Data modyfikacji:

Najlepsze książki dla 5-latka. Co czytać maluchowi?

Niektóre dzieci już w wieku pięciu lat potrafią radzić sobie z prostymi tekstami, z kolei inne dopiero poznają sylaby. Bez względu na to, na jakim etapie znajduje się obecnie wasza pociecha, i tak to wy w dużej mierze czytacie im ulubione książki. Jest to nie tylko ważne w ich rozwoju, ale także w zapewnieniu frajdy. W tym zestawieniu przyjrzymy się książkom dla 5-latka, przy których miło spędzicie czas z waszymi dziećmi.

ksiązki dla 5 latka

Mecz o wszystko, Ewa Nowak

Pięcioletnie dzieci mają już swoich ulubionych bohaterów – dla jednych są to herosi z komiksów, inni wolą postacie z kreskówek, a u niektórych pojawia się już pierwsza fascynacja sportowcami. Jeżeli wasza pociecha interesuje się piłką nożną, to koniecznie powinniście kupić jej „Mecz o wszystko”. Książka dla 5-latka składa się z ładnych ilustracji oraz ciekawych opisów dotyczących życia i pracy profesjonalnych piłkarzy.

Było sobie życie. Tajemnice ludzkiego ciała, Albert Barille

Dzieci często zadają pytania, które są w stanie zagiąć nawet dorosłego człowieka. Jeśli nie czujecie się na siłach podejmować temat tajemnic skrywanych przez ludzki organizm, to pomóżcie sobie książkami dla 5-latka z serii „Było sobie życie”. W tej pozycji wyczytacie, gdzie rodzą się myśli, jak funkcjonuje ciało, dlaczego oddychamy itp. Do zestawu dołączana jest płyta DVD z czterema odcinkami serialu animowanego o tym samym tytule.

Seria Monstrrrualna erudycja, Nick Arnold

Szukacie mądrych książek dla dzieci? Cykl książek Nicka Arnolda to zbiór doskonałych przewodników dla młodych ludzi. Autor (we współpracy z innymi pisarzami) w zabawny sposób pisze o istotnych sprawach, takich jak elektryczność, tajemnice ludzkiego mózgu czy śmiertelne choroby. Całość okraszona została różnymi ciekawostkami i dużym poczuciem humoru.

Drzewa, Wojciech Grajkowski, Piotr Socha

Kolejna bardzo ważna pozycja w tym zestawieniu najlepszych książek dla pięciolatka, której zadaniem jest zgłębienie wiedzy o tytułowych drzewach oraz nauczenie poszanowania do lasów i przyrody. Wojciech Grajkowski razem z Piotrem Sochą przygotowali cudowny album, w którym obok interesującej treści znajdują się jeszcze lepsze ilustracje.

Bawię się i uczę. Wielka księga zabaw, praca zbiorowa

Energiczne dzieci mogą mieć problem z opowieściami przepełnionymi treścią. Dlatego też warto sprezentować im książki, które zapewnią jakieś wyzwanie oraz będą w stanie przyciągnąć ich uwagę. „Wielka księga zabaw” zawiera w sobie całą masę dobrze przemyślanych interaktywnych zabaw logicznych i matematycznych, a także można w niej znaleźć pogodne wierszyki i krótkie opowiadania.

Opowieści ze złotą wstążką. Najpiękniejsze baśnie świata, Stefania Leonardi Hartley

Baśnie to zdecydowanie jeden z lepszych sposobów, żeby przedstawić dziecku różne wartości w atrakcyjny sposób. Oczywiście klasyczne baśnie są dosyć mroczne, dlatego te umieszczone w książce Stefanii Leonardi Hartley zostały dostosowane do młodszego odbiorcy. Książka ponadto okraszona została rewelacyjnymi rysunkami, wykonanymi w różnych stylach graficznych.

Pszczoły, Piotr Socha

Zanim Piotr Socha został współautorem książki „Drzewa”, wcześniej przygotował publikację poświęconą pszczołom, która opowiada o wielkim znaczeniu tych owadów. Tutaj również mamy do czynienia z albumem utrzymanym w lekkiej formie. Tekst jest mały, ale na tyle duży, żeby rodzic mógł go bez problemu przeczytać, a większą część kartek wypełniają ilustracje. To znakomita książka edukacyjna dla dzieci w wieku 5 lat.

