Kolor cieni do powiek, a odcień włosów

Na temat zestawiania kolorystyki makijażu z barwą tęczówki oka napisano już wiele poradników. Tymczasem kolor oczu to niejedyny aspekt, jaki powinno się brać pod uwagę podczas doboru cieni do powiek — odpowiedni dobór cieni do włosów jest przecież równie istotny. Czy wiesz, w jakich kolorach twój makijaż będzie prezentował się najkorzystniej? Z tego artykułu dowiesz się, jak cieniować — włosy blond, ciemne i rude wymagają bowiem użycia zupełnie innych cieni do powiek.

 

Naturalna uroda a dobór cieni do włosów

Choć współcześnie większość kobiet decyduje się na zmianę swojego naturalnego koloru włosów należy pamiętać, że od tego, jakiej barwy kosmykami obdarzyła nas natura, zależy wiele innych elementów urody — określony kolor włosów zazwyczaj idzie w parze z danym typem karnacji oraz kolorem oczu.

Jednocześnie jednak, nie jest to niezłomna zasada — często zdarza się, że typu urody nie da się przyporządkować do określonego z góry modelu (np. do powszechnego podziału na wiosnę, lato, jesień i zimę). Z tego względu warto tworzyć swój wyjątkowy makijaż indywidualnie, zwracając uwagę na każdy detal naszego wyglądu.

Podobnie jak podczas łączenia określonej kolorystyki cieni z kolorem tęczówki, dobór cieni do włosów należy połączyć z zasadą subtelnego kontrastu. Makijaż nie powinien „ginąć” wśród innych atrybutów; powinien być dobrze wyeksponowany, podkreślając się wzajemnie z odcieniem kosmyków.

Zapomnij więc o ustalonych, przestarzałych zasadach, sugerujących, że makijaż oczu powinien być zależny wyłącznie od barwy tęczówki. Oto kilka wskazówek dla posiadaczek rozmaitych kolorów włosów, które poszukują idealnych cieni do powiek, podkreślających ich niepowtarzalną urodę.


Delikatne, zmysłowe cieniowanie — włosy blond

Posiadaczki fryzury w kolorze blond to grupa, która dobór cieni do włosów powinna przeprowadzać szczególnie uważnie. Delikatna uroda, która zwykle idzie w parze z jasnymi włosami, to duże pole do makijażowych popisów, jednak nietrudno tu o przesadę i karykaturalny efekt. Subtelny wygląd jasnowłosych pań nie powinien iść w parze z makijażem zbyt intensywnym i wyzywającym.

Blondynki o włosach w odcieniach złocistych mogą śmiało zdecydować się na cienie w kolorach fioletowym, fiołkowym i różowym. Subtelne i dziewczęce kolory idealnie współgrają z naturalnym, złotym kolorem włosów. Warto pamiętać, że barwy te powinny być wybierane w wariantach pastelowych — większość jasnowłosych kobiet nie będzie wyglądać korzystnie w jaskrawych kolorach na powiekach.

Chłodne blondynki, chcące uzyskać idealne cieniowanie, włosy o odcieniu popielatego i platynowego blondu powinny podkreślać produktami do makijażu zawierającymi złote refleksy. Zimny odcień włosów w połączeniu z ciepłą kolorystyką cienia do powiek dadzą zrównoważony, elegancki efekt, który zapewni wytworne, a zarazem delikatne podkreślenie subtelnej urody. Analogicznie — panie o fryzurach w odcieniach chłodnego blondu powinny unikać cieni srebrzystych, które w zestawieniu z włosami o podobnej kolorystyce mogą być zwyczajnie trudno dostrzegalne.

 

Posiadaczki zarówno ciepłego, jak i chłodnego blondu nie są bynajmniej skazane wyłącznie na delikatne, ledwo zauważalne makijaże. Blondynki z powodzeniem mogą wykonywać nieco odważniejsze cieniowanie — włosy blond elegancko i seksownie podkreśli make-up wieczorowy (np. smoky eyes), jednak w tym przypadku jasnowłose panie powinny unikać zbyt ciemnej kolorystyki. Cienie czarne warto zatem zastąpić grafitami i brązami, które okażą się bardziej adekwatne do delikatnej urody i koloru włosów blondynek. Ważne także, aby cienie były starannie roztarte, a poszczególne ich kolory gładko przenikały się wzajemnie.

