Data modyfikacji:

Kreskówki nie tylko dla dzieci?

Animowane bajki kojarzą nam się raczej z latami dzieciństwa, a Cartoon Network z programem, którego nie otwieraliśmy od czasów podstawówki. Czyżby? Tylko ktoś, kto nie widział ani jednego odcinka Simpsonów może twierdzić, że ta kreskówka jest wyłącznie dla najmłodszych. Oto trzy dobitne przykłady na to, że producenci filmów animowanych myślą też o dorosłych.

Pora na przygodę!

pora na przygodę
(fot. nerdist.com)

Przygody Finna i Jake’a po raz pierwszy pokazały się na kanale Cartoon Network w 2010 i od tamtego czasu powstało już 8 sezonów. Formuła serii jest na pierwszy rzut oka bardzo prosta- Finn to młody chłopak, który wraz ze swoim mowiącym psem, Jake’em mają różne przygody, które głównie polegają na pokonywaniu złych potworów. Z biegiem czasu dociera do nas, że akcja dzieje się na naszej planecie po wojnie nuklearnej, a kreskówka ma drugą, a nawet i trzecią głebię. 

Poruszane są tu poważne tematy związków, ukryte aluzje do innych orientacji seksualnych, a także problemy z pracą czy inne przeszkody, jakie czekają na nas w dorosłym życiu. Są również nawiązania do narkotyków, których niedoświadczona osoba nawet nie zauważy. To wszystko sprawia, że Porę na przygodę może oglądać osoba w każdym wieku- dzieci będą cieszyły się kolorowym światem, a dorośli będą mieli frajdę z odnajdywaniem ukrytych wątków.

Samuraj Jack

O powrocie Samuraja Jacka informowaliśmy już jakiś czas temu. Jak pokazały nowe odcinki, kreskówka wróciła w znakomitej formie. Jest to serial animowany, który powstał w 2001 i miał tylko 2 sezony. W tym roku producenci wznowili serię i wydali na świat trzeci sezon.

Samuraj Jack to opowieść o wojowniku, który walczy ze złym Aku. Czarny charakter przeniósł bohatera w czasie do przyszłości, w której króluje zło. Teraz Samuraj Jack szuka drogi do domu, aby mógł pokonać Aku zanim przejął władzę nad światem.

Jest to kreskówka momentami bardzo mroczna. Na próżno tu szukać wielu zabawnych scen z głupkowatymi gagami. Fabuła jest jak najbardziej poważna i dlatego też Samuraj Jack obecnie wyświetlany jest w Adult Swim, bardziej dojrzałej wersji Cartoon Network.

Simpsonowie

(fot. independent.co.uk)

Tego serialu nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Ponad 20 sezonów i nieustanna emisja od 1990 sprawiają, że tę animację kojarzą wszyscy. Ci, którzy jednak nigdy nie widzieli żadnego odcinka, powinni spróbować zobaczyć chociaż kilka i przekonać się, że to serial jak najbardziej familijny, tworzony bardziej z myślą o dorosłych, niż dzieciach. 
Tekst: Nadia Pietrzak