Data modyfikacji:

Ranking książek dla 8-latka

O tym, że warto czytać, wiemy wszyscy. Jednocześnie jednak czytamy coraz mniej. Dostęp do internetu i nowoczesnych technologii odciąga od lektury wszystkich. Najgorzej jest jednak w przypadku dzieci. Większości z nich książki kojarzą się ze szkolnym obowiązkiem i niechętnie po nie sięgają. Tymczasem tak nie musi być. Istnieje wiele ciekawych pozycji, które sprawią, że dziecko zacznie czytać z przyjemnością. Przedstawiamy ranking książek dla 8-latka. Z pewnością każda z tych książek będzie dla małego czytelnika fascynującą przygodą.

Jakie książki dla 8-latka wybrać?

Czytanie, zwłaszcza w przypadku dzieci, przynosi wiele korzyści. Rozwija koncentrację, pomaga poznawać nowe słowa, ortografię oraz interpunkcję. Nieprzeceniony jest również wpływ najlepszych książek dla dzieci na wyobraźnię, umiejętność konstruowania zdań oraz składnych wypowiedzi. Dzieci, które czytają, rzadziej narzekają na nudę, często lepiej radzą sobie w szkole.

Osiem lat jest zaś takim wiekiem w życiu dziecka, kiedy potrafi ono już najczęściej płynnie czytać po cichu. Przestaje być trudnym zadaniem składania liter w słowa, co pozwala zacząć cieszyć się lekturą. Dziecko w tym wieku jest też w stanie dostatecznie skupić się na fabule. Właśnie dlatego w tym wieku warto podsuwać dziecku wartościowe propozycje do samodzielnej lektury.

Jakie książki dla 8-latka wybrać? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Wiedzą już, że dziecku w tym wieku nie wystarczą krótkie książeczki, na których stronach znajdują się po dwa, trzy zdania i duże obrazki. Jednocześnie jednak nie chcą podarować swojemu maluchowi pozycji, które zniechęcą go do czytania.

To całkowicie zrozumiałe. Warto jednak mieć świadomość, że dziecko w tym wieku z powodzeniem może przeczytać nawet kilkusetstronicową książkę, jeśli będzie ona oczywiście dla niego interesująca. Dlatego też, poszukując książek dla 8-latka, warto brać pod uwagę jego zainteresowania. Książki mogą dotyczyć różnej tematyki, mogą być to bajki, powieści, książki tematyczne dotyczące zwierząt, podróży lub innych tematów, które fascynują dziecko, jak np. książki o dinozaurach.

Bardzo wielu rodziców wybiera książki edukacyjne. Wbrew pozorom nie muszą być one wcale nudne. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele pozycji, które w ciekawy i przystępny sposób mówią o kosmosie, biologii, chemii czy fizyce. Jeśli więc poszukujesz odpowiedzi na to, jakie książki dla 8-latka wybrać, zainteresuj się tym, co lubi i czym pasjonuje się twoja pociecha. Wspólnie o wiele łatwiej znajdziecie ciekawe, godne uwagi tytuły. Poniżej zaś przedstawiamy ranking książek, które sprawdzą się w każdym przypadku.

Książki dla 8-latka - ranking

Istnieją książki, które przypadną do gustu każdemu ośmiolatkowi. Radosne, fascynujące, pozwalające przeżywać losy bohaterów, a jednocześnie wnoszące wiele w życie małego czytelnika. To propozycje, które warto mieć w każdej dziecięcej biblioteczce. Poznajmy je. 

„Nowe przygody Mikołajka”, Jean-Jacques Sempe, Rene Gościnny 

Mikołajka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kilka lat temu wyszła kolejna książka przedstawiająca jego historię. „Nowe przygody Mikołajka”, bo o niej mowa, to książka zapraszająca do chłopięcego świata głównego bohatera oraz jego kolegów. Znajdziemy w niej wiele przygód, śmiesznych sytuacji, ciekawe przedstawienie świata dorosłych oraz sporo wybryków. Wzbogacona o doskonałe rysunki Jean-Jacques Sempe z pewnością zainteresuje przede wszystkim (choć nie tylko) chłopców. Seria sprawdzi się również w wypadku młodszych czytelników, to idealne książki dla 6-latków.

„Dziennik Cwaniaczka”, Jeff Kinney

To kolejna propozycja idealna dla chłopców. Jest to cała seria książek, które opisują życie Grega i jego rodziny. Chłopiec nie należy do najgrzeczniejszych, a jego rodzina do stereotypowych, dzięki czemu na kolejnych stronach znajdziemy ciekawe, zabawne, a także zmuszające dziecko do przemyśleń opowieści. Seria obejmuje kilkanaście tomów, dlatego też, jeśli dziecko pokocha Cwaniaczka i jego przygody, będzie zajęte lekturą przez wiele długich miesięcy.

„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica zwierząt”, Martin Widmark, Helena Willis

Zwierzęta dla wielu dzieci są fascynującym obiektem obserwacji oraz najlepszym towarzyszem wspólnych zabaw. Dla każdego takiego malucha książka ta będzie strzałem w dziesiątkę. Opowiada historię młodych detektywów, Lassego i Mai, którzy podejmują się wyzwania odkrycia, co dzieje się w sklepie zoologicznym, w którym zwierzęta śpią przez cały dzień.

Książka ta przystosowana jest do potrzeb najmłodszych czytelników, bogato ilustrowana, a przy tym naprawdę interesująca. Z pewnością przypadnie więc do gustu małemu czytelnikowi. Jeśli chcesz wiedzieć o niej więcej, odwiedź stronę Ceneo.pl. Warto również dodać, że jest to jedna z wielu książek z tej serii, dlatego też, jeśli dziecko polubi głównych bohaterów, z pewnością chętnie sięgnie po kolejne.

„Pax”, Sara Pennypacker

Niezwykła książka ucząca szacunku do zwierząt. Opowiada o przygodach chłopca imieniem Piter oraz jego czworonożnego przyjaciela - lisa o imieniu Pax. Chłopiec znajduje lisa po śmierci swojej matki. Staje się on dla niego najlepszym przyjacielem. Niestety, musi opuścić go w momencie, gdy tata Petera wyrusza na wojnę, a on sam zaczyna mieszkać z dziadkiem. Peter źle czuje się z faktem, że porzucił przyjaciela, dlatego decyduje się na ucieczkę i powrót do starego domu. Czy uda mu się odnaleźć utraconego przyjaciela? Dowiedzieć się tego możemy z książki, która dostępna jest na Ceneo.pl.
To tylko niektóre z książek, które możemy zaproponować ośmioletniemu czytelnikowi. Obecnie rynek otwiera się na książki dla najmłodszych, dlatego też prawie każdego miesiąca pojawiają się nowości. Warto je śledzić, by proponować dziecku kolejne fascynujące i rozwijające wyobraźnię historie.

Autorka: 

Kamila Łońska-Kępa