Szyk i zmysłowość, czyli jak cieniować — włosy ciemne

Brunetki i szatynki to w większości kobiety o śniadej cerze i ciemnej oprawie oczu. Makijaż dla posiadaczek tego rodzaju urody powinien być więc równie wyrazisty. Ciemnowłose panie bez obaw mogą sięgać po cienie w intensywnych barwach (np. fiolety i zielenie), jak również po te zapewniające elegancki efekt „glam” — złoto i srebro. Ponadto brunetki i szatynki będą wyglądały wyjątkowo korzystnie także w neutralnych brązach i beżach.

Podstawową zasadą, którą powinny kierować się ciemnowłose panie w doborze idealnych cieni, jest to, aby temperatura ich koloru była zbliżona do odcienia fryzury — kosmyki w kolorach ciepłych brązów będą więc idealnie podkreślały się nawzajem np. z cieniami złocistymi, z kolei czernie i zimne brązy najlepiej współgrają z makijażem w odcieniach szarości i srebra.

Wieczorowe makijaże w stylu smoky eyes wydają się wręcz stworzone dla ciemnowłosych pań (przykładem może być celebrytka Kim Kardashian, stosująca intensywne smoky regularnie). Śniade posiadaczki ciemnych włosów nie muszą obawiać się przesady i efektu ciężkości, którymi cienie czarne i ciemnobrązowe mogą zagrażać posiadaczkom włosów jasnych.

W tym wypadku szczególnie istotne jest jednak zachowanie równowagi między makijażem oka a pozostałymi partiami twarzy — pamiętajmy, że jeśli eksponujemy wyraźnie jeden atut, inne powinny być podkreślone zdecydowanie bardziej delikatnie.

Jeśli jesteś brunetką lub szatynką o bardzo jasnej cerze, sięgaj po cienie zdecydowanie delikatniejsze. Najbezpieczniejszym wyborem okażą się w tej sytuacji cienie w kolorach nude — cieliste beże i delikatne brązy. Możesz z powodzeniem stosować także inne, odważniejsze warianty kolorystyczne; ważne jednak, aby kolory były dobierane w opcjach pastelowych.

Odważne, barwne cieniowanie — włosy rude

Posiadaczki fryzury w kolorze rudym mogą cieszyć się oryginalną, nietuzinkową urodą, którą zdecydowanie warto akcentować. Włosy w odcieniu wiśni, miedzi czy mahoniu symbolizują odwagę, a zarazem kobiecą tajemniczość — nic dziwnego, że w ostatnich latach wiele kobiet decyduje się na trwałą koloryzację właśnie w tych kolorach.

 

Naturalne „rudzielce” to zazwyczaj posiadaczki jasnej cery oraz błękitnych lub zielonych oczu. Z powodu charakterystycznej, oryginalnej urody rude kobiety przez długi czas borykały się z problemem, jak cieniować; włosy rude polecano podkreślać przez wykonywanie makijażu oczu przede wszystkim z zastosowaniem zieleni i złota, jednak współcześnie coraz częściej zrywa się z ustalonymi konwenansami.

Ognistowłose będą wyglądały równie dobrze w kolorach wyraźnie kontrastujących z ich fryzurami — w tym wypadku idealnie sprawdzą się fiolety i turkusy. Te z pań, które boją się odważnych eksperymentów, mogą bez obaw sięgać po cienie cynamonowe, pomarańczowe i brązowe — barwy te dobrze korespondują z rudymi kosmykami, niemal niezależnie od oprawy oczu.

Niezależnie od tego, czy twoje włosy mają naturalny kolor, czy może regularnie go zmieniasz, makijaż oczu nie musi być nudny i monotonny. Możesz mieć pewność, że stosując się do powyższych, podstawowych zasad dotyczących tego, jak cieniować, włosy niezależnie od swojego odcienia nie będą przysłaniały piękna twojego codziennego makijażu, dzięki czemu nie pozostanie on niezauważony.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły