Data publikacji:

Kondycja baterii w telefonie: jak o nią dbać i jak sprawdzić?

Kondycja baterii ma bezpośredni wpływ na działanie telefonu. Podpowiadamy, jak odpowiednio zadbać o akumulator, a także jak sprawdzić jego aktualny stan.
kondycja baterii

Kondycja baterii w telefonie – dlaczego jest tak ważna?

W smartfonach znajdziemy akumulatory wykonane w technologii litowo-jonowej. Ten rodzaj baterii został stworzony z porowatego węgla oraz tlenków metali. Ciecz wzbogacona o sole litowe jest rozpuszczona w mieszance organicznych rozpuszczalników. Takie połączenie w porównaniu do starszych rozwiązań jest przede wszystkim dużo lżejsze, a także trwalsze. Baterie litowo-jonowe w smartfonach charakteryzują się bardzo dobrą trwałością, co ma wpływ na czas pracy.

Akumulatory starzeją się, co skutkuje spadkiem ilości przechowywanego ładunku. Określony stan ogniw nazywamy kondycją baterii. W momencie zakupu nowego telefonu, kondycja baterii jest określana na maksymalną wartość, czyli 100%. Wraz z upływem czasu ta wartość spada, czego efektem jest konieczność częstszego sięgania po ładowarkę. Wpływ na kondycję baterii ma sposób użytkowania smartfona. Wykonując określone czynności, można wydłużyć żywotność akumulatora bądź spowodować, że kondycja będzie się pogarszać.

Warto zadbać o baterię również z powodu wizyty w serwisie. Słaba kondycja baterii iPhone’a czy innego telefonu spowoduje, że konieczna będzie jej wymiana. To wiąże się z kosztami, które mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Koszt jest uzależniony od konkretnego smartfona. W nowych modelach, gdzie bateria nie może być zdemontowana przez użytkownika, koszty są znacznie wyższe.

Warto zaznaczyć, że samodzielna wymiana baterii jest możliwa, jednak nie zawsze opłacalna. Dla przykładu, w iPhone’ach konieczne jest rozmontowanie obudowy przy pomocy specjalnych narzędzi. Samodzielna próba może doprowadzić do uszkodzenia niektórych podzespołów.

W jaki sposób sprawdzić kondycję baterii?


System iOS

System iOS w telefonach Apple oferuje możliwość szybkiego sprawdzenia kondycji baterii. Nie trzeba do tego instalować żadnych dodatkowych aplikacji. Wystarczy wykonać następujące kroki:
  • Przejdź do ustawień.
  • Wybierz zakładkę „Bateria”.
  • Przejdź do sekcji „Kondycja baterii”.
  • Sprawdź, jaka jest maksymalna pojemność.

W przypadku nowych telefonów kondycja baterii zawsze wynosi 100%. Wraz z upływem czasu będzie ona maleć. Akumulatory w iPhone’ach są w stanie wytrzymać 500 cykli ładowania. Po osiągnięciu tej liczby kondycja baterii powinna pokazywać około 80%. W przypadku, gdy wartość będzie niższa, warto pomyśleć o wymianie baterii na nową. Kondycja baterii iPhone’a po roku powinna wynosić około 90%. Należy jednak pamiętać, że intensywne korzystanie z telefonu i częste ładowanie mogą wpłynąć na kondycję baterii.

System Android

W smartfonach z systemem Android sprawdzenie kondycji baterii jest już trochę trudniejsze. Przede wszystkim nie można tego zrobić za pomocą aplikacji systemowej. Jednak w sklepie Play znajdziemy kilka alternatyw. Warto zainteresować się takimi aplikacjami jak Battery Info, AccuBattery, Battery Recover czy Electron.

Jak dbać o kondycję baterii?

Posiadacze nowych smartfonów zastanawiają się, w jaki sposób korzystać z telefonu, aby nie obciążyć znacząco żywotności baterii. Odpowiedź jest prosta – należy korzystać z urządzenia w sposób normalny, jednak zachowując pewne zasady. Akumulatorów litowo-jonowych nie warto rozładowywać zupełnie do zera. To ważne szczególnie w momentach, gdy nie używamy smartfona przez dłuższy czas. Powinien być naładowany przynajmniej do połowy.

Gdy odczytasz powiadomienie, że należy podłączyć ładowarkę, to zrób to. Raz na kilka miesięcy można rozładować baterię zupełnie do zera i następnie ponownie ją naładować do 100%, ale bez odpinania przewodu w międzyczasie. Taka prosta kalibracja może polepszyć kondycję akumulatora. Staraj się wykonywać krótkie a częste cykle ładowania. Taki system powinien mieć wpływ na żywotność.

Baterie w telefonach nie lubią skrajnych temperatur. Korzystanie z urządzenia na mrozie może prowadzić nawet do jego wyłączenia. W takich sytuacjach staraj się schować telefon do ciepłej kieszeni. Dobra kondycja baterii zostaje podtrzymana pod warunkiem, że korzystamy z oryginalnych akcesoriów do ładowania. Niesprawdzone ładowarki mogą dysponować zbyt dużym napięciem, co dla baterii nie jest zbyt dobre.

Co zrobić, gdy kondycja baterii spadła poniżej normy?

Gdy kondycja baterii osiągnie wartość poniżej 80%, warto rozważyć wizytę w serwisie. Przy bateriach z 50-procentową kondycją baterii trzeba jak najszybciej udać się do danego punktu. Akumulatory litowo-jonowe mają swoją ograniczoną żywotność, dlatego w takim przypadku niewiele możemy zrobić. Najprostszym sposobem będzie zdecydowanie się na nowy akumulator. Wiele serwisów regeneruje ogniwa, co jest dobrym pomysłem. Przy wymianie baterii na nieoryginalną, smartfon mógłby nie działać prawidłowo.

Niska wartość kondycji baterii objawia się również bardzo krótkim czasem pracy, a także możliwymi spowolnieniami systemu. Telefon nie ma wystarczającej mocy, aby uruchomić aplikację czy grę.

Koszt wymiany baterii jest uzależniony od konkretnego telefonu. Ceny usługi serwisowej kosztują od 100 do nawet 600-700 złotych.

Autor: Bartłomiej Mazurek