Data publikacji:

Jaką zabawkę kong dla psa wybrać?

Kong, czyli kula smakula dla psa, to zabawka, która ma wiele zalet. Pomaga urozmaicić posiłki podawane w sposób tradycyjny, korzystnie wpływa na rozwój czworonogów, zaspokaja ich potrzebę gryzienia i żucia oraz pomaga psu przezwyciężyć lęki, w tym także lęk separacyjny. Sprawdź, jaki kong dla szczeniaka będzie najlepszy, ile kosztuje kong i co wkładać do kuli smakuli.

kong dla psa

Zabawka kong dla psa – co to jest?

Kong to zabawka wykonana z gumy kauczukowej. Jego środek jest pusty, należy go wypełnić psimi przysmakami przed podaniem czworonogowi. Twarda guma jest odporna na zniszczenia, dlatego zabawka jest bezpieczna. Pupil, chcąc wydobyć smakołyki z jej środka, musi wykazać się sprytem i cierpliwością.

Kong dla psa – czy warto go kupić?

Podanie psu posiłku ukrytego w kuli smakuli to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. Dzięki temu pokarm wydaje się pupilowi bardziej atrakcyjny niż w przypadku, gdy jest podany w zwykłej misce, w sposób tradycyjny.

Zastanawiasz się, jak uspokoić psa? Kong pomaga zwierzętom przezwyciężyć lęk separacyjny. Sprawdza się, gdy pies stresuje się podczas wyjścia opiekuna. Wystarczy zostawić czworonogowi zabawkę wypełnioną smakowitą treścią przed samym wyjściem z domu. Bawiąc się kongiem, pies skupia na nim całą swoją uwagę, angażując się w pełni na wydobyciu z niego jedzenia.

Kong zaspokaja też potrzebę żucia i gryzienia, czyli podstawowe potrzeby fizjologiczne zwierzęcia. Nie jest to obowiązkowa zabawka dla psa, ale warto ją kupić, szczególnie jeśli masz psa bardzo aktywnego, z silnym instynktem łowieckim oraz dużą potrzebą gryzienia i żucia.

Rodzaje kuli smakuli dla psa

Oprócz zwykłych kongów w kształcie bałwanka, dostępne są też takie zabawki jak Kong Wubba – zabawka służy nie tylko do gryzienia, ale też do przeciągania się – Kong AirDog czy KONG Squeezze, czyli piłka do zabawy, którą pies może gryźć.

Kong dla psa – rozmiary

Kong dla psów występuje w kilku rozmiarach, dzięki czemu zabawka jest dostępna dla wszystkich psów – od ras miniaturowych po psy ras olbrzymich. Musisz wiedzieć, że rozmiar konga dla psa ma duże znaczenie pod kilkoma względami.

Po pierwsze, za duży kong nie będzie dla psa atrakcyjny, ponieważ nie będzie mógł go gryźć i żuć, przez co smakowita zawartość zabawki pozostanie w środku. Taka sytuacja jest dla psa frustrująca. Zabawka nie będzie wówczas dobrze spełniać swojej roli.

Po drugie, za mały kong może zostać przez psa połknięty, a to nierzadko kończy się operacją. Zabawka nie przesuwa się tak, jak treść pokarmowa wzdłuż przewodu pokarmowego. Zalega w gardle, przełyku lub w żołądku. Taka sytuacja jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia czworonoga, ale też dla jego życia.

Dlatego kong dla szczeniaka (Kong Puppy) powinien zostać zastąpiony większym rozmiarem zabawki, np. na Kong Classic dla psa, gdy pupil podrośnie. Jeśli twój pies ma dużą tendencję do niszczenia zabawek i innych przedmiotów, warto rozważyć zakup Kong Extreme. To bardzo wytrzymały model, któremu ostre zęby czworonoga nie są straszne.

Rozmiar konga dla psa Masa ciała psa
XS do 2 kg
S do 9 kg
M 7-16 kg
L 13-30 kg
XL 27-41 kg
XXL powyżej 38 kg

Co włożyć do konga dla psa?

Do środka warto włożyć mokry pokarm lub suchą karmę wymieszaną z mokrą. Może to być mokra karma dla psa z kawałkami mięsa z puszki, pasztet dla psa lub inny pokarm przeznaczony dla psów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by włożyć do środka też psie przysmaki.

Musisz jednak pamiętać, że to, co podajesz psu do zjedzenia w kongu, nie może być dodatkową porcją pokarmu, ponieważ sprzyja to nadwadze lub nawet otyłości. Wszystko, co dajesz psu do jedzenia, musi zostać uwzględnione w jego dziennym bilansie kalorii.