa z dwoma wejściami. Małe zwierzaki z większą trudnością, w porównaniu do dużych czworonogów, przeskakują przez ściany kojca, dlatego zakup tego produktu to bardzo dobry pomysł, jeśli chcesz zatrzymać psa w jednym miejscu przez jakiś czas.

Zobacz również jaki wybrać transporter dla psa.

Domowy kojec dla dużego psa

Psy ras dużych i olbrzymich potrzebują wysokiego kojca, przez który nie będą w stanie przeskoczyć. Produkt powinien być stabilny i uniemożliwiać przesuwanie go przez czworonoga. Dla większych psów poleca się kojec z podłogą dla psa.

Kojec dla szczeniąt

To doskonały produkt dla wszystkich hodowców oraz tych, którzy z dobroci serca przygarnęli osierocony miot szczeniąt do swojego domu. Kojec dla szczeniąt pozwala na skupienie wszystkich maluchów w jednym miejscu. Można korzystać z niego od samego początku życia szczeniąt.

Taki kojec ma najczęściej bardzo prostą konstrukcję. Składa się ze składanych, lekkich ścianek wykonanych z tworzyw sztucznych, często nie ma dachu ani podłogi. To tzw. kojec zagroda dla szczeniąt.

Jego atutem jest łatwość przenoszenia z miejsce na miejsce oraz szybkie składanie i rozkładanie. Wadą zagrody dla szczeniąt jest natomiast możliwość jej przesuwania z miejsca na miejsce, gdy maluchy podrosną. Dla szczeniąt powyżej 4. tygodnia życia poleca się kojec z podłogą z siatki, który trudniej się przesuwa.

Kojec dla psa – wymiary

Wymiary kojca dla psa zależą od wysokości pupila. Kojec dla shih tzu, yorka czy maltańczyka powinien mieć około 50-70 cm wysokości. Kojec dla labradora powinien mieć natomiast około 80-120 cm wysokości.

Jak przyzwyczaić psa do kojca?

To, wbrew pozorom, wcale nie musi być trudne. Podobnie jak w wypadku przewożenia psa w samochodzie wystarczy odrobina cierpliwości. Oczywiście wszystko zależy od usposobienia i temperamentu twojego pupila oraz od jego wieku.

Kojec dla szczeniaka to po prostu kolejny nowy element, który pojawił się w jego życiu. Młody pupil szybko przywyknie do przebywania w kojcu, ponieważ nie ma jeszcze wyrobionej codziennej rutyny.

Psy dorosłe, seniorzy i bardzo stare psy pierwszy pobyt w kojcu znoszą różnie. Jedne po prostu idą spać, drugie są nerwowe, szczekają i niekiedy nawet próbują za wszelką cenę wyjść z kojca. Taka sytuacja jest zrozumiała – zamknięcie w kojcu to dla psa utrata poczucia bezpieczeństwa, pupil nie był przyzwyczajony do tego, że jest gdzieś zamykany. Na szczęście nawet najbardziej spanikowane psy mogą polubić kojec. Jak?

Po pierwsze, ustaw kojec w miejscu, w którym chcesz, by znajdował się na stałe. Otwórz drzwi kojca (jeśli takie posiada), by pies mógł przez nie swobodnie wchodzić i wychodzić. Naszykuj psie smakołyki i ulubione zabawki czworonoga.

Po drugie, zachęć pupila do wejścia do środka. Możesz sam usiąść w kojcu i zapraszać go do wnętrza, lub po prostu nachylać się nad nim. Nagródź go za każdym razem, gdy ten da się namówić i wejdzie do środka. Nagradzaj go też za wykonywanie poleceń już w środku kojca.

Możecie też się bawić w kojcu za pomocą drewnianych zabawek edukacyjnych dla psów lub innych, które nie wymagają dużej przestrzeni do użytkowania. To też dobre miejsce na podanie zabawki kong dla psa, której żucie i gryzienie będzie dla zwierzaka odprężające.

Po trzecie, gdy pupil będzie już swobodnie wchodził i wychodził z kojca, możesz przejść do etapu czuwania, który polega na siedzeniu obok zamkniętego z psem kojca. W tym czasie nie zaleca się patrzeć w kierunku pupila ani mówić do niego, nawet wtedy, gdy ten ujada wniebogłosy. Pies ma po prostu czuć waszą obecność, ale to wszystko.

Skomlenie czy szczekanie będzie oczywiście trudne do wytrzymania na początku, ale zwierzak się z czasem uspokoi. Twoja obecność doda mu na pewno odwagi, i o to właśnie w tym czuwaniu chodzi. Zwiększaj z czasem dystans – czuwaj obok kojca, później przesuń się metr od niego, w następny dzień zwiększ dystans o dwa metry i w końcu czuwaj u progu drzwi. Możesz wtedy usiąść sobie na poduszce lub krześle, nadrabiać zaległości w mediach społecznościowych za pomocą smartfona lub czytać książkę. Czuwaj przy psie do czasu, aż ten się uspokoi.