Stylizacja i pielęgnacja włosów suchych

Aby fryzura wyglądała zachwycająco, często sama, nawet najlepiej dobrana pielęgnacja nie wystarczy. Niewiele pań może poszczycić się włosami „skłonnymi do współpracy”, układającymi się nienagannie w trakcie zwykłego czesania. Stylizację niesfornych włosów należy wspomóc urządzeniami takimi jak suszarka, lokówka lub prostownica. Jakie kosmetyki do włosów dobierać, aby zabezpieczyć je przed szkodliwym wpływem gorących temperatur oraz polepszyć efekt stylizacji?

Łamliwe, suche włosy ― stylizacyjny problem

Nie sama stylizacja na gorąco sprawia, że włosy ulegają wysuszeniu i osłabieniu. Często cechy te są uwarunkowane genetycznie, zwłaszcza u posiadaczek włosów kręconych lub falowanych.

Czynniki warunkujące występowanie suchych włosów mogą mieć też inne podłoże, jakim jest nieprawidłowa, źle dobrana pielęgnacja. Posiadaczki naturalnie suchych włosów powinny unikać szamponów i odżywek zawierających silikony, parabeny i SLS-y, które wywołując efekt pozornego wygładzenia kosmyków, dodatkowo odbierają im nawodnienie. Problem mogą potęgować czynniki atmosferyczne, takie jak upały lub silne mrozy, a także sztuczne ogrzewanie pomieszczeń w okresie zimowym.

Pielęgnacja przed stylizacją — kosmetyki do włosów suchych

Zanim zajmiesz się ułożeniem perfekcyjnej fryzury z użyciem gorącej temperatury suszarki, lokówki czy prostownicy, musisz zadbać o kondycję swoich włosów. Odpowiednia pielęgnacja zaczyna się już na etapie ich mycia — dobieraj szampony o naturalnym, delikatnym składzie, bogate w olejki pielęgnacyjne (np. jojoba, makadamia, kokosowy), które wygładzą łuski włosa oraz wzbogacą go o cienką warstwę ochronną, która zabezpieczy go przed szkodliwym działaniem stylizacji. Sprawdzonym, dobrym sposobem jest także sięganie po naturalne wzmacniające szampony roślinne, np. z wyciągiem z czarnej rzepy.
Następnym etapem pielęgnacji suchych kosmyków jest nałożenie odżywki do włosów przeznaczonej do spłukiwania. Szampon, nawet o najlepszym składzie nie będzie w stanie nadać włosom takiej miękkości i delikatności, jaką może im zapewnić dobrej jakości kosmetyk odżywczy. Najlepsze będą odżywki do włosów zawierające olejki pielęgnacyjne, wyciągi roślinne oraz keratynę — naturalny budulec włosa. Używaj odżywek po każdym myciu, choćby przez kilka minut. Twoje suche włosy odwdzięczą się większym zdyscyplinowaniem, gładkością i miękkością.

Około 1–2 razy w tygodniu powinnaś zapewnić swojej fryzurze małe domowe SPA z użyciem intensywnie nawilżającej maski regeneracyjnej. Produkty tego typu należy nakładać na włosy na 20–30 minut, najlepiej pod przykryciem w postaci czepka lub ręcznika, aby przez ciepło wzmóc wnikanie składników aktywnych w głąb włosa. Nie sięgaj jednak po maski zbyt często — ich konsystencja i skład o wiele bogatszy niż w wypadku zwykłych odżywek do włosów mogą spowodować obciążenie włosów i zmniejszenie ich objętości.
Kolejną grupą kosmetyków do włosów zniszczonych i suchych są odżywki bez spłukiwania. Przyjmują najczęściej formę sprayu lub lekkiego olejku, który należy wmasować we włosy zaraz po ich umyciu, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek. Tego rodzaju odżywki do włosów nadają włosom gładkość i blask, a także ułatwiają późniejszą stylizację. Bardziej intensywną formą kosmetyku bez spłukiwania jest serum na rozdwajające się końcówki — problem często idący w parze z przesuszonymi włosami.