Bawię się i uczę. Wielka księga przyrody, praca zbiorowa

Podobnie jak w przypadku „Wielkiej księgi zabaw”, tutaj również mamy do czynienia z książką, w której opisy grają drugą rolę, na pierwszy plan zaś wysuwają się wszelkiej maści rebusy, krzyżówki, kolorowanki, labirynty i inne tego typu atrakcje. Motywem przewodnim jest przyroda i wszystko, co z nią związane.

Miś Uszatek, Czesław Janczarski

Postać Misia Uszatka kojarzona jest głównie z serialem animowanym emitowanym w Polsce w latach 1975-1987. Warto jednak pamiętać, że ten bohater pojawił się już wcześniej w pisemku dla dzieci „Miś”. Wydawnictwo Nasza Księgarnia zebrało te historie w jednej książce, a całość ozdobiła uroczymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego.

Pupy, ogonki i kuperki, Mikołaj Golachowski

Pomysł na tę książkę może wydawać się dziwny, lecz w rzeczywistości oferuje bardzo dużą wartość edukacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, dzieło Mikołaja Golachowskiego skupia się na pupach, ogonkach i kuperkach zwierząt oraz związanymi z nimi ciekawostkami. Jeżeli szukacie mądrej i zabawnej książki dla pięciolatka, to właśnie znaleźliście.

Ewolucja. O powstawaniu gatunków według K. Darwina, Sabina Radeva

Z pewnością dziecko zdążyło wam już zadać pytania, o to „skąd jesteśmy” lub „dlaczego tak wyglądamy”. Historię powstania gatunków występujących na Ziemi znajdziecie w publikacji Sabiny Radevy, która opowiedziała o ewolucji w przystępny dla młodszych odbiorców sposób.

Jama gębowa ćwiczy słowa. Wiersze logopedyczne dla dzieci, Aleksandra Jastrzębowska-Jasińska, Artur Gulewicz, Urszula Kamińska

Ta wyjątkowa książka dla dzieci w ieku 5 lat to doskonała propozycja dla rodziców, którzy w domowym zaciszu chcą ćwiczyć ze swoimi pociechami poprawną wymowę mniej lub bardziej skomplikowanych zwrotów. W środku znajdziecie całą masę wierszyków, które pomogą waszemu dziecku w lepszym układaniu ust podczas wypowiedzi, a także zwrócą uwagę na to, jak radzić sobie z onomatopejami.

Baśnie Andersena, Hans Christian Andersen

Na liście książek dla 5-latka nie mogło oczywiście zabraknąć kultowych „Baśni Andersena”, na których wychowało się już kilka pokoleń. W sprzedaży znajdziecie najróżniejsze wydania, ale zdecydowanie najbardziej polecam to z ilustracjami. Dzięki temu dziecko będzie mogło lepiej wczuć się w czytane przez was historie.

Seria Psi Patrol. Gotowi do nauki, praca zbiorowa

Serial animowany „Psi Patrol” z pewnością wielokrotnie gościł na ekranach waszych telewizorów bądź smartfonów. Nickelodeon oprócz tego regularnie wypuszcza gry wideo, zabawki, a także książeczki inspirowane tą kreskówką. Seria „Psi Patrol. Gotowi do nauki” składa się z wielu kilkunastostronicowych części, w których dzieci poznają alfabet, uczą się cyfr, kolorów, kształtów itp.

Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci, Marta Galewska-Kustra

Pucio to jeden z bardziej popularnych bohaterów książeczek dla dzieci. Część z nich przeznaczona jest dla niemowląt, trafiają się także tytuły, które powstały z myślą o nieco starszych dzieciach. „Pucio w mieście” to zabawna i edukacyjna opowieść, zachęcająca pięciolatków do pobudzania swojej kreatywności poprzez dopowiadanie historii przygotowanej przez Martę Galewską-Kustrę.

Autor: Łukasz Morawski