Data modyfikacji:

Polecane kryminały dla młodzieży

Trudne do rozwiązania zagadki, zawiłe historie detektywistyczne, mrożące krew w żyłach opowieści i tajemnicze miejsca budzące dreszczyk emocji przyciągają młodych miłośników kryminałów do każdej wydawniczej nowości. Choć wśród klasyków tylko polskich kryminałów dla młodzieży możemy znaleźć naprawdę fantastyczne propozycje, to nowszym książkom tego gatunku z całego świata warto się przyjrzeć. Przed wami zestawienie najbardziej polecanych kryminałów dla młodzieży.

kryminał

Polecane kryminały dla młodzieży. Nasze propozycje

Jakie będą ciekawe książki dla młodzieży? Nastolatki mogą już sięgać po bardziej dorosłe pozycje, takie jak kryminały dla młodzieży. Zobacz, jakie książki warto wybrać.

„Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”, Martin Widmark

Autorem „Antykwariatu pod Błękitnym Lustrem” jest Martin Widmark, jeden z najbardziej znanych twórców najlepszych kryminałów dla dzieci i młodzieży. To on napisał bestsellerową serię opowieści detektywistycznych dla dzieci „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, a w ostatnich latach spod jego pióra wyszły także książki z dreszczykiem dla trochę starszych czytelników – seria „Dawid i Larisa”.

Powieści Martina Widmarka cieszą się popularnością ze względu na wciągającą i dopasowaną do zainteresowań młodzieży fabułę, a także prosty, zrozumiały język dostosowany do wieku czytelników. Akcja tego kryminału dla młodzieży opiera się na poszukiwaniach Melchiora Rasmusena – właściciela tytułowego antykwariatu. Zagadkę jego zniknięcia próbuje rozwiązać Dawid – trzynastolatek, który pod nieobecność rodziców mieszka u znajomego antykwariusza, oraz szkolna koleżanka chłopaka – Larisa. Nastolatkowie próbują odnaleźć Melchiora na podstawie krótkiej wiadomości zostawionej przez niego samego, a kolejne tropy prowadzą ich do odkrycia osobliwych elementów tajemnicy zaginięcia mężczyzny.

„Nieodgadniony”, Maureen Johnson

„Nieodgadniony” to pierwszy tom trylogii Maureen Johnson, autorki bestsellerów według „New York Timesa”. Książka – kryminał dla młodzieży – jest napisana w bardzo lekkim i przystępnym stylu, przez co jest odpowiednia w zasadzie na każdą porę roku i każde okoliczności. Pozwala łatwo wejść w intrygujący literacki świat, nie przytłaczając dramatyzmem wydarzeń. Wiek bohaterki kryminału oraz akcja osadzona we współczesności z pewnością pozwoli młodym czytelnikom pokochać tę wydawniczą pozycję.

Fabuła kryminału jest dwuwątkowa. Pierwszy z nich dzieje się we współczesności, zdolna uczennica Stevie Bell zaczyna uczęszczać do prestiżowej szkoły – Akademii Ellinghama. Dziewczyna jest zafascynowana kryminalnymi historiami, często zagłębia się w książki detektywistyczne i aktywnie udziela się na internetowych forach miłośników tej tematyki. Ze względu za zainteresowania jest jej trudniej odnaleźć się w gronie nowych rówieśników.

Wkrótce w szkole ginie jeden z uczniów, a zagadka jego śmierci intryguje Stevie. Drugi wątek to nierozwiązana od lat tajemnica zniknięcia żony i córki założyciela szkoły, do której chodzi dziewczyna. Z ich porwaniem związany jest list pozostawiony przez prawdopodobnego sprawcę zaginięcia, podpisanego jako tytułowy „Nieodgadniony”.

Sprawdź także polecane książki dla młodzieży o miłości

„Tarantula, Klops i Herkules”, Joanna Olech

Wśród intrygujących kryminałów dla młodzieży można z pewnością wymienić książkę polskiej autorki Joanny Olech – „Tarantula, Klops i Herkules”. Osadzona w wakacyjnych okolicznościach fabuła przypadnie do gustu młodszym i starszym czytelnikom kryminałów. Wydarzenia mające miejsce w małym miasteczku oraz współcześni bohaterowie z krwi i kości na pewno pozwolą doskonale wczuć się w klimat książki i identyfikować się z jej postaciami.

W miejscowości Witkowice dochodzi do dwóch tajemniczych wydarzeń: skradzenia zabytkowej pocztówki z muzeum oraz wypadku samochodowego, którego ofiara ma przy sobie część zaginionego lata temu skarbu. Obie zagadki próbuje rozwikłać niecodzienny duet młodych detektywów: Karol Klops – miłośnik komputerów spędzający wakacje u kuzynki w Witkowicach oraz miejscowa fascynatka gotyku Natalia Taran, zwana Tarantulą. W rozwiązaniu tajemnic pomaga także pies Herkules, mający doskonały węch.

„Lokatorka w woalce. Sherlock Holmes”, Artur Conan Doyle

„Lokatorka w woalce” to jeden z tomów klasycznego kryminału o Sherlocku Holmesie, ale w wersji skróconej i uproszczonej, tak by była przystępna dla dzieci i młodzieży. To fantastyczny sposób na wprowadzenie młodych czytelników w świat powieści detektywistycznych i zaznajomienie ich z jednym z mistrzów gatunku – Arthurem Conan Doylem.

Kryminał dla młodzieży opowiada o tym, jak detektyw Sherlock Holmes bada sprawę strasznego incydentu sprzed siedmiu lat. Właściciel cyrku został zabity przez lwa, który w tajemniczy sposób wydostał się z klatki. Okoliczności śmierci mężczyzny nie zostały wyjaśnione, a po latach zaczyna je badać słynny śledczy. Jeden z tropów prowadzi do kobiety, która po przerażającym ataku zaczęła zakrywać twarz woalką. Sherlock Holmes we własnym niepowtarzalnym stylu próbuje rozwikłać zagadkę i ochronić kobietę przed śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Polecanych kryminałów dla młodzieży jest naprawdę wiele. Współcześni autorzy pamiętali o młodych czytelnikach, a przy lekturze ich książek z pewnością nie będzie się nudził także dorosły. Możliwości jest sporo i nie sposób ich przedstawić w jednym miejscu, wiele też zależy od wieku i zainteresowań nastolatka.

Zaczynając od klasyki – warto sięgnąć po adaptacje powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie, przez najpopularniejsze obecnie szwedzkie kryminały autorstwa między innymi Martina Widmarka, po świetne polskie młodzieżowe powieści kryminalne, takie jak te napisane przez Joannę Olech. Bez względu na wybór, tak naprawdę najważniejsze, by młodzież potrafiła zagłębić się w literaturę, niekoniecznie tylko tę obowiązkową w szkole.

Autorka: Dorota Grzyb