Nieinwazyjna koloryzacja

Czy suche włosy można farbować? Oczywiście, pod warunkiem że ich koloryzacja będzie jak najdelikatniejsza. Jeśli decydujesz się na farbowanie w warunkach domowych, wybieraj farby bez amoniaku — są zdecydowanie mniej szkodliwe dla struktury włosa, a dzięki coraz częściej stosowanym dodatkom w postaci odżywczych olejków i wyciągów roślinnych mogą korzystnie wpływać na wygląd włosów.

Stosuj się ściśle do zaleceń producenta, jeżeli chodzi o czas farbowania. Nie przetrzymuj zbyt długo farby na włosach — może to grozić ich wzmożoną łamliwością i przesuszeniem. Po koloryzacji konieczne jest użycie odżywki do włosów, najczęściej dołączonej do preparatu koloryzującego.

Jeśli jesteś posiadaczką bardzo przesuszonych włosów, powinnaś zrezygnować z rozjaśniania włosów, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi ich dekoloryzacja z użyciem rozjaśniacza. Proces ten niszczy strukturę włosa, czyniąc go cieńszym i bardziej podatnym na łamanie. Zdecydowanie bezpieczniej jest wybierać ciemniejsze odcienie, mniej ingerujące w kondycję fryzury. Dodatkowo wybierając np. świetliste, czekoladowe brązy, możesz być pewna, że twoje włosy będą wyglądały na zdrowsze i bardziej nawilżone, niż są w rzeczywistości.

Jakie kosmetyki do stylizacji wybrać?

Po zadbaniu o odpowiednie nawilżenie włosów przychodzi czas na ich stylizację. Już przed wysuszeniem ich suszarką powinnaś sięgnąć po specjalne kosmetyki do włosów, które zminimalizują niekorzystny wpływ gorącej temperatury. Choć większość suszarek ma opcję zimnego nawiewu, który jest o wiele korzystniejszy dla kondycji fryzury, nie jest on tak efektywny, jak gorące powietrze, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie.

Na drogeryjnych półkach można znaleźć wiele stylizacyjnych kosmetyków do włosów, takich jak spraye, pianki i lotiony, które tworzą na powierzchni włosa ochronną warstwę, zabezpieczającą go przed zbytnim przegrzaniem. Poza ochroną termalną możesz zdecydować się na kosmetyki przeznaczone specjalnie do suchych włosów — zawierają one dodatkowe składniki odżywcze, dzięki którym łączą w sobie ochronę przed gorącem oraz pielęgnację. Preparaty tego typu należy rozprowadzić na jeszcze wilgotnych po umyciu włosach, poczekać krótką chwilę na ich wchłonięcie, po czym można bez obaw przystąpić do wysuszenia fryzury.

Po nadaniu fryzurze upragnionej formy przychodzi czas na jej utrwalenie, aby wyglądała nienagannie przez jak najdłuższy czas. Najpopularniejszym służącym do tego kosmetykiem jest lakier do włosów. Niestety suche włosy niekorzystnie reagują na jego działanie — lakiery wykazują tendencję do absorpcji wody, wskutek czego odwadniają kosmyki, odbierając im sprężystość i blask. By zminimalizować te niepożądane efekty, sięgaj po lakiery o jak najmniejszej sile utrwalania oraz o możliwie lekkiej formule. Używaj kosmetyku oszczędnie i raczej okazjonalnie niż regularnie.
Możesz też zdecydować się na innego rodzaju kosmetyki do włosów suchych, które umożliwią delikatne utrwalenie fryzury. Do tej grupy można zaliczyć woski, gumy do włosów oraz żele. Z ich użyciem możesz zdyscyplinować poszczególne niesforne kosmyki lub wymodelować większe partie fryzury, np. grzywkę.

Odpowiednie narzędzia do stylizacji

Działanie dobrej jakości szamponów i odżywek do włosów powinno być uzupełnione doborem odpowiedniego sprzętu, za pomocą którego będziesz je układać. Kupując lokówkę czy prostownicę, zwracaj uwagę przede wszystkim na to, czy urządzenie ma ceramiczną powłokę, która w odróżnieniu od innych tworzyw po nagrzaniu się do dużej temperatury nie wpływa na włosy nadto destrukcyjnie. Suszarki i suszarko-lokówki powinny mieć opcję zimnego nawiewu, a także jonizacji zapobiegającej puszeniu się włosów.

Ostatnio dodane artykuły