Data modyfikacji:

Gdzie kupić kołnierz dla psa? Ochronny lub pooperacyjny

Jaki kołnierz dla szczeniaka wybrać? Gdzie kupić kołnierz pooperacyjny dla psa? Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu kołnierza dla czworonogów. Poznaj modele kołnierzy dla psów i wybierz ten, który najlepiej sprosta twoim wymaganiom.

kołnierz dla psa

Kołnierz ochronny dla psa – po co się go stosuje?

Twój pies się drapie, wylizuje sobie ranę lub wygryza swędzące miejsce? W takich sytuacjach kołnierz jest niezawodny. Ślina psa wydłuża czas gojenia, dlatego zakładanie pupilowi takiego kołnierza przyspiesza rekonwalescencję.

Produkt powinien być zakładany na całą noc i w ciągu dnia, gdy opiekun nie jest w stanie kontrolować, czy pies się drapie czy nie. W praktyce zaleca się, by pies go nosił przez całą dobę. Można go zdjąć, gdy pupil śpi obok ciebie na kanapie lub na czas spaceru, jeśli pupil jest zaaferowany na zewnątrz stymulującymi bodźcami i nie interesuje się raną, ale pod warunkiem, że założysz mu go od razu, gdy ten zacznie się wylizywać. Niektóre kołnierze dla psów trzeba też zdejmować na czas podawania posiłków.

Pooperacyjny kołnierz dla psa zaleca się zakładać czworonogom po różnego rodzaju operacjach, by pies nie był w stanie wylizywać czy nawet wygryzać miejsca, w którym znajdują się szwy. Rana pooperacyjna szybciej się zagoi, jeśli będzie miała dostęp do świeżego powietrza i pozostanie sucha.

Musisz wiedzieć, że jednym z najczęstszych objawów alergii u psów jest miejscowy świąd skóry. Psy wylizują i drapią swędzące miejsce, przez co powstaje trudno gojąca się rana. W takich sytuacjach kołnierz sprawdza się doskonale, bo uniemożliwia psu drapanie rany.

Twardy kołnierz dla psa

Plastikowy kołnierz dla psa to wciąż najbardziej popularny model wśród kołnierzy. Jest tani, łatwo się go czyści, ale niestety jest najmniej komfortowy dla czworonoga podczas noszenia. Produkt generuje hałas i kumuluje dźwięki wewnątrz niego, przez co pies może czuć się nieco zakłopotany i zestresowany. Należy go zdejmować na czas jedzenia i picia, bo bardzo utrudnia pobieranie pokarmu i wody z misek.

To dobry wybór, jeśli nie masz możliwości zakupu innego modelu, a pupil powinien chodzić w kołnierzu przez kilka najbliższych dni. Jeśli jednak pies musi chodzić w kołnierzu przez tydzień lub dłużej, to warto zastanowić się nad zakupem miękkiego kołnierza dla psa.

Miękki kołnierz dla psa – rodzaje

Kołnierz dla psa dmuchany (kołnierz ponton)

Produkt ma postać nadmuchiwanego wałka, który umieszcza się na wysokości szyi, pod brodą. Jest lekki, wygodny i łatwy w czyszczeniu. Niestety, może być podatny na uszkodzenia, dlatego należy obchodzić się z nim delikatnie. Jest polecany dla spokojnych psów.

Miękki kołnierz dla psa z wypełnieniem

Kołnierz z tkaniny dla psa jest bardzo wytrzymały na różne uszkodzenia, dlatego jest polecany zarówno dla zwierząt bardzo aktywnych, jak i dla tych, które wolą spędzać czas na kanapie. Jest lekki i uniwersalny. Dobrze dopasowuje się do ciała czworonoga, ale jednocześnie uniemożliwia psu lizanie tułowia, ogona czy kończyn.

Kołnierz dla psa z tkaniny

Ma kształt tradycyjnego klosza, ale jest nieco inaczej zbudowany. Podstawą konstrukcji jest plastikowy stelaż pokryty miłym w dotyku materiałem, który jest pozbawiony ostrych brzegów, nie kumuluje wewnątrz dźwięków z otoczenia i sam nie wytwarza hałasu, gdy pupil ociera się o różne przedmioty podczas chodzenia. Jest lekki i bardziej komfortowy niż zwykły, plastikowy kołnierz dla psa.

Okulistyczny kołnierz dla psa

To zazwyczaj kołnierz miękki, w kształcie klosza, wyposażony dodatkowo w usztywniony stelaż chroniący oczy i pysk przed otarciami i poważniejszymi uszkodzeniami. Taki produkt nie tylko chroni ranę przed lizaniem jej i drapaniem przez psa, ale też chroni przed nadzianiem się na przypadkowe, wystające przedmioty. Jest szczególnie polecany dla psów po operacjach okulistycznych.

Kołnierz dla psa – gdzie kupić?

Produkt dostaniesz w każdej placówce weterynaryjnej, ale też w sklepach zoologicznych, także tych internetowych. Wystarczy, że znasz obwód szyi psa. Poszczególne modele są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego przed zakupem bezwzględnie należy się kierować podanym przez producenta rozmiarem kołnierza w centymetrach.

Do czego przypiąć kołnierz dla psa?

Zarówno miękkie kołnierze dla psów, jak i plastikowe kołnierze należy zamontować do obroży czworonoga. Niektóre modele mają swoje własne, regulowane zapięcia, których zazwyczaj nie trzeba przypinać do obroży.

Czym zastąpić kołnierz dla psa?

Psy różnie reagują na kołnierz. Część z nich wpada w furię i za wszelką cenę próbuje go zdjąć, a inne czworonogi cierpliwie w nich chodzą i sprawiają wrażenie, jakby w ogóle ten im nie przeszkadzał.

Oczywiście ewidentna niechęć czworonoga do chodzenia w kołnierzu nie powinna sprawić, że opiekun go zdejmie – nie należy tego robić w żadnym wypadku! W takich sytuacjach warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o innych możliwościach. W wielu przypadkach wystarczy zastąpić niewygodny plastikowy kołnierz tym miękkim – np. kołnierzem typu ponton.

Czasem poprawę przynosi założenie pupilowi specjalnego ubranka pooperacyjnego dla psa, które w sposób mechaniczny chroni przed lizaniem i wygryzaniem. Niestety wadą takiego ubranka jest fakt, że skóra nie ma stałego dostępu do świeżego powietrza, przez co rana może gorzej się goić. Takie ubranko nie jest wodoodporne, dlatego jeśli pies będzie je lizał, to rana pod nią może być wilgotna, a to też nie sprzyja gojeniu się.