Data modyfikacji:

Koty dla alergików. Jak żyć z kotem pomimo alergii?

Kochasz koty, ale cierpisz z powodu alergii? Niestety mruczki wydzielają silnie alergizujące białko Fel D1. Istnieją jednak rasy, które uczulają mniej niż inne, a także skuteczne sposoby na zmniejszenie przykrych objawów. Jakie koty dla alergików sprawdzą się najlepiej? Dowiesz się w artykule!

koty dla alergików

Koty dla alergików – czy to możliwe?

Czy koty nadają się dla alergików? Sprawa niestety jest dość skomplikowana. Wbrew pozorom to nie kocia sierść najbardziej uczula, lecz produkowane przez mruczki białko Fel D1, znajdujące się w ślinie. Często powoduje ono katar sienny, kaszel, swędzenie oczu, a nawet astmę. Na szczęście jednak istnieją rasy, które wydzielają znacznie mniej tego białka niż inne. W artykule przedstawiamy, jakie koty nadają się dla alergików.

Jeśli marzysz o mruczku, ale jesteś alergikiem, możesz zawsze próbować zminimalizować objawy uczulenia. Przede wszystkim musisz pamiętać o częstym odkurzaniu mieszkania. Zainwestuj w porządny odkurzacz dla alergika. Powinien mieć on filtr HEPA.

Natomiast oczyszczacz powietrza dla alergików będzie filtrował powietrze w mieszkaniu w czasie rzeczywistym, wyłapując kurz i kłaczki. Sprzątaj dom i myj podłogi regularnie, aby na meblach i posadzkach osadzało się jak najmniej kociej sierści i uczulającego białka.

Pamiętaj! Zanim zaadoptujesz kota, odwiedź kilkukrotnie schronisko lub hodowlę, aby sprawdzić, jak twój organizm na niego zareaguje. Zdecyduj się na mruczka tylko wtedy, gdy objawy nie wystąpią lub będą mało uciążliwe.

Rasy kotów dla alergików

Jakie rasy kotów nadają się dla alergików? Poniżej znajdziesz listę z krótkimi opisami!

Sfinks – kot dla alergika

Najbardziej znaną rasą kotów dla alergików jest sfinks. Mruczek ten nie ma sierści, a w jego ślinie i gruczołach znajduje się stosunkowo niewielka ilość alergenów. Można go regularnie kąpać, dzięki czemu pozbywamy się alergizującego białka z ciała zwierzaka. Sfinksy są miłe, przyjazne i bardzo lubią ludzi!

Devon rex – kot antyalergiczny

Kolejną rasą kota dla alergików jest devon rex. Ten wesoły mruczek ma króciutką, lekko kręconą sierść oraz charakterystyczne duże uszka. Wydziela mniej alergizującego białka, ponadto krótka sierść nie wypada tak intensywnie, dzięki czemu alergeny nie fruwają w powietrzu. Devon rex jest niezwykle przyjacielskim kotem i nie znosi samotności.

Cornish rex – kot dla alergików

Cornish rex to kolejne dobre zwierzę dla alergików. Ma króciutką sierść, a wyglądem przypomina devon rexa. Jego skóra jednak intensywniej się przetłuszcza, przez co mruczka należy często kąpać. To pozytywna informacja dla alergików. Kociak jest wesoły, żywy i pełen temperamentu.

Kot syberyjski – kot z włosami dla alergików

Kot syberyjski to dobra rasa dla alergików, którzy nie przepadają za bezwłosymi mruczkami. Ma on piękną, gęstą sierść, jednak wydziela mniej alergizującego białka Fel D1 niż inne rasy. Jest wesoły, kontaktowy i łagodny.

Kot bengalski – kot dla alergika

Kot bengalski wyglądem przypomina nieco lamparta, jest jednak miły i przyjacielski. Jego sierść nie uczula, dlatego mruczek doskonale sprawdzi się u alergików. Ma wesoły i wyjątkowo aktywny temperament!

Kot balijski – kot z włosami dla alergików

Kolejnym dobrym zwierzęciem dla alergików jest kot balijski. Choć ma on długie włosy, nie powoduje silnej alergii, gdyż jego ślina zawiera mniej białka Fel D1. Mruczek ten jest skory do zabawy, wesoły i przyjaźnie nastawiony do ludzi.

Kot rosyjski niebieski – kot dla alergików

Ostatnim kotem dla alergików w naszym zestawieniu jest kot rosyjski niebieski – elegancki zwierzak o srebrzystym umaszczeniu. Produkuje mniej alergizującego białka, jest piękny, a także towarzyski i niezależny zarazem.

Autorka: Olga Wacholc