Data modyfikacji:

Krewetki w akwarium. Hodowla, wymagania

Krewetki słodkowodne hodowane w domu są coraz bardziej popularne w Polsce. Różne odmiany barwne, od białych, czerwonych po zielone i niebieskie, sprawiają, że miłośnicy akwarystyki coraz częściej wzbogacają swoje akwaria za pomocą tych skorupiaków. Sprawdź, jakie są rodzaje krewetek. Dowiedz się, jak rozmnażać krewetki i jak zacząć przygodę z hodowlą krewetek.
krewetki w akwarium

Krewetki – rodzaje

Krewetki glonożerne

To najbardziej popularny rodzaj krewetek, na którego hodowlę ludzie decydują się w zaciszu domowym. Można powiedzieć, że w akwarium bogatym w glony są samowystarczalne, nie potrzebują dodatkowych źródeł pokarmu.
Należą do nich między innymi:
  • Caridina japonica,
  • Neocaridina denticulata (krewetki Cherry),
  • Caridina Red Crystal,
  • Caridina Tiger,
  • Caridina Bumle Bee,
  • Caridina babaulti,
  • Caridia palmata.

Krewetki filtrujące

Krewetki są dość duże, bo ich ciała dorastają nawet do 10 cm długości. Można zdecydowanie powiedzieć, że nie wyglądają one jak typowe krewetki, ale bardziej jak poruszające się wentylatory. Ich odnóża są pokryte rzęskami, które filtrują wodę i służą do chwytania pokarmu.
Należą do nich między innymi Atyopsis moluccensis czy Atya gabonensis. Nie są używane w hodowli przydomowych.

Krewetki drapieżne

To duże krewetki z dużymi szczypcami. Są zdecydowanie bardziej aktywne i agresywne w porównaniu do krewetek glonożernych czy filtrujących. Do tego rodzaju należą Macrobrachium.

Krewetki wszystkożerne

Zakrzywiony pancerz i szczypce są charakterystyczne dla krewetek wszystkożernych. Spożywają zarówno pokarm roślinny, jak i małe skorupiaki czy narybek. Należą do nich między innymi krewetki Grass shrimps czy Glass shrimps.

Krewetki z innymi rybami w akwarium

Krewetki można trzymać w jednym akwarium z innymi rybami, jeśli te nie będą dla nich niebezpieczne. Większość ryb na wolności uważa krewetki za doskonały pokarm, dlatego wybór obsady jest niezwykle istotny. Jakie rybki akwariowe dla początkujących wybrać?
Kiryski, neonki czy razbory boreańskie to najlepsi współlokatorzy dla krewetek. Skalary i inne ryby drapieżne mogą negatywnie wpłynąć na rozwój kolonii krewetek nie tylko przez same ataki na skorupiaki, ale też będąc dla nich dużym czynnikiem stresogennym, który między innymi nie sprzyja rozmnażaniu się.

Pokarm dla krewetek

Większość krewetek słodkowodnych odżywia się glonami, ale niekiedy nie są one w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich zwierząt w akwarium. Zaleca się wówczas korzystać z gotowego pokarmu dla krewetek, który dostarcza im wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym także witamin i minerałów. 
Możesz też korzystać z suplementów witaminowych, które dodaje się do akwarium raz na jakiś czas, według zaleceń danego producenta, by wzbogacić dietę krewetek.
Jeśli nie chcesz stosować gotowych pasz dla krewetek, które były wcześniej poddane obróbce, możesz postawić na pokarm naturalny dla krewetek, czyli będą to między innymi:
  • pokrzywy,
  • liście dębu,
  • szyszki olchy,
  • owoce i warzywa.
Przed zakupem pokarmu dla krewetek upewnij się, że dany produkt jest odpowiedni dla gatunku krewetek, który hodujesz w swoim akwarium.

Rozmnażanie krewetek

Krewetki są różnopłciowe, co oznacza, że aby rozmnażać krewetki, musisz mieć przynajmniej dwa osobniki odmiennej płci. Jednym z gatunków, który łatwo można rozmnożyć, jest Neocaridina denticulata, która nie należy go gatunku o wysokich wymaganiach. Łatwo i szybko można go rozmnożyć, jeśli zależy ci na dużej ilości krewetek w akwarium. Ciekawym zjawiskiem jest noszenie jaj przez krewetki pod ogonem.

Jak założyć krewetkarium tanim kosztem?

Szukasz sposobu, jak założyć krewetkarium tanim kosztem? Poznaj kilka trików, które na pewno ci się przydadzą. Nie musisz wcale inwestować dużego nakładu pieniędzy, by móc cieszyć się krewetkami w optymalnym i bezpiecznym dla nich środowisku. 
Możesz zainwestować w akwarium używane lub nowe. W przypadku akwarium z drugiej ręki warto wyczyścić je dokładnie i następnie obficie wypłukać, by pozbyć się niechcianych gości – ślimaków czy innych inwazyjnych gatunków, które mogłyby zaszkodzić roślinom w akwarium czy nawet samym krewetkom. Akwarium wcale nie musi być duże. Takie o pojemności 20–30 litrów w zupełności wystarczy do średniej wielkości kolonii krewetek. Popularnym rozwiązaniem jest też akwarium kostka dla krewetek.
Pod akwarium podłóż gąbkę lub podkład pod panele, co zapewni izolację szkła od podłoża. Matę możesz opcjonalnie przykleić do spodu akwarium za pomocą taśmy dwustronnej.
Na dno akwarium możesz dodać piasek do piaskownicy, który nie pyli się i nie będzie wpływał na jakość wody. Używaj jednak świeżego piasku, który dostaniesz np. w sklepach budowlanych. Kilka centymetrów piasku na dnie w zupełności wystarczy, by większość rodzajów krewetek dobrze się czuła. 
Ważnym elementem dna akwarium są rośliny. To od ciebie zależy, co na tym dnie się pojawi. Warto wykorzystać np. Microsorium pteropus czy windelow, które mają niskie wymagania. Na pewno dobrym pomysłem jest zastosowaniu mchu, który większość krewetek bardzo lubi. Włóż do akwarium też duży korzeń lub kilka oczyszczonych wcześniej korzeni.
Do akwarium 20–30 litrów mały filtr o niedużej mocy powinien wystarczyć. Uważaj na używane filtry z drugiej ręki. Trudno jest doczyścić wszystkie elementy, dlatego mogą one być źródłem pasożytów czy bakterii. Zwróć uwagę, by przy filtrze znajdował się kosz ssący lub siatka ssąca biometryczne. Oba z tych elementów chronią krewetki przed wessaniem przez filtr. 
Ważnym elementem będzie także lampa do akwarium, dzięki której będziesz mógł swobodnie podglądać podwodne życie zwierząt w akwarium.
Zdjęcie: Envato Elements